Interaktywny różaniec kontrolujący wiernego? O najnowszej technologii Watykanu „eRosary”

13.12.2019 TechnologiaSprzętCiekawostki

Artykuł sponsorowany

Najnowsze technologie wkraczają w różne dziedziny życia. W obecnych czasach możemy je spotkać prawie wszędzie. Od niedawna jednak nowoczesne rozwiązania dotknęły także sfery religijnej. W Watykanie powstał najnowszy eRóżaniec. Ma on pomagać w nauce odmawiania modlitwy różańcowej. Celem autorów jest także zachęta osób pokolenia Y i Z do poznania tajemnicy różańca, poprzez zwiększenie jego atrakcyjności. Pomysłodawcy mają nadzieję, że za pomocą technologii uda im się dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Interaktywny różaniec kontrolujący wiernego? O najnowszej technologii Watykanu „eRosary”

Smart różaniec, znany pod nazwą „eRosary”, to pomysł samej Stolicy Apostolskiej. Swoją motywację do stworzenia interaktywnego różańca, twórcy komentują potrzebami zmieniającego się świata. Jak mówią, smart różaniec to połączenie najnowszych technologii z tradycją, jaką od lat oferuje kościół. Dla młodszych katolików może być to jedyna szansa na podjęcie próby zgłębienia tajemnic wiary.

 

Interaktywny różaniec wykonany jest z 10 koralików z agatu i hematytu, połączonych ze sobą i zwieńczonych metalowym krzyżem. To właśnie w nim kryje się cała elektronika. Smart różaniec przypomina bransoletkę, przez co można go nosić na nadgarstku. Aktywuje się on w momencie, gdy wierny ręką, na której posiada różaniec, wykona znak krzyża. Wówczas łączy się on z darmową aplikacją, którą należy pobrać na telefon. Jest to aplikacja, która już wcześniej była dostępna na rynku i działała autonomicznie. „Click To Pray” zyskała teraz rozszerzenie, które synchronizuje się z różańcem. „Click To Pray eRosary” zawiera przewodnik po modlitwach, wraz z ich nagraniami. Możemy sami wybrać jeden z trzech wariantów różańca: standardowy, kontemplacyjny oraz tematyczny, który ma być co roku aktualizowany. W aplikacji znajdziemy podstawowe modlitwy, zdjęcia oraz grafiki, a także spis próśb, w których intencji w danym czasie modli się papież Franciszek.

ERóżaniec śledzi również postępy w modlitwie wiernego. W momencie kiedy zaczyna on odmawiać różaniec, w aplikacji pojawiają się rezultaty.

Jak do tej pory, aplikacja łącząca się z eRosary dostępna jest tylko w trzech wariantach językowych: angielskim, włoskim i hiszpańskim.

 

Smart różaniec posiada również dodatkowe funkcje, występujące standardowo w każdej bransoletce typu smatwatch. Niestety nie wyświetla on godziny, natomiast pokazuje liczbę przebytych kroków, puls oraz spalone kalorie.

Interaktywny różaniec wymaga ładowania. Odbywa się to za pośrednictwem specjalnej stacji, na której umieszcza się krzyż. Dodatkowo może ona służyć jak podstawka oraz stałe miejsce przechowywania różańca. Producentem sprzętu jest Acer.

 

Sprzęt ten trafił do dystrybucji w październiku, który został ogłoszony miesiącem misyjnym. Od tego momentu można go nabyć bezpośrednio na stronie Watykanu, bądź za pomocą włoskiego sklepu internetowego Amazon. Jego cena to 110 euro, czyli ok. 470 zł.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.