„Exit tax” to potężna śruba. Przepisy mają być tak restrykcyjne, że uderzą nawet w emerytów!

Opublikowany 2018-09-29 11:51:14

  • autor: Anonim
639
„Exit tax” w polskiej wersji może uderzyć we wszystkich – włącznie z emerytami! Rząd chce dokręcić śrubę i najwyraźniej pod przymusem ekonomicznym zatrzymać ludzi w kraju.

Zgodnie z unijną dyrektywą, należy wprowadzić exit tax w poszczególnych krajach w celu przeciwdziałania unikania opodatkowania przez duże firmy. Przepisy muszą zacząć obowiązywać od 2020 roku. Tymczasem polska edycja będzie po prostu potężnym podatkiem, który uderzy nawet w starsze osoby. Tak wynika z projektu przedstawionego przez resort finansów pod koniec sierpnia.

Haczyk tkwi w tym, że jeśli podatnik przeniesie za granicę składnik majątku albo zmieni rezydencję podatkową, obejmie go exit tax. Tyczy się to zarówno osób fizycznych jak i prawnych. Wystarczy, że działanie to będzie skutkować – zdaniem odpowiednich władz – uszczerbkiem w budżecie.

– Pan X dziesięć lat temu nabył akcje firmy Y za 3 mln zł. Obecnie ich wartość wynosi 5 mln zł. Teraz X chce się wyprowadzić do innego kraju. Przy wyjeździe musi zapłacić 380 tys. zł podatku od wyjścia, a więc 19 proc. od 2 mln zł, czyli przyrostu wartości akcji firmy Y. Jeśli X mieszkałby w Polsce krócej niż pięć lat, podatku by nie zapłacił. Exit tax nie byłby także należny, gdyby wartość akcji firmy Y była niższa niż 2 mln zł – informuje forbes.pl.

Reakcja prawników na projekt była jednoznaczna: Rząd zapędził się w swoich planach. Sam fakt obłożenia podatkiem osób fizycznych jest już przekroczeniem granic.

– Dyrektywa nakreślała pewien kierunek, jednak miała dotyczyć spółek, a nie osób fizycznych, jak w przypadku polskiej ustawy. Co więcej, dyrektywa jest wymierzona przeciwko agresywnym optymalizacjom podatkowym. Trudno byłoby zakładać, że jej celem jest sankcja za sam fakt przeprowadzki do innego kraju. Polska ustawa jest zatem bardziej restrykcyjna, niż nakazują postanowienia unijnej dyrektywy – stwierdza Paweł Kula z kancelarii prawnej Russell Bedford Poland.

Prawnicy zwracają uwagę także na emerytów. Osoby starsze, które na starość chciałyby np. wyjechać za granicę i tam spędzić emeryturę, również zostaną uderzone koniecznością zapłaty podatku.

Komentarze (0)


Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.