Jesteś świadkiem lub ofiarą przestępstwa? Dowiedz się, jak je zgłosić
Bycie świadkiem przestępstwa nie zdarza się nam tak często, abyśmy dokładnie wiedzieli, jak w danej sytuacji postąpić. Pierwszym odruchem jest zwykle wybranie numeru alarmowego. Jeżeli jednak z bliżej nieokreślonych przyczyn chcemy zgłosić popełnienie przestępstwa już po fakcie, musimy udać się w jedno z dwóch miejsc. Świadek jak i ofiara mogą w ten sam sposób zawiadomić służby o popełnionym czynie karalnym. Jak to zrobić? Gdzie się udać i czy zgłaszając przestępstwo można pozostać anonimowym?
Gdzie zgłosić?
Jeżeli jesteś świadkiem lub ofiara przestępstwa, w celu jego zgłoszenia możesz udać się w jedno z dwóch miejsc. Złożenie zawiadomienia może odbyć się na posterunku policji lub w prokuraturze. Warto zaznaczyć, że miejsce, do którego się udasz, nie musi znajdować się na obszarze, w którym doszło do czynu karalnego. Zarówno oddział prokuratury, jak i posterunek policji jest dowolny. Przekazanie zgłoszenia w odpowiednie miejsce będzie leżało w rękach odpowiednich służb.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa możesz złożyć na policji lub w prokuraturze. Warto jednak zaznaczyć, że posterunek policji czynny jest całą dobę. Prokuratura natomiast w godzinach pracy urzędu, czyli najczęściej od 8 do 16.
W jaki sposób?
O popełnieniu przestępstwa możesz zawiadomić w jeden z trzech sposobów: osobiście, pisemnie lub anonimowo. Wszystko zależy od tego, z którą z tych metod czujesz się najbardziej komfortowo. Jeżeli jednak chodzi o skuteczność zgłoszenia, a w konsekwencji śledztwa, osobiste zawiadomienie jest najbardziej korzystne. Najmniej natomiast anonimowe.
Osobiście
Zgłoszenie osobiste polega na udaniu się na posterunek policji, bądź do prokuratury oraz ustnym złożeniu zawiadomienia. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz wszelkie przedmioty, które mogłyby być pomocne w śledztwie. Są to na przykład dowody rzeczowe, filmiki, zdjęcia czy jak w przypadku pobicia – siniaki, rany i zadrapania. Podczas przesłuchania sporządzony zostanie protokół, który po przeczytaniu będziesz musiał/ła podpisać. Przy składaniu zeznań należy podać najistotniejsze informacje, takie jak rodzaj, miejsce i czas popełnionego przestępstwa oraz rysopis bądź personalia sprawcy. W niektórych sytuacjach przydatne może okazać się zawarcie szczegółów. Im więcej powiesz, tym łatwiej będzie namierzyć przestępcę.
Pisemnie
Zawiadomienie w formie pisemnej należy złożyć za pośrednictwem maila, poczty lub faksu. Aby poprawnie zgłosić przestępstwo, trzeba posłużyć się specjalnym wzorem wniosku, który jest dostępny w internecie. Oprócz zawarcia wszelkich potrzebnych informacji, należy pamiętać również o złożeniu własnoręcznego podpisu. Wypełniony wniosek skieruj do jednostki właściwej miejscu popełnienia przestępstwa. Jeżeli jednak twoje zawiadomienie trafi w nieodpowiednie miejsce, zostanie automatycznie przekazane danej jednostce. Jeśli posiadasz dokumenty, materiały, zdjęcia, które świadczą o przestępstwie, załącz je w przesyłce.
Anonimowo
Popełnienie przestępstwa można również zgłosić anonimowo. Nie musisz wówczas podawać swoich danych personalnych. Zgłoszenie może odbyć się telefonicznie lub pisemnie. Wówczas wymagane informacje są takie same, jak w przypadku innych sposobów zgłoszeń, jednak bez konieczności ujawniania tożsamości. Anonimowe zgłoszenie definiuje jednak, że rozwiązanie danej sprawy będzie utrudnione. Dodatkowo nie zostaniesz poinformowany o przebiegu oraz rozwiązaniu śledztwa.
Przestępstwo może zgłosić każdy, również dziecko. Wówczas traktowane jest ono jak osoba dorosła. Również składa zeznania oraz może wystąpić w charakterze świadka.
Artykuł utworzony przy współprac z - Adwokat Olsztyn - http://adwokat.olsztyn.com.pl/