ABC fotowoltaiki - co warto wiedzieć?

28.02.2020 TechnologiaSprzętCiekawostki

Artykuł sponsorowany

Wstęp do artykułu warto rozpocząć wyjaśnieniem, czym jest w gruncie rzeczy fotowoltaika. Tym określeniem nazywa się dziedzinę, obszar, przestrzeń, skupione wokół pozyskiwania energii ze słońca. Promienie padające na instalacje fotowoltaiczne są przetwarzane na prąd wykorzystywany w domach, instytucjach czy firmach. Wszystko jest możliwe dzięki tak zwanemu zjawisku fotowoltaicznemu.

ABC fotowoltaiki - co warto wiedzieć?

Jak pozyskać energię ze słońca – krok po kroku

Foton, czyli minimalna jednostka światła, jest zasadniczym składnikiem w pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych. To działanie można opisać w kilku krokach:

  1. Padanie fotonu (światła) na panel fotowoltaiczny stworzony z krzemu.

  2. Pochłanianie fotonu przez krzem.

  3. Wprawienie w ruch elektronów.

  4. Wytworzenie energii.

  5. Przekształcenie energii słonecznej w elektryczną

Proces nie wydaje się zbyt skomplikowanym, zaś dużą zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich bezobsługowość. Korzystanie z tego narzędzia nie generuje dodatkowych kosztów, a energia jest pozyskiwana samoistnie. Warto wspomnieć, że fotowoltaika często mylona jest z kolektorami słonecznymi, porównanie obu technologii można przeczytać na stronie Columbus Energy.

System on-grid vs. off-grid

Instalacje fotowoltaiczne można zakładać w jednym z dwóch systemów – on-grid lub off-grid. Pierwszy z nich zakłada integracje instalacji z tak zwaną siecią elektroenergetyczną (siecią publiczną). W tym przypadku użytkownicy mogą korzystać na bieżąco z zasobów energii pochodzącej z różnych ogniw. Pozostała część jest przekierowywana do określonego zakładu energetycznego. Nadwyżka energii z poszczególnych gospodarstw jest zatem kumulowana. Użytkowników, którzy jednocześnie pobierają energię z sieci i produkują ją, określa się mianem prosumentów.

Systemy off-grid działają jednostkowo i nie są podpięte do wspomnianej wyżej sieci. W tym przypadku energia elektryczna pozyskana z promieni jest przechowywana w specjalnych akumulatorach.

Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi

Poprzez dotacje, jakie są przeznaczane na realizacje instalacji fotowoltaicznych, popularność tego rozwiązania stale rośnie. Wiele osób zrozumiało, że jest to inwestycja, która zwraca się w pełni po około 6 latach od montażu paneli, a dodatkowo jest ekologiczna i bardzo praktyczna.

Zakup niezbędnego sprzętu oraz jego montaż są drogie, jednak wiele osób korzysta ze wsparcia finansowego, dzięki czemu koszty, które muszą ponieść znacznie spadają. Warto także dodać, że wzrasta świadomość ludzi na tematy związane z ekologią czy środowiskiem, co także ma znaczące odzwierciedlenie w ich decyzjach i inwestycjach. Osoby świadome przemian, jakie zachodzą na Ziemi oraz tego, co czeka ich w przyszłości w związku ze zmianami klimatycznymi, chętnie realizują działania, które są proekologiczne. Jednym z takich rozwiązań jest montaż paneli, dzięki którym można pobierać energię odnawialną.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne to zestawy urządzeń, które należy dokładnie, precyzyjnie zamontować. Zasadniczym elementem w instalacji są panele fotowoltaiczne, na które padają promienie słoneczne przetwarzane kolejno na energię elektryczną. W zestawie jest także inwerter, który służy samemu procesowi przekształcania tak zwanego prądu stałego w zmienny. Niektóre inwertery posiadają dodatkowe funkcje – możliwości monitoringu produkcji – z których chętnie korzystają użytkownicy instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu można łatwo kontrolować, ile prądu wyprodukowano w ciągu doby, miesiąca, a nawet w skali roku. W efekcie łatwo przekalkulować opłacalność inwestycji. Do pozostałych urządzeń dostępnych w zestawie instalacji fotowoltaicznej zalicza się zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które chronią sprzęt przed wyładowaniami elektrycznymi.

Dodatkowo każdy zestaw posiada system montażowy, dzięki któremu łatwo zamocować panele zarówno na dachu jak i na gruncie. Wybór miejsca montażu instalacji jest uzależniony z reguły od kilku zmiennych. Niekiedy użytkownicy nie mają wystarczającej przestrzeni na ziemi czy ich dachy z przyczyn technicznych nie nadają się do zamocowania na nich paneli. Producenci umożliwiają zatem klientowi wybór co do miejsca montażu urządzeń.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.