Boli cię ząb? Przyczyna może nie być tak oczywista
Ból zęba określany jest jako jedno z najbardziej nieprzyjemnych doznań. Jego natężenie często nie pozwala normalnie funkcjonować. Wówczas aby złagodzić objawy, sięgamy po leki przeciwbólowe, które jedynie maskują problem. Bólu zęba nie należy jednak lekceważyć. Co jest jego przyczyną? Odpowiedź może okazać się zaskakująca.
Ból zęba może występować w różnym natężeniu. Czasami jest on niewielki i sporadyczny. Innym razem staje się on źródłem znacznego dyskomfortu. Wówczas pacjentowi towarzyszy nieprzyjemne pulsowanie. Takiego bólu nie należy lekceważyć, gdyż może on wskazywać na poważne zaniedbania i rozwijające się choroby. Jakie?
Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest pęknięcie szkliwa lub próchnica, w wyniku których odczuwana jest nadwrażliwość na temperaturę oraz słodkie i kwaśne smaki. Dochodzi bowiem do odsłonięcia szyjek zębowych lub uszkodzenia szkliwa. Przyczyna bólu zęba może być jednak bardziej poważna.
Następstwem nieleczonej próchnicy jest powstawanie luk w zębach, które prowadzą do odsłonięcia miazgi. Struktura ta jest niezwykle wrażliwa, przez co w kontakcie, np. z jedzeniem zaczyna boleć. Miazga może ulec uszkodzeniu, wskutek rozprzestrzeniającej się próchnicy. Wówczas pojawiający się ból może być nie do zniesienia. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie leczenia kanałowego zębów.
Na czym to polega?
Leczenie kanałowe zębów odbywa się w pod okiem stomatologa. Zwykle jest to zabieg bolesny i inwazyjny, dlatego podczas wykonywania go, stosuje się znieczulenie. W gabinecie artDENTICA przy leczeniu kanałowym wykorzystywany jest profesjonalny mikroskop. Umożliwia on bardzo dokładne oczyszczenie zęba, co przekłada się na większy komfort pacjenta oraz ogranicza powikłania. Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe? Z wnętrza zęba usuwana jest zakażona miazga, po czym jego wnętrze jest dokładnie czyszczone i dezynfekowane. Następnie wszelkie ubytki są uzupełniane, a ząb zostaje uszczelniony.
Przyczyną silnego bólu zęba może być też ropień, czyli zapalenie powstałe w obrębie miazgi. Ropień może rozprzestrzenić się na błonę, która pokrywa wszystkie kości. Zapalenie okostnej z kolei prowadzi do chorób dziąseł oraz obumarciu miazgi zęba. W przypadku ropnia również stosuje się leczenie kanałowe. Jeżeli jednak ząb został zniszczony w dużym stopniu, konieczne jest jego usunięcie.
Okazuje się jednak, że ból zęba może świadczyć o całkowicie innej chorobie. W takim przypadku o pomoc należy prosić... laryngologa.
Przyszedłeś do lekarza z bólem i zostało zrobione ci prześwietlenie zębów, które nic nie wykazało? Twoje zęby są całkowicie zdrowe? Okazuje się, że przyczyną pozornego bólu zęba może być zapalenie zatok.
Zapalenie zatok szczękowych powoduje podobne objawy do tych, które kojarzymy z bólem zębów. Odczuwalny jest bowiem silny nacisk na nerwy zębów. W ostrej fazie infekcji pacjent doświadcza mocnego bólu tuż nad policzkiem, który wynika z pulsowania zakażonej zatoki. Dodatkowo nasila się on, gdy wykonywane są ruch głową. Leczenie zapalenia zatok szczękowych różni się w zależności od przyczyny zakażenia. Mogą zostać podane antybiotyki lub leki przeciwwirusowe czy przeciwzapalne.
Artykuł utworzony przy współpracy z artDentica - Stomatolog zielona góra