Dlaczego MMA jest popularne w Polsce?

29.04.2022 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

MMA w Polsce nieustannie się rozwija i zyskuje rosnącą popularność. Fani interesują się nie tylko aspektem sportowym, ale też stawianiem zakładów na MMA.

Dlaczego MMA jest popularne w Polsce?

MMA (Mixed Martial Arts), czyli mieszane sztuki walki to sport, w którym zawodnicy walczą wręcz, a podczas walki mogą korzystać z wielu technik i różnych dyscyplin sztuk walki takich jak grappling, kopnięcia czy poddania. MMA w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem. Oprócz zainteresowania stricte sportowego cieszy się również popularnością w branży bukmacherskiej. Od wielu lat co weekend fani zasiadają do odbiorników, wykupują PPV (Pay-Per-View) na swoje ulubione gale fighterskie i obstawiają mma zakłady, bacznie obserwując z fotela swoich ulubionych zawodników walczących w klatkach. Co sprawia, że MMA budzi takie duże zainteresowanie sportowe i jak mają się zakłady na MMA i prawo w Polsce? Irenka Zając, ekspert w dziedzinie MMA i zakładów bukmacherskich, przyjrzała się uważnie tym kwestiom.

KSW – największa federacja MMA w Europie

Bez wątpienia do spopularyzowania MMA w Polsce, przyczyniło się dwóch założycieli KSW – Maciej Kawulski i Martin Lewandowski. Kiedy to 27 lutego 2004 roku w restauracji Champions w warszawskim hotelu Marriott odbyła się pierwsza gala KSW, nikt nie spodziewał się lawiny sukcesów tejże federacji w późniejszym okresie i popularności, jakie MMA zdobędzie Polsce. Warto wspomnieć, że był to czas, kiedy MMA raczkowało w Polsce i było praktycznie nieznane pod kątem sportowym, a tym bardziej w zakładach bukmacherskich. Na świecie jednak o MMA zaczęło się w tamtym czasie robić głośno. Największą popularnością cieszyła się doskonale znana wszystkich miłośnikom MMA japońska federacja – PRIDE Fighting Championships. Działający w latach 1997-2007 PRIDE był pewnego rodzaju motorem napędowym do powstania naszej rodzimej federacji. Włodarze KSW nie ukrywali bowiem, że to właśnie podczas oglądania gal PRIDE narodziła się u nich myśl stworzenia polskiej organizacji MMA.

 

Przełomowym momentem w kwestii popularności MMA w Polsce, była współpraca KSW z Polsatem i przejście polskiego mistrza świata strongmanów Mariusza Pudzianowskiego do MMA, a konkretnie do wspomnianej federacji KSW. Pierwszy pojedynek Mariusza Pudzianowskiego odbył się na KSW 12. Starcie Mariusz Pudzianowski kontra Marcin Najman miało miejsce 11 grudnia 2009 roku i bez wątpienia można określić je mianem rozpoczęcia hype’u i fali popularności na MMA w Polsce. Sławetne – Kłopoty, kłopoty, Najmana! Ależ awantura! – wypowiedziane podczas 43-sekundowej walki przez komentatora Łukasza Jurkowskiego dziś należą do kanonu polskiego MMA.

 

KSW jest dzisiaj europejskim gigantem MMA zatrudniającym najlepszych zawodników w Polsce i Europie. KSW to zazwyczaj główny przystanek dla europejskich fighterów przed podpisaniem kontraktu z takimi organizacjami jak UFC czy Bellator. W KSW występują lub występowali tak rozpoznawalni zawodnicy jak:

  • Jan Błachowicz,

  • Karolina Kowalkiewicz,

  • Salahdine Parnasse,

  • Mamed Khalidov,

  • Michał Materla.

Choć federacji KSW sportowo jeszcze trochę brakuje do największej organizacji na świecie, czyli UFC to nie można jej odjąć ogromnego wkładu w rozwój MMA w Polsce.

