Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - jak zredukować jego objawy poprzez odpowiednią pielęgnację?
Atopowe zapalenie skóry potrafi przysporzyć nastolatkom czy dorosłym sporo problemów. Są to nieestetyczne zmiany, które możemy jednak zaleczyć w pewnym stopniu sami. Noworodki nie mogą nam jednak zakomunikować, że coś im doskwiera wprost. Musimy zatem bacznie obserwować ciało naszego maluszka. Jak zredukować objawy AZS poprzez odpowiednią pielęgnację? Podpowiadamy.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenia skóry to przewlekła choroba zapalna. Jej głównym objawem jest świąd oraz widoczne zmiany na skórze maluszka, takie jak wysypka, suchość skóry, łuszczenie czy zaczerwienienie. Zmiany te najczęściej pojawiają się na policzkach niemowlaków oraz w zgięciach ich łokci i pod kolanami. AZS mogą towarzyszyć również inne choroby atopowe, takie jak alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz astma. Mogą one również rozwinąć się u dzieci w późniejszym wieku. Warto więc zachować czujność i obserwować ciało maluszka.
Pierwsze objawy AZS u niemowląt mogą pojawić się już pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia dziecka, choć zdarza się, że pojawiają się później. W większości przypadków jednak ich wystąpienie obserwuje się u niemowląt przed ukończeniem 1. roku życia. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka jest trudną do rozpoznania chorobą. Nie każde swędzenie skóry czy wysypka musi bowiem oznaczać AZS. Nie należy jednak zwlekać lub podejmować leczenia na własną rękę. Pierwszym krokiem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów na skórze maluszka powinna być zawsze konsultacja z pediatrą.
Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt
Większość rodziców ma trudności w rozróżnieniu wysypki od zaczerwienienia. Wprawne oko oraz doświadczenie dermatologa czy alergologa pozwoli stwierdzić, czy mamy do czynienia z AZS. W celu potwierdzenia wstępnie postawionej diagnozy specjalista może zlecić dodatkowy komplet badań, w tym badania krwi czy testy alergiczne, które rozwieją nasze wszelkie wątpliwości. Mylące może być również nasilenie oraz rodzaj objawów. U jednego dziecka choroba będzie przebiegała w sposób łagodny, a u innego zmiany skórne będą bardzo widoczne i poważne. Poważniejsze objawy atopowego zapalenia skóry u niemowlaka to między innymi: grudki, strupy oraz nadżerki, cienkie i łamliwe włosy, rumień na twarzy oraz pęcherzyki.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt?
Podanie przyczyn powstawania AZS u maluszków jest trudne, ponieważ stale trwają badania nad tym schorzeniem. Uważa się jednak, że z jednym z powodów mogą być pierwotne zaburzenia immunologiczne. Organizm wytwarza bowiem nadmierną ilość przeciwciał IgE, które kierowane są przeciwko alergenom. Istnieje również bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że jeśli rodzice cierpią na atopowe zapalenie skóry, to ich dziecko również będzie alergikiem.
Druga teoria mówi, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt wiąże się z czynnikami środowiskowymi, takimi jak na przykład warunki klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska czy alergie pokarmowe. Są również do nich zaliczane inne źródła alergii, takie jak powietrzno-pochodne - roztocza kurzu, alergie roślinne oraz zwierzęco-pochodne.
Jak zapobiegać AZS u niemowląt?
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się wyleczyć w całości. Można utrzymywać ją w okresie remisji. Konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, który określi problem i przepisze odpowiednie leki oraz preparaty. Należy również koniecznie ograniczyć kontakt maluszka z substancjami drażniącymi. Dotyczy to zarówno środków do prania ubrań, jak i stosowanych kosmetyków. Ważne jest również, aby niemowlakowi zakładać odpowiednie ubrania. Powinny być bawełniane, mocno przewiewne i takie, które będą pozwalały skórze oddychać.