Czy darmowe aplikacje mobilne są zawsze bezpieczne?
Darmowe aplikacje mobilne są już dziś zupełną powszechnością. Pobieramy je wszędzie i w wielu życiowych sytuacjach. Czy są one jednak bezpieczne?
Zagadnienie bezpieczeństwa podczas użytkowania ze smartfona czy komputera nie jest zbyt popularne, a powinno. Ludzie wierzą w to, że inni nie oszukują, a przed hakerami chronią ich wbudowane w urządzenia zabezpieczenia. Trochę tak jest, ale nie do końca. W tym newsie przedstawiamy czy naprawdę są bezpieczne aplikacje mobilne i o czym warto pamiętać podczas korzystania z aplikacji mobilnych i nie tylko.
Oryginalny system operacyjny i ważne zasady
Nigdy nie ingerujcie w system operacyjny, z którego korzystacie. Nie kupujcie także urządzeń z takimi zmodyfikowanymi systemami. Nie do końca można bowiem stwierdzić, co zostało w nim zmienione ani jako to wpłynie na jego bezpieczeństwo. Zawsze aktualizujcie także swój system operacyjny do najnowszej wersji – informatycy aktualizują system, ponieważ wykryli w nim pewne bugi, które naprawili.
Podobnie wygląda sprawa z systemem antywirusowym. Programy tego typu są bardzo popularne na komputerach, a na smartfonach już niekoniecznie. To oczywiście błąd, bowiem hakerzy mogą wykraść dane z każdego urządzenia. Zalecamy wam więc zainstalowanie programu antywirusowego i regularne go aktualizowanie.
Pamiętajcie także o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym. Szczególnie przydaje się ono podczas podróży, kiedy wasze dane wrażliwe są chronione przez podwójną zaporę. Jeśli myślicie, że to trudne i nie zapamiętacie danych, po prostu zapiszcie je sobie „offline” – np. w zeszycie, który trzymacie zawsze w domu. Taka metoda pozwoli wam szybko zalogować się na swoje konta i zmienić hasła, np. gdy zgubicie telefon.
Wszystkie te działania zwiększają pewność, że pobrane darmowe aplikacje w przyszłości nie naruszą ochronę telefonu.
Aplikacja mobilna – czy to bezpieczne?
Najważniejsza jest jednak kwestia samych aplikacji – nie bez powodów są one umieszczane w sklepach sygnowanych logotypami ogromnych firm. Dlatego też instalujcie wyłącznie aplikacje z oficjalnych App Store, Sklepu Play i Huawei AppGallery. Jeśli pobieracie programy z niezweryfikowanych źródeł, robicie to na własną odpowiedzialność. W takich przypadkach lepiej dokładnie wszystko sprawdźcie, a także przeczytajcie opinie. Nie patrzcie tylko na gwiazdki, ale poszukacie komentarzy na temat użytkowania danej aplikacji i ew. problemów z nią.
Jeśli korzystacie z systemu Android, zalecamy wam włączenie w ustawieniach opcji „nie instaluj z nieznanych źródeł”. Jak sama nazwa wskazuje system operacyjny nie pozwoli wówczas na instalację aplikacji z innych źródeł poza Sklepem Play.
A co ze stronami internetowymi?
Pamiętajcie także, że odwiedzając strony internetowe także możecie narazić się na niebezpieczeństwo. Oczywiście certyfikaty SSL, które są już powszechnością, gwarantują dobrą jakość strony pod względem bezpieczeństwa, jednak nie znaczy to, że nie trzeba uważać.
Przede wszystkim uważajcie na publiczne sieci wi-fi, które można spotkać w wielu miejscach na trasie podróży. Przelatuje przez nie wiele danych, a dla wykwalifikowanego hakera może to być doskonała okazja. Dlatego też podczas podróży szczególnie polecamy wam korzystanie z mobilnego Internetu. Większość smartfonów ma już opcję „przenośnego hot-spota”, który możecie stworzyć wyłącznie dla własnych potrzeb. To bardzo przydatna funkcja nowoczesnych smartfonów.
Korzystając ze strony internetowych, uważajcie także na strony logowania. Czasem wchodząc np. na Betclic logowanie możecie przypadkiem trafić na zupełnie inną stronę poprzez jedną literówkę. A dalej droga do nieświadomego przekazania wrażliwych danych osobowych jest już bardzo łatwa. Po „logowaniu” okazuje się, że jesteśmy na niewłaściwej stronie i zaczynamy się martwić.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Niezależnie czy mówimy o telefonie komórkowym, laptopie czy komputerze stacjonarnym, warto zadbać o kopię zapasową naszych danych. Możliwości takiej czynności jest bardzo wiele – na komputerze możecie skorzystać np. z OneDrive, a na komórce Google najczęściej w bardzo prosty sposób proponuje taką możliwość przy zdjęciach czy kontaktach. W tym przypadku nie chodzi nawet o kradzież czy zgubienie smartfona, ale urządzenia elektroniczne mają to do siebie, że z jakiegoś powodu czasem przestają działać. Przy wykonaniu kopii zapasowej wystarczy zalogować się na swoje konto na nowym urządzeniu, a ono pobierze wszystkie zapisane dane.
Jak więc widać, darmowa aplikacja i ochrona telefonu wcale nie muszą się wykluczać. Na przestrzeni ostatnich lat zaszło wiele pozytywnych zmian, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych i nie ma tu znaczenia, czy mówimy o smartfonie, tablecie czy laptopie. Przy całym tym pozytywnym trendzie warto jednak pamiętać o rozumie człowieka. Na końcu to właśnie my podejmujemy decyzje i musimy być czujni. Jeśli jakaś strona albo aplikacja mobilna wzbudza nasze wątpliwości, lepiej dokładnie ją sprawdzić niż później mieć problemy.
Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.
Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet organizowane przez firmy znajdujące się na stronie https://www.probukmacher.pl/ posiadają odpowiednie zezwolenie Ministerstwa Finansów na działanie na terenie Polski.
Zakaz wstępu na stronę internetową i udział w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.
Artykuł sponsorowany