Dlaczego warto kupować dzieciom drewniane zabawki?
Kupowanie dzieciom zabawek powinno być przemyślanym procesem, podczas którego weźmiemy pod uwagę kilka aspektów związanych z nowym prezentem dla malucha. Użyteczność, trwałość czy dopasowanie do wieku to tylko niektóre z nich.
1. Solidność
2. Stymulacja rozwoju
3. Zdrowe
4. Spory przedział wiekowy
Mogłoby się wydawać, że w dobie wszechobecnego plastiku, zabawki wykonane z drewna odejdą w zapomnienie. Tymczasem przedmioty wykonane z tego naturalnego surowca przeżywają prawdziwy renesans i nie jest to tylko chwilowy trend. Zabawki drewniane mają bowiem kilka istotnych zalet, przez które decydujemy się na ich zakup, zamiast zabawek wykonanych z plastiku.
Solidność
Zabawki skonstruowane z wielu plastikowych elementów często ulegają uszkodzeniu. Jakiś element urywa się, co dla najmłodszych dzieci jest niebezpieczne, ponieważ mogą włożyć taką niewielką część do buzi. Tymczasem zabawki drewniane wykonane są zazwyczaj z większych części, dzięki temu minimalizujemy ryzyko udławienia czy zgubienia elementu. Drewniane zabawki to też synonim wytrzymałości, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w rodzinach, gdzie dziecko posiada młodsze rodzeństwo. Wybierając drewniane zabawki można spodziewać się, że przetrwają one do czasu, kiedy zainteresuje się nimi młodsze z dzieci.
Stymulacja rozwoju
Zabawki powinny być kupowane z głową. Oprócz wartości rozrywkowej dla dziecka, mogą też rozwijać jego umiejętności, jak np. zdolności manualne, kreatywność czy zmysł planowania. Proste zabawki, np. drewniane klocki, świetnie pobudzają do myślenia, a także zachęcają do inwencji twórczej, zamiast wykorzystania gotowego pomysłu na zabawę. Na Allegro znajdziemy wiele tego typu stymulujących rozwój zabawek, zarówno dla tych bardzo młodych dzieci, jak i nieco starszych.
Zdrowe
Chociaż zabawki to nie jedzenie, ich wpływ na ewentualny kontakt z buzią dziecka nie jest bez znaczenia. Do kolorowania zabawek drewnianych wykorzystuje się zazwyczaj atestowane farby, które są bezpieczne dla naszych pociech. Ponadto drewniane zabawki często są dużo prostsze w konstrukcji, niż plastikowe. Mają mniej ostrych krawędzi lub nierównych faktur, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla niemowlaków.
Spory przedział wiekowy
Uniwersalność zabawek drewnianych to niewątpliwie jeden z ich największych atutów. Dla dzieci, które nie skończyły jeszcze roku, pierwsze klocki będą możliwością do nauki zasad grawitacji, budowania najprostszych konstrukcji. Dla starszych maluchów, te same zabawki będą okazją do rozwoju twórczego myślenia oraz pobudzenia wyobraźni. Kilka sześciennych klocków przestanie być tylko prostą układanką, a stanie się np. wieżą zamku.