7 rzeczy które robisz, a które ci szkodzą
Codziennie wykonujemy prozaiczne czynności. Nie przywiązujemy do nich dużej wagi, gdyż stają się one utartymi schematami. Niestety jednak podobny brak refleksji, prowadzi do nieświadomych błędów. Okazuje się bowiem, że wiele czynności, które wykonujemy, tak naprawdę nam szkodzi. Mało tego, nawet wiedząc o ich niekorzystnym wpływie na nasze zdrowie, nadal je praktykujemy. Poznaj 8 rzeczy które robisz, a które ci szkodzą.
Używasz klimatyzacji
Zbyt często oraz nadmiernie używana klimatyzacja ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Gwałtowna zmiana temperatury, która skrajnie różni się od warunków pogodowych, to dla naszego organizmu szok. Wówczas najczęściej łapiemy infekcje, a nasza odporność słabnie. Należy zatem stopniowo zwiększać natężenie danej temperatury.
Jesz zbyt dużo mięsa
Według badań Polacy zjadają średnio 80 kg mięsa na osobę rocznie. Tymczasem zgodnie z zaleceniami dietetyków, ilość ta powinna wynosić 26 kg. Zbyt duże spożywanie mięsa przyczynia się bowiem do powstawania nowotworów (ponieważ jest ono przetwarzane), nadmiaru cholesterolu, otyłości, cukrzycy oraz choroby niedokrwiennej serca. Produkt ten winien być zastępowany większa ilością warzyw, których wciąż spożywamy zbyt mało.
Palisz papierosy
Choć o ich negatywnym wpływie wie każdy, jednak nadal istnieje dużo ludzi, który po papierosy sięgają regularnie. Dlaczego? Przyzwyczajenie, nałóg lub obowiązkowy element porannej kawy czy sposób na odstresowanie. Tymczasem palenie tytoniu dosłownie rujnuje organizm człowieka. Oprócz dużo większego prawdopodobieństwa zachorowania na raka, wpływa także na choroby serca, płuc, zębów oraz układu oddechowego. W tym przypadku „korzyści” płynące z palenia papierosów są mikroskopijne, w stosunku do ich negatywnego wpływu.
Pijesz napoje zamiast wody
Wiele osób pije dziennie zbyt mało wody, inni natomiast nie spożywają jej w ogóle. Zamiast tego sięgają po słodzone napoje, soki, herbatę czy kawę. W ich planie dnia nie ma miejsca nawet na jedną szklankę wodę. To ogromny błąd! Pijąc inne napoje, co prawda nawadniamy organizm, jednak w dużo mniejszym stopniu, a przy okazji uniemożliwiamy zachodzenie części bardzo ważnych procesów wewnętrznych. Dzienne zalecane spożycie wody oscyluje w granicach od 2 do 2,5 litra na osobę. Zbyt mała ilość wody w organizmie skutkuje bólami głowy, zaburzeniami pracy nerek oraz innych organów wewnętrznych, a także ogólnym osłabieniem i suchością skóry.
Nie wysypiasz się
Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. To podczas nocnego spoczynku nasze ciało regeneruje się oraz zdobywa energię na kolejny dzień. Sen wpływa na dobre samopoczucie oraz wydajność ruchową i umysłową. Jego niedostatek może prowadzić do poważnych chorób, jak depresja, cukrzyca i nowotwory. Tymczasem wielu z nasz często „zarywa nocki”, bądź śpi mniej niż 6 godzin. Zapotrzebowanie na nocny odpoczynek to kwestia bardzo indywidualna (może być to 7, ale też i 10 godzin), jednak regularne niedosypianie to poważny błąd z naszej strony.
Zbyt długo siedzisz
Siedząca praca, a także odpoczynek w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu hemoroidów. Ponadto brak innej aktywności prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do nadwagi i otyłości. Częste siedzenie sprzyja wadom kręgosłupa, problemom ze stawami, a także nieprawidłową pracą układu krążenia. Dlatego też warto zastanowić się nad zmianą stylu życia.
Nie badasz się
Polacy bardzo niechętnie chodzą do lekarzy. Winne są temu kolejki oraz niedoskonały system służby zdrowia, jednak dbanie o własnych organizm powinno być priorytetem. Nie badamy się regularnie, co często okazuje się tragiczne w skutkach. Tymczasem choroba wykryta na we wczesnym stadium rozwoju, daje duże większe szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważne są regularne, profilaktyczne badania.