Jak muzyka wpływa na pamięć?

05.07.2022 Finanse

Słyszy się, że wiele osób decyduje się na słuchanie muzyki w trakcie nauki. Z jednej strony wydaje się to dziwne, ale tak naprawdę muzyka wspomaga zapamiętywanie. Oczywiście znaczenie ma również rodzaj muzyki. Przeważnie wybierana jest klasyka, jednak są też wyjątki, które mają zupełnie inne preferencje.

Jak muzyka wpływa na pamięć?

Muzykę można definiować bardzo różnie. Niektórym towarzyszy w każdej wolnej chwili, inni włączają ją tylko okazyjnie. Preferencji muzycznych jest również ogrom. Można oczywiście podzielić ją na poszczególne kategorie, jednak to także bywa zagmatwane, dlatego że jej style można w różny sposób łączyć. Muzyka jest dobra na wszystko. Zatem świetnym rozwiązaniem jest robić dwie rzeczy naraz, zwłaszcza że w tym znajduje się przyjemne z pożytecznym. Lubisz słuchać muzyki? Słuchaj. Musisz się uczyć? Ucz się. Najlepiej połącz obie rzeczy razem i zapamiętuj wszystko z jeszcze lepszym efektem niż wcześniej.

 

Muzyka (bardzo) pomaga w nauce

 

Jeśli włączymy odpowiedni rodzaj muzyki wpłynie ona idealnie na nasz umysł, a przede wszystkim na pamięć. Uwalnia również stres – dźwięki ciągle nam towarzyszące koją nas, przenoszą gdzieś indziej, gdzie problemy nas nie dotykają. Istotna jest również pomoc w koncentracji oraz otwieraniu podświadomości. Spokój, jaki można wtedy zaznać jest nie do porównania z czymkolwiek innym.

 

Rytm „60 uderzeń na minutę” wspomaga zapamiętywanie najbardziej, a co za tym idzie – przyspiesza proces uczenia się. W ten sposób oddziałuje muzyka barokowa largo czy muzyka andante. Zauważyć można, że w momencie nauki człowiek bardzo się stresuje, zastanawia się czy da radę wszystko zapamiętać, nie śpi po nocach, ma problemy z jedzeniem i ma jeszcze wiele, wiele innych symptomów. Dlatego spokojne tony largo mają na celu obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejszenie uderzeń serca, dzięki czemu spowalnia do normalnego rytmu.

 

Ciężkie brzmienia

 

W tej kwestii ciężko się nie zgodzić, że ciężkie brzmienia mogą być ciężkie do przyswojenia dla słuchacza, który jednocześnie chce się uczyć. No właśnie… mogą być, ale nie muszą. Osoby, które są obyte z tymi rodzajami muzyki są już na tyle do niej przyzwyczajeni, że im nie przeszkadza w żadnych okolicznościach. Są również tacy ludzie, którzy twierdzą, że ich to uspokaja, a czytanie książek w takiej atmosferze jest zabawieniem. Nie ma co zaprzeczać, każdy odnajduje się najlepiej w swoim środowisku, nawet tym muzycznym.

 

Ciekawe jest właśnie czytanie książek przy muzyce, już pomijając jej konkretną kategorię. Dzięki temu wbrew pozorom bardziej można się skupić na akcji i więcej… zapamiętać.

 

Muzyka stosowana jest też jako lekarstwo. Osoby, które skarżą się na intensywne problemy ze słuchem mogą podać się terapii muzycznej. Poprawić można dzięki temu swoją kondycję psychiczną. Osoby zmagające się z dysleksją, zespołem zaburzeń uwagi czy autyzmem również mogą liczyć na pomoc specjalistów w tak prostej (na pozór) sprawie.

 

Muzyka jest doskonałym narzędziem stymulującym ludzkie ciało. Oprócz pobudzania różnych inteligencji łączy obie nasze półkule i wprowadza w (częściowo nieświadomy) stan równowagi umysłu.

 

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.