Pokolenie Sandwicha – najgorszy okres w życiu człowieka
To zagadkowe pojęcie, dzięki swojemu drugiemu członowi, przywołuje nam na myśl gastronomiczne skojarzenia. Odniesienie do kanapki jest tutaj wyjątkowo trafne, gdyż ludzie pokolenia Sandwicha są niczym plaster szynki ściśnięty pomiędzy dwoma kromkami chleba.
Czym jest pokolenie Sandwicha?
Pokolenie Sandwicha (ang. Sandwich Generation) to określenie dotyczące ludzi będących zwykle pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Sytuacja życiowa tego pokolenia zmusza je do opieki zarówno nad swoimi dziećmi, jak i starszymi rodzicami, z czego wynika porównanie ich do kanapki.
Pojęcie to zostało oficjalne dodane do słownika w 2006 roku. Problem został jednak nakreślony już wcześniej. W 1981 roku określenie to dotyczyło głównie kobiet w wieku od 30 do 40 lat, które oprócz opieki nad dziećmi, musiały również sprostać oczekiwaniom stawianym im przez rodziców, przyjaciół czy współpracowników.
Trzy postaci
Określeniem Pokolenia Sandwicha nazywani są ludzie znajdujący się w jednej z trzech sytuacji życiowych:
Model tradycyjny – osoba dzieli swój czas pomiędzy opiekę nad dziećmi i dojrzałymi rodzicami.
Klub Sandwicha – osoba w wieku od 40 do 60 lat opiekuje się swoimi leciwymi rodzicami, dorosłymi już dziećmi oraz wnukami. Drugą odmiana tego modelu reprezentują osoby w wieku od 20 do 40 lat, które troszczą się o swoje dzieci, opiekują się rodzicami i żyjącymi jeszcze dziadkami.
W szerszym rozumieniu (Open Faced) – to wszyscy, którzy zobowiązani są opiekować się swoimi starszymi członkami rodziny.
Wyzwania Pokolenia Sandwicha
Wszystkie osoby doświadczające podobnej sytuacji życiowej muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami. Pierwszym z nich jest rozdysponowanie czasu pomiędzy dzieci i starszych rodziców. Obydwie te grupy potrzebują ich zaangażowania, wsparcia oraz pomocy. Osoby pokolenia Sandwicha często nie są w stanie poświęcić odpowiednio dużo uwagi każdemu z członków rodziny. Towarzyszy im rozdarcie, a dodatkowo mają poczucie niedostatecznego zaangażowania i wkładu pracy w opiekę. Szczególnie ciężkie wyzwanie stanowią osoby starsze, których dotknęły choroby, zwłaszcza psychiczne. Zajmowanie się osobą z Alzheimerem czy demencją jest bardzo wyczerpujące i obciążające dla opiekuna, który dodatkowo za swoją pracę nie dostaje żadnego wynagrodzenia.
Osoby pokolenia Sandwicha są często dodatkowo zmuszone pomagać tym dwóm generacjom finansowo. Utrzymywanie dzieci, a także pomoc osobom starszym pochłania wiele ich domowego budżetu.
„Pokolenie Bumerangów” przyczyną problemów?
„Bumerangi” (ang. Boomerang generation) to dzieci pokolenia Sandwichów. Zjawisko towarzyszące pokoleniu Bumerangów zauważono i opisano w 2012 roku. Jest to zdarzenie, w którym dorosłe już dzieci wracają do swojego rodzinnego domu, by po studiach lub w czasie ich trwania mieszkać z rodzicami. Podczas ich pobytu w domu rodzice tych osób utrzymują je oraz służą wsparciem emocjonalnym. Trend ten staje się coraz bardziej popularny i akceptowalny w społeczeństwie. Młodzi ludzie coraz później opuszczają rodzinne gniazdo, pozostając na utrzymaniu opiekunów. Z pozoru taka sytuacja jest zadowalająca dla obydwu stron (rodzice zatrzymują swoje pociechy na dłużej, a dzieci bez zmartwień żyją w dobrobycie finansowym). Okazuje się jednak, że jest to druzgocące dla budżetu domowego, gdyż opiekunowie nie spodziewają się, że będą musieli tak długo sprawować swój obowiązek rodzicielski.
Problemy
W związku z zaistniałą sytuacją życiową, „sandwiche” borykają się z wieloma problemami. Oprócz kłopotów finansowych, towarzyszą im konsekwencje przepracowania i chronicznego braku czasu. Osoby pokolenia Sandwicha często cierpią na zmęczenie, stany lękowe, nadmiar stresu, a nawet depresję. Na uszczerbki w zdrowiu psychicznym szczególnie narażone są kobiety. Wynika to z faktu, iż wobec wymagań społeczeństwa, to właśnie one pełnią funkcję wsparcia emocjonalnego, pielęgnacyjnego oraz opiekuńczego rodziny.
W związku z brakiem czasu, pogorszeniu mogą ulec również wzajemne stosunki małżonków.
Dodatkowo kariera oraz własny rozwój odstawiany jest na drugi plan, przez co „sandwiche” nie osiągają wymarzonych awansów czy nie zajmują się swoją pasją.
Świat i statystyki
Interesujący wydaje się fakt, iż w Indiach oraz Korei taki model rodziny jest powszechny i naturalny. W obu przypadkach dorosłe dzieci zostają pod opieką rodziców, tworząc wielogeneracyjne rodziny. Starsi zapewniają młodszym wsparcie, głównie w sferze doradczej i emocjonalnej.
W Australii liczba osób opiekujących się dwoma pokoleniami wynosi 2,6 miliona, zaś w Wielkiej Brytanii „sandwiche” stanowią 2,4 miliona.
W Polsce średni wiek „dziecka” opuszczającego dom rodzinny wynosi 28 lat, co stawia nas ponad średnią europejską.