Bierzesz rozwód? Zobacz jakie prawa ci przysługują

15.05.2020 Prawo

Artykuł sponsorowany

Według prawa podstawy do orzeczenia o rozwodzie występują wówczas, gdy pomiędzy małżonkami nastąpi całkowity rozpad pożycia małżeńskiego. Kiedy wszystkie podstawowe warunki definicji pojęcia „rozpadu pożycia” są spełnione, następuje orzeczenie o winie jednego z małżonków, obojga, bądź żadnego z nich. Przy okazji rozwodu warto się również zastanowić, jakich praw możesz dochodzić dla siebie oraz swojego dziecka. Co ci się należy? O co możesz walczyć w sądzie?

Bierzesz rozwód? Zobacz jakie prawa ci przysługują

Po rozwodzie możesz wrócić do swojego nazwiska

 

W przypadku kiedy małżonkowie rozstali się w nieprzyjemnej atmosferze, posiadanie nazwiska męża, bądź żony może przysparzać cierpienia. Dlatego też możliwe jest, aby po uprawomocnieniu się wyroku o rozwodzie, wrócić do swojego poprzedniego nazwiska. W ciągu 3 miesięcy należy osobiście złożyć odpowiednie oświadczenie oraz zanieść je do kierownika urzędu stanu cywilnego lub konsula.

 

Możesz stara

się o prawa rodzicielskie do dziecka

 

Prawa do sprawowania opieki rodzicielskiej nad dzieckiem może dochodzić każdy ze współmałżonków. Sposób, w który rodzice będą opiekowali się małoletnim, może przybrać różne postaci. Pełna władza rodzicielska może zostać przyznana obydwojgu rodzicom, jeżeli zawrą oni tzw. porozumienie wychowawcze, czyli umowę określającą zasady opieki nad dzieckiem. Istnieje możliwość, aby prawa rodzicielskie otrzymała na wyłączność również jedynie jedna ze stron. Ponadto opieka nad dzieckiem oraz decyzyjność może być przyznana jednej ze stron, druga zaś otrzymuje jedynie część tych praw. O jednym ze sposobów przyznania opieki decyduje sąd.

 

Możesz żądać alimentów na dziecko

 

Podczas rozprawy rozwodowej masz prawo strać się o przyznanie alimentów dla swojego dziecka od współmałżonka. Ich wysokość ustalana jest indywidualnie, w oparciu o zarobki rodzica oraz potrzeby dziecka. Warto pamiętać, że małoletni ma prawo żyć na takim samym poziomie, co jego rodzice. Oceniając sytuację zarobkową współmałżonka, zwraca się uwagę na jego rzeczywiste zdolności finansowe, a nie na kwotę, formalnie wpisaną w dokumenty jako wypłata. Wiele osób bowiem celowo zaniża swoje dochody, aby móc płacić mniejsze alimenty.

 

Możesz żądać alimentów od współmałżonka dla siebie

 

W czasie rozprawy rozwodowej możesz domagać się również alimentów dla siebie. Wówczas należy zamieścić stosowne żądanie we wniosku o pozew. Alimenty uzyskasz w przypadku, gdy nie zostałeś uznany winnym rozpadu pożycia i znajdujesz się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej (np. chorujesz, nie pracujesz). Możesz ubiegać się o alimenty również wtedy, gdy rozwód wpłynie na znaczne pogorszenie się twojej sytuacji materialnej, a współmałżonek został uznany jedynym winnym rozwodu.

 

Masz prawo do podziału majątku

 

Jednym z głównych przedmiotów sprawy rozwodowej jest podział majątku. Większość małżeństw posiada wspólność majątkową, przez co jego podział może być kłopotliwy. Spór ten można rozwiązać na parę sposobów. Najłatwiejszy z nich to samodzielne dojście małżonków do porozumienia. Spisują oni odręcznie umowę, w której określają, jakie części majątku im przypadają (akt notarialny dotyczący mieszkania należy sporządzić u notariusza). Jeżeli jednak małżeństwo nie może się porozumieć, podział majątku następuje drogą sądową lub notarialną.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.