Czym są ciarki i dlaczego powstają?

07.05.2020 CiekawostkiMedycyna

Artykuł sponsorowany

Dreszcze, ciarki, gęsia skórka. Te uczucia towarzyszą nam często, gdy jest nam zimno lub podczas gorączki. Zalewająca fala chłodu przenika nasze ciało, przez co wzdrygamy się nieprzyjemnie. Zastanawiałeś się kiedyś głębiej nad tym, co wówczas dzieje się w naszym organizmie? Jak powstają ciarki i czym właściwie są? Kiedy ich występowanie jest normalne, a kiedy jest to objaw choroby? Dowiedz się więcej na temat tego zjawiska.

Czym są ciarki i dlaczego powstają?

Co to są ciarki i jak powstają?

 

Dreszcze, inaczej zwane także ciarkami to naturalna reakcja organizmu, która występuje u wszystkich zwierząt stałocieplnych, w tym u ludzi. Czym są ciarki? To w praktyce drobnofaliste drżenie ciała, wywołane przez skurcze mięśni. Są one nieskoordynowane i niekontrolowane. Zwykle towarzyszy im poczucie zimna lub chłodu. Mogą być jednak wywołane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

 

Przy okazji dreszczy występuje zwykle także gęsia skórka. Okazuje się, że tworzenie się chropowatej w dotyku skóry ma swoje znaczenie ewolucyjne. W czasach, kiedy człowiek posiadał jeszcze duże owłosienie, występowanie zjawiska gęsiej skórki miało swoje uzasadnienie. Wówczas wskutek zimna, bądź adrenaliny, mieszki włosowe podnosiły się, podnosząc również przy tym włosy na ciele. To pomagało naszym przodkom się ogrzać oraz stanowiło naturalną barierę przed zimnem. Służyło także do optycznego zwiększenia masy ciała, co było istotne podczas starcia z przeciwnikiem. Dziś, gdy straciliśmy większą część naszego owłosienia, tworzenie się gęsiej skórki jest jedynie wynikiem niepotrzebnych pozostałości po przodkach.

 

Kiedy powstają dreszcze?

 

Dreszcze są wynikiem naturalnej reakcji organizmu, mającej na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała człowieka. Zwykle występują zatem w sytuacji, gdy jest nam zimno. Dodatkowo, pojawiają się w gorączce, kiedy organizm walczy z chorobą. Inne normalne przyczyny dreszczy to także menopauza, czy przemęczenie. Ciarki oraz gęsia skórka mogą pojawić się również wówczas, gdy odczuwamy stres lub silne napięcia nerwowe. Wtedy także mogą przeszywać nas fale zimna. Co jednak jeżeli ciarki nie są wynikiem wyżej wymienionych czynników? Wtedy może to wskazywać na chorobę.

 

Ciarki jako przyczyna choroby

 

Mało kto wie, że dreszczy nie należy lekceważyć. Gdy pojawiają się pozornie bez powodu, mogą być oznaką choroby lub dysfunkcji organizmu. Na co mogą wskazywać dreszcze? Przede wszystkim świadczą o problemach z funkcjonowaniem układu krążenia. Również zbyt niskie ciśnienie krwi sprawi, że ciepło nie będzie rozchodziło się po ciele prawidłowo, przez co uczucie zimna i dreszcze staną się chroniczne. Ciarki mogą być spowodowane także anemią, bądź hipoglikemią (zbyt niski poziom cukru). Wówczas potrzebny jest kontakt z lekarzem oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo mogą wskazywać na choroby układu moczowego, nowotwory oraz choroby i zaburzenia psychiczne. Są również składowym objawów ostrych chorób zakaźnych oraz mogą wskazywać na niewłaściwie dobrane leki i być wynikiem nadużywania alkoholu.

depilacja laserowa wrocław

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.