 

Warto też wspomnieć o konkretnych zawodnikach, którzy w czasach małej popularności poświęcili się MMA i do dzisiaj aktywnie je promują na arenie lokalnej i międzynarodowej. Była mistrzyni UFC Joanna Jędrzejczyk, Jan Błachowicz, Borys Mańkowski czy Mateusz Gamrot – to zawodnicy, którzy swoją historią i postawą motywują oraz napędzają popularność MMA w Polsce.

Freak fight

Kto nie chciałby zobaczyć w klatce dwóch osób, które pałają do siebie nienawiścią w internecie, a w dodatku nie mają w ogóle doświadczenie w walce i muszą wyjść ze strefy komfortu? Gale freak fightów umożliwiają widzom tego typu rozrywkę, organizując walki influencerów, youtuberów i innych znanych osobistości. To jeden z powodów, dlaczego w ostatnim czasie nastąpił ogromny wzrost popularności mieszanych sztuk walki w Polsce. Można by rzec, że „Polska freak fightami stoi”, bo organizacji jest u nas na pęczki i co rusz pojawia się nowy gracz na rynku, który oferuje coś innowacyjnego, a często wręcz kontrowersyjnego.

 

Takie federacje jak FAME, High League czy PRIME SHOW MMA zbierają przed odbiornikami potężne ilości widzów, generując przy tym ogromne ilość sprzedanych PPV. Gale freak fightów i walki MMA z nimi związane są obecnie na takim samym poziomie oglądalności (lub nawet wyższym) jak klasyczne, sportowe polskie gale MMA jak KSW czy FEN.

UFC

Duży wkład w budowanie popularności MMA w Polsce ma federacja UFC, która cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród profesjonalistów i najbardziej zaciekłych fanów krwawego sportu. Każda gala UFC to spora ilość elektryzujących zestawień, które zazwyczaj są niesamowitymi 15-minutowymi bitwami lub kończą się nokautem. Występy w UFC polskich zawodników takich jak Tomasz Drwal, Marcin Tybura, Joanna Jędrzejczyk czy Jan Błachowicz śledziły nawet osoby, które nie są aż tak bardzo zaangażowane w MMA. Mimo tego, że w większości przypadków karta główna gal UFC odbywa się około 5 nad ranem czasu polskiego, to i tak gromadzą one dużą ilość widzów z Polski.

MMA i zakłady bukmacherskie

Obstawianie walk w MMA jest niezwykle popularne wśród polskich typerów. Wiele osób pewnie zainteresuje fakt legalności obstawiania MMA w Polsce, czyli jak mają się do siebie zakłady na MMA i prawo oraz jak obstawiać sport, który jest tak bardzo nieprzewidywalny? Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak z każdą inną dyscypliną sportową. Legalne i zgodne z prawem mma zakłady można wykonywać tylko i wyłącznie u bukmacherów, którzy posiadają aktywną licencję Ministerstwa Finansów.

 

W kwestii tego, jak obstawiać sport, w którym o powodzeniu kuponu może zadecydować dyspozycja dnia, lub po prostu łut szczęścia, należy zwrócić uwagę na analizę. Warto dokładnie porównywać statystyki zawodników, śledzić takie serwisy jak sherdog oraz obserwować media społecznościowe fighterów, aby mieć wgląd w aktualną formę i dyspozycję typowanego zawodnika.

 

MMA z niszowego obijania po twarzach i turlania po macie zamieniło się w styl życia wielu osób i pełnoprawną dyscyplinę. To sport, który łączy wiele sztuk walki w jednym miejscu, przez co pojedynki w MMA są tak chętnie oglądane.

 

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

 

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet organizowane przez firmy znajdujące się na stronie https://mightytips.pl/ posiadają odpowiednie zezwolenie Misnisterstwa Finansów na działanie na terenie Polski.

 

Zakaz wstępu na stronę internetową i udział w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.