Najlepiej opłacane zawody. Zobacz, w czym ty byś się sprawdził

02.01.2020 Finanse

W pewnym momencie życia każdy z nas zastanawia się nad wyborem właściwiej drogi zawodowej. Bierzemy pod uwagę własne zdolności oraz preferencje, często również interesując się zarobkami na każdym stanowisku. Być może to właśnie ty zastanawiasz się, czym chciałbyś zajmować się w przyszłości oraz jaki zawód przyniesie ci największe korzyści finansowe. Okazuje się, że niektóre ze stanowisk uważanych powszechnie za prestiżowe, nie są aż tak dobrze opłacane. Z poniższych przykładów można wysnuć wnioski, że najbardziej pożądane na rynku pracy cechy to ścisły i analityczny umysł oraz umiejętności zarządzania i przewodzenia. Poznaj jedne z najlepiej współcześnie opłacanych zawodów.

Najlepiej opłacane zawody. Zobacz, w czym ty byś się sprawdził

 

Radca prawny

 

Jego praca polega na doradztwie z zakresu prawa, a także prowadzeniu indywidualnych spraw klientów dotyczących prawa rodzinnego, cywilnego czy gospodarczego. Oprócz tego często prowadzi on własną kancelarię oraz zarządza nią. Aby zostać radcą prawnym potrzebne są 6-letnie studia prawnicze oraz ukończenie 3-letniej aplikacji radcowskiej. Prawo jest jedną z trudniejszych dziedzin nauki. Na podobnych studiach wymagana jest dobra pamięć, determinacja oraz zainteresowanie prawem. W zawodzie natomiast poradzą sobie osoby z dużą wytrzymałością psychiczną oraz odpornością na stres. Średnie zarobki radców prawnych wynoszą 7,5 tys. zł brutto.

 

Dyrektor hotelu

 

Dość niespodziewany w rankingu. Co ciekawe nie jest to zawód tak charakterystyczny, jak na przykład lekarz. Czym zajmuje się dyrektor hotelu? Odpowiada za całokształt pracy całego obiektu. Nadzoruje personel, koordynuje pracami na terenie budynku, a także zajmuje się pracami administracyjnymi. Na stanowisko dyrektora preferowani są kandydaci posiadający wykształcenie wyższe na kierunku hotelarskim, bądź absolwenci marketingu i zarządzania. Oprócz tego wymagane jest doświadczenie w podobnej branży. Dyrektor hotelu musi umieć zarządzać zespołem, jak i kapitałem. Pożądane cechy to przedsiębiorczość, odpowiedzialność i zdolności analityczne. Zarobki na tym stanowisku wynoszą ok. 12,5 tys. zł brutto.

 

Programista

 

Jeden z najbardziej współcześnie pożądanych zawodów. W związku z rozwojem branży IT wzrasta zapotrzebowanie na informatyków. Znajdą oni zatrudnienie w wielu działach gospodarki. Co robią programiści? Ich głównym zadaniem jest pisanie programów komputerowych oraz wprowadzanie ich do użytku. Studia, które umożliwiają prace w tym zawodzie, trwają od 3,5 do 5,5 lat. Pożądane cechy programistów to umiejętność analitycznego myślenia, samodzielność, kreatywność oraz chęć poszerzania swojej wiedzy. Zarobki programistów wynoszą od 5 do nawet 14 tys. zł brutto.

 

Project Manager

 

Osoba na tym stanowisku trzyma piecze na całokształtem danego projektu. Może on dotyczyć zarówno branży kreatywnej, IT, jak i budowlanej. Zadaniem projekt managera jest budowanie zespołu oraz zarządzanie nim, tworzenie harmonogramu, raportowanie postępu prac oraz bieżące rozwiązywanie problemów. Aby uzyskać pracę na podobnym stanowisku, zwykle trzeba posiadać wykształcenie wyższe oraz konkretne umiejętności, które nieraz są o wiele ważniejsze od ukończonych szkół. Jaka powinna być taka osoba? Musi posiadać bardzo rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz przywódcze. Dodatkowo powinna być odporna na stres oraz odznaczać się dobrą samoorganizacją. Ponadto musi być zmotywowana oraz bardzo zaangażowana w pracę. Zarobki project managera zależą od branży, w której pracuje. Zwykle jest to jednak przedział od 6 do 14 tys. zł brutto.

 

Kierowca

 

Zaskoczeniem w rankingu okazuje się zawód kierowcy. Chodzi jednak o jego konkretną specjalizację. Bardzo dobrze opłacany jest kierowca międzynarodowy kat. C+E. Chodzi tu o osobę uprawnioną do kierowania ciężarówkami z przyczepą. Taki zawód na arenie międzynarodowej może przynieść niemałe zyski. Aby zostać kierowcą kat. C+E należy przejść odpowiednie kursy, podobne do tych, jak standardowe prawo jazdy. Nie wymagane jest wyższe wykształcenie. Przydaje się natomiast znajomość języków obcych. Kierowca międzynarodowy wyrusza z reguły w wielotygodniowe, bądź wielomiesięczne trasy. Jest to jeden z minusów tego zawodu. Jaki powinien być człowiek pracujący na tym stanowisku? Musi być odpowiedzialny, punktualny oraz przewidujący. Oprócz tego wymagana jest samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji. Średnia płaca na tym stanowisku wynosi 8,6 tys. zł brutto.

 

Architekt

 

Jednym z lepiej opłacanych zawodów jest też architekt. Zarobki doświadczonych architektów oscylują w granicach 13-15 tys. zł brutto, osoba rozpoczynająca karierę w tym zawodzie może liczyć na 4-5 tys. zł zaraz po zakończeniu studiów. Nietrudno o znalezienie wakatu, ponieważ dobre pracownie architektoniczne, takie jak MG Projekt prowadzą nabór w zasadzie cały czas. 

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.