Przewodnik po ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

13.07.2021 Finanse

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenia komunikacyjne są bardzo popularne wśród kierowców, co z pewnością wpływa na ogólną jakość sytuacji panującej na naszych drogach. W tym tekście zajmiemy się najpowszechniejszym ubezpieczeniem, czyli OC. Przeczytaj nasz krótki poradnik i sprawdź, co warto wiedzieć o polisie odpowiedzialności cywilnej.

Przewodnik po ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

OC jest obowiązkowe

Prawo w tej kwestii jest bardzo jasne. Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Chodzi przede wszystkim o: samochody osobowe, samochody ciężarowe, przyczepy i naczepy oraz maszyny rolnicze. Przepisy nie zakładają odstępstwa od tej sytuacji, a więc nie istnieje grupa kierowców zwolnionych z posiadania OC.

Brak OC = dotkliwa grzywna

Ustawodawca, chcąc zmobilizować kierowców do wykupowania ubezpieczenia OC, przewidział karę finansową za brak ważnej polisy. Wysokość grzywny jest w dużej mierze zależna od płacy minimalnej oraz okresu, w jakim dany pojazd nie był ubezpieczony. Jeśli chodzi o samochody osobowe, to w roku 2021 stawki wyglądają w następujący sposób:

 • do 3 dni – 1120 zł,

 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,

 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Nie ukryjesz braku polisy OC

Każdy policjant w Polsce ma dostęp do bazy UFG, w której znajdują się informacje o każdym zarejestrowanym pojeździe oraz jego statusie ubezpieczeniowym. Jeśli więc podczas kontroli drogowej nie będziesz posiadać ważnej polisy, to nie łudź się, że możesz zataić ten fakt przed funkcjonariuszem. Nie ma takiej możliwości. Sprawdź, gdzie kupić OC najtaniej.

Dzięki OC unikniesz finansowych konsekwencji

Jeśli spowodujesz wypadek, w którym (fizycznie lub materialnie) ucierpią osoby trzecie, z ubezpieczeniem OC nie musisz się martwić kosztami. Towarzystwo wypłaci wszelkie odszkodowania. Ważne jednak jest to, by do zdarzenia nie doszło w wyniku Twojego zamyślonego działania lub przebywania w stanie upojenia alkoholowego. Wszystkie wyłączenia od odpowiedzialności znajdują się w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Warto jeszcze przed podpisaniem zapoznać się z pełnym zakresem gwarantowanej ochrony, by nie być zaskoczonym w sytuacji kryzysowej.

Wysokość składki jest wypadków wielu czynników

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, dlaczego Twój znajomy płaci o wiele mniej za OC. Przecież z pozoru jesteście w bardzo podobnych sytuacjach. Tego typu różnice wynikają przede wszystkim z kilku czynników, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki. Najważniejsze z nich to:

 • wiek kierowcy,

 • stan cywilny,

 • dzietność,

 • miejsce zamieszkania,

 • marka i model pojazdu,

 • rok produkcji,

 • przebieg,

 • pojemność silnika,

 • historia ubezpieczeniowa.

Algorytm wykorzystywany przez towarzystwa ubezpieczeniowe analizuje te wszystkie dane i na ich podstawie przygotowuje konkretną wycenę. Wystarczy więc, że Twój znajomy jest od Ciebie 10 lat starszy i jeździ nowszym autem, by płacił o wiele mniej.

OC możesz kupić przez Internet

To bardzo ważna informacja ze względu na korzyści, które możesz uzyskać, decydując się na zakupy online. Dzięki kalkulatorom i porównywarkom każdy użytkownik ma szansę na łatwe uzyskanie dostępu do bazy ofert OC pochodzących od renomowanych towarzystw. Ważne jest również to, że wspomniane narzędzia są ogólnodostępne i w pełni darmowe.

Ubezpieczenie OC jest bardzo zróżnicowanym produktem, który gwarantuje ochronę na drodze i jest w stanie pomóc Ci w pozbyciu się finansowych konsekwencji wypadków. Pamiętaj jednak, że żadna polisa nie będzie za Ciebie prowadzić. To Ty powinieneś być świadomy swoich czynów i dostosowywać styl jazdy oraz prędkość do warunków panujących na drodze.


 

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.