Nawilżacze ewaporacyjne - czy warto? Wady i zalety

23.03.2023 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie, szukając odpowiedniego urządzenia do domu. Na rynku czeka wiele możliwości - oprócz nawilżaczy ewaporacyjnych, można postawić również na ultradźwiękowe oraz parowe. Te pierwsze są jednak jednymi z najchętniej wybieranych modeli. Dlaczego? Ewaporacja uchodzi za najzdrowszą metodę nawilżania powietrza. Przyjrzyj się uważnie zasadom działania tego rodzaju nawilżaczy i sprawdź, czy to sprzęt dla ciebie!

Nawilżacze ewaporacyjne - czy warto? Wady i zalety

Jak działa nawilżacz ewaporacyjny?

Zasada działania nawilżacza ewaporacyjnego nie jest skomplikowana. Wentylator wciąga powietrze do środka urządzenia, a następnie jest ono przepuszczane przez nawilżoną matę lub dyski. Na zewnątrz wydostaje się pod postacią chłodnej mgiełki. To bezpieczne rozwiązanie, dzięki czemu nawilżacz sprawdzi się w pokoju dziecięcym lub niewielkim pomieszczeniu - w odróżnieniu od nawilżacza parowego, który generuje parę o wyższej temperaturze.

Największe zalety nawilżacza ewaporacyjnego

Do kluczowych zalet tego sprzętu, oprócz generowania chłodnej mgiełki, która nie grozi poparzeniem, możesz zaliczyć:

  • cichą pracę;
  • higieniczne nawilżanie;
  • dopracowany design, pasujący do nowoczesnych wnętrz;
  • bezpieczeństwo dla zwierząt.

Zwróć zwłaszcza uwagę na ten ostatni aspekt. Jeśli masz w domu psa lub kota, powinieneś zrezygnować z nawilżacza ultradźwiękowego. Jak sama nazwa wskazuje, taki sprzęt emituje ultradźwięki, które są słyszane przez zwierzęta i mogą powodować u nich dyskomfort. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór nawilżacza ewaporacyjnego, który dobrze sprawdzi się w domu, w którym mieszkają zwierzaki.

Nawilżacz ewaporacyjny - wady

Największa wada nawilżacza ewaporacyjnego to bez wątpienia koszt eksploatacji. Oprócz zakupu samego sprzętu, zwykle droższego niż modele ultradźwiękowe czy parowe, musisz wziąć pod uwagę koszty wymiany filtrów. Jak często potrzebny jest taki wydatek? Dużo zależy od konkretnego modelu - producent podaje takie informacje w instrukcji obsługi urządzenia. Bardziej zaawansowane modele, kompatybilne z aplikacją mobilną, wyświetlają komunikat o konieczności wymiany filtrów bezpośrednio na twoim telefonie. To duże ułatwienie i gwarancja tego, że nie zapomnisz o odpowiedniej konserwacji sprzętu!

Jakie są alternatywy?

Jeśli nie jesteś przekonany do zakupu nawilżacza ewaporacyjnego, możesz postawić na inne rodzaje sprzętów - ultradźwiękowe lub parowe. Te pierwsze działają w oparciu o ultradźwięki - to one odpowiadają za rozbijanie cząsteczek wody. Emitowana para jest chłodna, a urządzenie zwykle pracuje dyskretnie. Pamiętaj jednak, że nie jest to dobry wybór, gdy masz w domu zwierzęta. Oprócz kosztu zakupu sprzętu, trzeba doliczyć konieczność korzystania z wody destylowanej. Jeśli dolejesz do tego rodzaju nawilżacza wodę z kranu, może wytrącić się szkodliwy dla zdrowia kamienny pył.

Nawilżacze parowe to zwykle proste i niedrogie urządzenia. Woda jest ogrzewana za pomocą grzałki, a generowana para - ciepła. Nie jest to optymalny wybór do pokoju dziecięcego lub niewielkich przestrzeni - lepiej sprawdzi się w przestronnym pomieszczeniu.

Wiesz już, jaki nawilżacz kupić? Nawilżacze ewaporacyjne w sklepie MediaMarkt cieszą się dużym zainteresowaniem. Możesz wybierać spośród modeli czołowych producentów, stawiając także na urządzenia, które oprócz nawilżania, oferują także oczyszczanie powietrza. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również przestrzeni w twoim domu! Jeśli potrzebujesz nie tylko nawilżacza, ale także oczyszczacza - możesz rozważyć model łączący obie te funkcje.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.