Wentylator do domu - jak wybrać najlepszy?
W ciepłe letnie dni szukamy wielu sposobów na to, aby się schłodzić. Wśród nich jest zakup wentylatora, który pomoże przetrwać chwile, w których słupki rtęci na termometrach szybują w zawrotnym tempie. Czym się kierować wybierając to urządzenie? Na jakie parametry zwracać uwagę, aby postawić na takie, które wpisze się w nasze oczekiwania? Podpowiadamy.
Wentylatory na sezon letni - na jakiej zasadzie działa?
Domowy wentylator, to urządzenie, które można spotkać praktycznie w każdym mieszkaniu czy domu, kiedy to upał daje we znaki. W ostatnich latach możemy poczuć się niemalże jak w tropikach, więc zakup tego typu sprzętu stał się dla wielu sezonowym must have, tym bardziej, że montaż klimatyzacji nie wpisuje się jeszcze w standardy wyposażenia naszych pomieszczeń mieszkalnych, a w starszych budynkach jest zwyczajnie niemożliwy.
Jak działa domowy wentylator? Wielu sądzi, że schładza powietrze, ale nic bardziej mylnego. Wiatrak mechanicznie wprowadza go w ruch, co powoduje, że czujemy się zdecydowanie bardziej rześko. A dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą zdmuchiwania izolacyjnego płaszcza cieplnego, które otacza nasze ciało. Latem może on być naprawdę duży, więc nic dziwnego, że często po prostu mamy wrażenie, że jesteśmy ciężcy, wręcz nie mamy czym oddychać. Takie działanie wentylatora wspomaga wyrównanie temperatury, która jest między nami, a otoczeniem. Działa to w ten sam sposób, jak chłodna kąpiel.
Na rynku są różne wentylatory do wyboru, więc znalezienie w gąszczu propozycji odpowiedniego dla swoich potrzeb często może wydać się bardzo problematyczne. Niektóre z nich mogą być uciążliwe ze względu na emitujący hałas, inne nie spełniają naszych oczekiwań pod względem oscylacji. Jak więc wybrać ten najlepszy?
Typy wentylatorów
Do wyboru mamy różne typy wentylatorów. Wśród nich warto wymienić zasilany bateriami, albo wyposażony w akumulator mały wiatraczek ręczny. Nie da jednak rady schłodzić całego ciała i pracuje dość głośno. Kolejny, to wentylator stojący. Wśród najbardziej popularnych modeli znajdują się te z elektrycznym silnikiem (o trzech biegach) z możliwością uruchomienia oscylacji około 90 stopni. Zarówno pierwszy, jak i drugi model można zakupić także w postaci wentylatora kolumnowego. Ten nie jest wyposażony w łopatki, co sprawia, że pracuje ciszej, jak również ma większy zasięg. Można także postawić na wentylator sufitowy, jak i cyrkulator podłogowy. Strumień powietrza nie jest kierowany bezpośrednio na nas. Urządzenia działają na zasadzie usprawnienia naturalnej cyrkulacji w danym pomieszczeniu. Trzeba się jednak przygotować na to, że takie działanie w nieco mniejszym stopniu łagodzi uczucie upału.