Na czym polega tuning samochodów?

05.07.2021 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Tuning auta często kojarzy się nam ze sportowymi i szybkimi samochodami. Uwagę przykuwa designerski wydech, który robi dużo hałasu, czy też duży spojler. Oczywiście można się również spodziewać tego, że pod maską samochodu jest zdecydowanie więcej koni mechanicznych niż w fabrycznych ustawieniach.

Na czym polega tuning samochodów?

Wielu właścicieli decyduje się na tuning mechaniczny, ponieważ chcą mieć zdecydowanie więcej radości z jazdy. Poza tym oczywiście to okazja, by wyróżnić się w tłumie i zaskoczyć oryginalnymi rozwiązaniami. Dobrze przeprowadzony tuning mechaniczny może naprawdę zrobić wrażenie i sprawdzić, że samochód stanie się obiektem westchnień innych kierowców. Czasem jednak zdarza się, że całość ociera się o kicz. Poza tym musimy pamiętać, że tuning aut musi być zgodny z obowiązującymi przepisami, a niektóre z przeróbek bywają kwestionowane podczas przeglądów technicznych czy też w trakcie policyjnej kontroli na drodze. I dlatego warto korzystać z usług specjalistów w dziedzinie.

Popularny tuning mechaniczny

Tuning optyczny i mechaniczny bywa przedmiotem żartów i czasem wywołuje negatywne skojarzenia. Natomiast ciężko zaprzeczyć temu, że profesjonalnie wykonany wpłynie na parametry auta, a także może sprawić, że będzie się ono prezentowało zadedykowanie lepiej. A przecież o to chodzi, gdy decydujemy się na tuning samochodów. W tym aspekcie wyróżnia się dwa rodzaje modyfikacji: tuning mechaniczny i optyczny. W tym pierwszym przypadku usługi obejmują chiptuning – czyli zmianę w zakresie pracy silnika. Specjaliści poprawiają także funkcjonowanie układu napędowego czy paliwowego, a to sprawia, że auto zdecydowanie lepiej zachowuje się na trasie i polepszają się jego parametry techniczne. Przede wszystkim można liczyć na zwiększenie mocy, co przekłada się na lepsze przyspieszenie oraz większą prędkość maksymalną. Warsztat samochodowy może zaproponować także montaż intercoolera, wymianę gaźnika, skrzyni biegów czy zamontowanie turbosprężarki. Sprawdzają się także zabiegi wzmacniające działanie hamulców, a także poprawiające bezpieczeństwo – takie jak na przykład pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Tuning aut a obowiązujące przepisy

Tuning optyczny natomiast ma na celu zmianę wyglądu samochodu. W ten sposób na pewno będzie on się wyróżniać na tle innych aut. W tej materii oczywiście królują okresowe mody,  a także bierze się pod uwagę upodobania właściciela, który na przykład decyduje się na aktywny wydech Mercedes lub też przyciemnianie szyb. Niezmiennie bowiem wiele osób wybiera sportowe układy wydechowe, ponieważ dźwięk fabryczny samochodu jest dla nich niewystarczający.

Jak jest przeprowadzany tuning mechaniczny?

Warto zwrócić uwagę, że jeśli mamy pieniądze i wizję tego, co chcemy zmienić, to tuning auta daje naprawdę duże pole do popisu. Najczęściej po tego typu usługi sięgają właściciele samochodów osobowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by aktywny układ wydechowy miały także pojazdy ciężarowe, ciekawy design maszyny budowlane. Oczywiście, aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz móc rozliczyć się z wykonania usług, należy również mieć świadomość obowiązujących przepisów i wymogów technicznych, które pojazd musi spełniać. O nich mówią odrębne przepisy na przykład o ruchu drogowym. I pod ich kątem przeprowadza się także diagnostykę komputerową. Klienci, którzy w samochodach osobowych chcą zainstalować body kit dla Subaru BRZ, decydują się na chip tuning, powinni więc korzystać ze sprawdzonych miejsc, które każdą modyfikację przeprowadzają zgodnie z zadami. A to gwarancja bezpieczeństwa, a także inwestycja w świetny wygląd i lepsze parametry auta.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.