Najnowsze artykuły
Małoletni przestępca. Zobacz co może grozić twojemu dziecku
Małoletni przestępcy są zawsze niepokojącym zjawiskiem w społeczeństwie. Często uznaje się, że za zachowanie dziecka ponoszą odpowiedzialność rodzice. Wskazuje się na ich nieodpowiednie metody wychowawcze lub brak zainteresowania. Teoretycznie więc to opiekunowie powinni przyjąć konsekwencje za czyny karalne popełnione przez swoje dziecko. Jednak w polskim prawie osoby, które nie ukończyły 18 roku życia również odpowiadają karnie za swoje przewinienia. Twoje dziecko dopuściło się przestępstwa? Boisz się, że pójdzie do więzienia? A może myślisz, że pozostanie całkowicie bezkarne? Oto jak małoletni są traktowani przez prawo.
Kiedy warto zasięgnąć pomocy prawnika?
W trudnych sytuacjach, wynikających z kłopotów prawnych, każdy z nas zadaje sobie pytanie: czy to już odpowiedni moment, aby udać się do prawnika? A może poradzę sobie z tym problemem sam? Pomoc specjalisty może zdjąć z twoich barków ogromną odpowiedzialność, jeżeli sprawa, z którą się zmagasz, leży całkowicie poza sferą twojej wiedzy i zainteresowań. W jakich sytuacjach zaczerpnąć porady prawnika? Wyjaśniamy.
Bierzesz rozwód? Zobacz jakie prawa ci przysługują
Według prawa podstawy do orzeczenia o rozwodzie występują wówczas, gdy pomiędzy małżonkami nastąpi całkowity rozpad pożycia małżeńskiego. Kiedy wszystkie podstawowe warunki definicji pojęcia „rozpadu pożycia” są spełnione, następuje orzeczenie o winie jednego z małżonków, obojga, bądź żadnego z nich. Przy okazji rozwodu warto się również zastanowić, jakich praw możesz dochodzić dla siebie oraz swojego dziecka. Co ci się należy? O co możesz walczyć w sądzie?
Jesteś świadkiem lub ofiarą przestępstwa? Dowiedz się, jak je zgłosić
Bycie świadkiem przestępstwa nie zdarza się nam tak często, abyśmy dokładnie wiedzieli, jak w danej sytuacji postąpić. Pierwszym odruchem jest zwykle wybranie numeru alarmowego. Jeżeli jednak z bliżej nieokreślonych przyczyn chcemy zgłosić popełnienie przestępstwa już po fakcie, musimy udać się w jedno z dwóch miejsc. Świadek jak i ofiara mogą w ten sam sposób zawiadomić służby o popełnionym czynie karalnym. Jak to zrobić? Gdzie się udać i czy zgłaszając przestępstwo można pozostać anonimowym?