Wentylator do domu - jak wybrać najlepszy?

28.06.2021 Technologia

Artykuł sponsorowany

W ciepłe letnie dni szukamy wielu sposobów na to, aby się schłodzić. Wśród nich jest zakup wentylatora, który pomoże przetrwać chwile, w których słupki rtęci na termometrach szybują w zawrotnym tempie. Czym się kierować wybierając to urządzenie? Na jakie parametry zwracać uwagę, aby postawić na takie, które wpisze się w nasze oczekiwania? Podpowiadamy.

Wentylator do domu - jak wybrać najlepszy?

Wentylatory na sezon letni - na jakiej zasadzie działa?

Domowy wentylator, to urządzenie, które można spotkać praktycznie w każdym mieszkaniu czy domu, kiedy to upał daje we znaki. W ostatnich latach możemy poczuć się niemalże jak w tropikach, więc zakup tego typu sprzętu stał się dla wielu sezonowym must have, tym bardziej, że montaż klimatyzacji nie wpisuje się jeszcze w standardy wyposażenia naszych pomieszczeń mieszkalnych, a w starszych budynkach jest zwyczajnie niemożliwy.

Jak działa domowy wentylator? Wielu sądzi, że schładza powietrze, ale nic bardziej mylnego. Wiatrak mechanicznie wprowadza go w ruch, co powoduje, że czujemy się zdecydowanie bardziej rześko. A dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą zdmuchiwania izolacyjnego płaszcza cieplnego, które otacza nasze ciało. Latem może on być naprawdę duży, więc nic dziwnego, że często po prostu mamy wrażenie, że jesteśmy ciężcy, wręcz nie mamy czym oddychać. Takie działanie wentylatora wspomaga wyrównanie temperatury, która jest między nami, a otoczeniem. Działa to w ten sam sposób, jak chłodna kąpiel.

 

Na rynku są różne wentylatory do wyboru, więc znalezienie w gąszczu propozycji odpowiedniego dla swoich potrzeb często może wydać się bardzo problematyczne. Niektóre z nich mogą być uciążliwe ze względu na emitujący hałas, inne nie spełniają naszych oczekiwań pod względem oscylacji. Jak więc wybrać ten najlepszy?

Typy wentylatorów

Do wyboru mamy różne typy wentylatorów. Wśród nich warto wymienić zasilany bateriami, albo wyposażony w akumulator mały wiatraczek ręczny. Nie da jednak rady schłodzić całego ciała i pracuje dość głośno. Kolejny, to wentylator stojący. Wśród najbardziej popularnych modeli znajdują się te z elektrycznym silnikiem (o trzech biegach) z możliwością uruchomienia oscylacji około 90 stopni. Zarówno pierwszy, jak i drugi model można zakupić także w postaci wentylatora kolumnowego. Ten nie jest wyposażony w łopatki, co sprawia, że pracuje ciszej, jak również ma większy zasięg. Można także postawić na wentylator sufitowy, jak i cyrkulator podłogowy. Strumień powietrza nie jest kierowany bezpośrednio na nas. Urządzenia działają na zasadzie usprawnienia naturalnej cyrkulacji w danym pomieszczeniu. Trzeba się jednak przygotować na to, że takie działanie w nieco mniejszym stopniu łagodzi uczucie upału.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.