Jak sprawdzić katalizator pod kątem przydatności do użytku: z i bez demontażu

23.03.2023 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić katalizator pod kątem przydatności do użytku: z i bez demontażu

Jak sprawdzić katalizator pod kątem przydatności do użytku: z i bez demontażu

Dostępne są różne metody sprawdzania stanu katalizatora samochodowego z demontażem lub bez

Nowoczesne samochody muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy środowiskowe. Aby ograniczyć emisję niebezpiecznych substancji do atmosfery, pojazdy wyposaża się w katalizatory. Możesz zapoznać się z dobrym wyborem w katalogu katalizatorów. Czym jednak jest katalizator, do czego jest potrzebny i jak sprawdzić, czy działa prawidłowo?

Urządzenie katalizatora i jego awarie

Katalizatory samochodowe składają się z obudowy z wewnętrznym korpusem wykonanym z ceramiki lub metalu. Ceramiczny korpus ma strukturę komórkową, a powierzchnia komórek pokryta jest cienką warstwą cennych metali. Te metale służą do reakcji chemicznej z gazami wylotowymi, w wyniku czego toksyczne składniki przekształcają się w praktycznie bezpieczne dla środowiska.

Katalizatory niskiej emisji mają ograniczoną żywotność, która wynosi średnio 100-120 tysięcy kilometrów przebiegu. Po tym można sprzedać używany katalizator, zamontować nowe urządzenie lub zastąpić je tłumikiem. Wśród głównych awarii można wyróżnić:

  • Zablokowanie komórek sadzą, azbestem, wiórami metalowymi, piaskiem.
  • Zniszczenie ceramicznej bobiny z powodu silnych uderzeń w obudowę.
  • Stopienie komórek z powodu wysokich temperatur (do +400…+800 °C).
  • Wyczerpanie cennych metali (wypranie szlachetnych metali zachodzi szybciej z powodu niskiej jakości paliwa).

Oznaki uszkodzenia

Można zidentyfikować zatkane, przepalone lub zniszczone katalizatory poprzez następujące objawy:

  • Pojawienie się wskaźnika CheckEngine na desce rozdzielczej i kodów błędów P0420 na komputerze pokładowym.
  • Utrata mocy, trudności w przyspieszaniu.
  • Słyszalne wibracje w układzie wydechowym.
  • Ostry zapach siarkowodoru w spalinach.

Metody weryfikacji

Awarię i konieczność wymiany katalizatora można stwierdzić na różne sposoby. Istnieją trzy główne metody:

  • Diagnostyka układu wydechowego za pomocą analizatora spalin. Ta opcja jest dostępna tylko na stacjach paliw, w których znajduje się specjalistyczny sprzęt. Istotą tej techniki jest podłączenie analizatora spalin do rury wydechowej i wykonanie pomiarów. Analiza chemiczna spalin pozwala określić stopień zatkania katalizatora.
  • Test ciśnienia wstecznego. Ta opcja polega na sprawdzeniu ciśnienia na wlocie do urządzenia filtrującego - gdy komórki są zatkane, wzrasta. Aby sprawdzić, zamiast pierwszej sondy lambda (sonda lambda) podłączany jest manometr, silnik jest rozpędzany do dużych prędkości i mierzone jest ciśnienie. Przy działającym konwerterze wskaźnik urządzenia zawsze będzie wynosił nie więcej niż 0,35 kgf / cm3 (w przypadku tuningowanych silników za normę uważa się do 0,5 kgf / cm3).
  • Demontaż i oględziny. Aby to zrobić, możesz usunąć katalizator w samochodzie, umieścić lampę po jednej stronie ogniw i ocenić stopień przejścia promieni. Jeśli światło nie przechodzi przez komórki, konwerter jest zatkany lub stopiony.

W przypadku awarii urządzenia filtrującego najlepszą opcją jest sprzedaż zużytego katalizatora do recyklingu i utylizacji. Pozwoli ci to zarobić trochę pieniędzy i nie zanieczyszczać środowiska.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.