Nieświeży zapach z ust? Oto, co może być jego przyczyną

27.01.2020 CiekawostkiMedycyna

Artykuł sponsorowany

Zaskakujące, jak wielu z nas skarży się na dolegliwość, jaką jest nieświeży zapach z ust. Według badań aż 80 % Polaków uważa, że ich oddech ma nieprzyjemną woń. Ta dolegliwość przeszkadza w kontaktach międzyludzkich oraz krępuje podczas codziennych czynności. Niektórzy wręcz maniakalnie sprawdzają zapach, który wydobywa się z ust lub reagują zawstydzeniem, gdy ktoś z otoczenia zwróci im na to uwagę. Większość jednak sięga po odświeżające miętówki lub gumy do żucia, maskując jedynie objawy. W walce z halitozą należy jednak dotrzeć do źródła. Co jest przyczyną twojego problemu? Czy halitozę da się pokonać?

Nieświeży zapach z ust? Oto, co może być jego przyczyną

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust to utrapienie, które męczy bardzo wielu Polaków. Większość z nas nie wie, w jaki sposób skutecznie z nią walczyć. Jak w przypadku większości chorób, należy działać u źródła. Poznaj przyczyny halitozy.

 

Nieprawidłowa higiena

 

Jest to zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu. Wielu z nas stanowczo zbyt mało uwagi poświęca higienie jamy ustnej. W następstwie gromadzą się w niej resztki jedzenia, które następnie atakowane są przez bakterie. To właśnie za ich przyczyną powstaje brzydki zapach. Ponadto na zębach często zbierany jest kamień, przez co dochodzi do rozwoju próchnicy oraz innych chorób zębów i dziąseł. Jak wyleczyć się z halitozy? Należy zwrócić uwagę na swoje higieniczne rytuały. Ponadto warto zasięgnąć opinii eksperta. Być może twoje zęby wymagają przeprowadzenia zabiegu odkamieniania lub piaskowania? Instrukcje w tym zakresie uzyskasz w gabinecie stomatologicznym, takim jak M.Dent http://m.dent.olsztyn.pl/profilaktyka.html . Profilaktyka stomatologiczna to zbiór działań, dzięki którym uzyskasz gwarancję zdrowych zębów na lata.

 

Problemy laryngologiczne

 

Nieświeży zapach z ust może mieć swoją przyczynę w schorzeniach laryngologicznych. Jeżeli często chorowałeś na anginę, zapalenia zatok lub nieżyt nosa, wynikający z tego brzydki oddech jest bardzo prawdopodobny. Co katar ma wspólnego z halitozą? Okazuje się, że te dwie choroby moją na siebie wpływ. Wydzielina, która powstaje podczas, np. anginy przybiera nieprzyjemny zapach i zalega w gardle. Ponadto w wyniku częstych chorób, tworzą się nisze, w których może zalegać jedzenie. Wówczas staje się ono pożywką dla bakterii. Podobnie, jeżeli działanie ślinianek zostanie zaburzone.

 

Kłopoty gastryczne

 

Odrzucająca woń z ust może być oznaką kłopotów z układem pokarmowym. Przyczynia się do tego zbyt mała ilość enzymów trawiennych produkowanych przez trzustkę i wątrobę oraz zaburzenia takie jak choroba wrzodowa żołądka, nieżyt przewodu pokarmowego lub zespół złego wchłaniania. Wówczas wyleczenie danej choroby może przynieść ulgę.

 

Inne przyczyny

 

Istnieją również inne, mniej popularne przyczyny nieświeżego oddechu. Może on być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi czy przyjmowaniem niektórych leków (np. na nadciśnienie). Ponadto halitoza towarzyszy restrykcyjnemu odchudzaniu, w którym stosowane są głodówki oraz niskokaloryczne diety. Stres oraz problemy psychiczne również niekorzystnie wpływają na świeżość oddechu, ponieważ kortyzol (hormon stresu) zatrzymuje wydzielanie śliny.

Artykuł powstał przy współpracy z http://m.dent.olsztyn.pl/ - dentysta olsztyn

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.