7 nawyków zakupowych, które poprawią twój budżet domowy

16.12.2020 CiekawostkiFinanse

Artykuł sponsorowany

Każdy z nas kupuje i nie sposób jest tego uniknąć. Tyle tylko, że ważny jest sposób, w jaki kupujemy. Spontaniczne zakupy to zwykle nic innego jak spełnianie swoich zachcianek, a nie zaspokajanie faktycznych potrzeb. Wystarczy wypracować kilka nawyków, aby robić zakupy z głową i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

7 nawyków zakupowych, które poprawią twój budżet domowy

1. Porównywanie cen.

Ten nawyk powinien być automatyczny, bo różnice w cenach bywają kolosalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet w sklepie stacjonarnym wyjąć telefon i skorzystać z porównywarki. Warto przy tym zwracać uwagę na konkretny model. Który oglądamy. Dotyczy to szczególnie sprzętu AGD i elektroniki. Czasem różnica jednej cyfry w nazwie robi znaczącą różnicę w cenie, a my musimy się zastanowić, czy faktycznie ta kolejna, dodana przez producenta funkcja, jest nam potrzebna.

2. Korzystanie ze stron z promocjami i szukanie kodów rabatowych.

To naprawdę opłacalne, jeśli chcemy kupić konkretną rzecz. Warto przyjrzeć się promocją, czy skorzystać ze stron, które oferują kupony rabatowe. Amerykanie ze zbierania rabatów uczynili wręcz sport narodowy, naprawdę warto korzystać z tych doświadczeń.

3. Planowanie tygodniowych jadłospisów.

To doskonała metoda na zaoszczędzenie na zakupach spożywczych, które potrafią nie tylko generować najwyższe koszty, ale też przyczyniać się do sporych strat. Po prostu, bez konkretnego planu, marnujemy zbyt dużo żywności. Zaplanowanie posiłków dla rodziny, pozwala na wyjechanie po duże zakupy raz w tygodniu, kupienie nieco taniej w dużym sklepie, zaoszczędzenie na paliwie, ale też zaoszczędzenie naszego czasu, który przecież jest nie mniej cenny.

4. Kupowanie rzeczy używanych.

Jest coraz więcej takich propozycji i nie chodzi tylko o sprzęt czy gry. Bardzo popularne są platformy zakupowe, na których sprzedawana jest odzież i akcesoria. To zwykle praktycznie nowe i markowe ubrania, które można kupić za niewielkie pieniądze. Nie zapominajmy, że platformy działają w dwie strony, to równie dobra metoda, aby pozbyć się tego, co nie jest nam do końca potrzebne.

5. Stosowanie zasady 3/7.

To doskonała metoda, która pozwala nam na stwierdzenie, czy dana rzecz jest naprawdę potrzebna. Jest prawie pewne, że jeśli kupimy coś, czego nie użyjemy przez trzy dni, raczej nam się to nie przyda. Tym bardziej, jeśli bluzka przeleży w szafie tydzień lub przez tyle czasu nie znajdziemy nawet chwili, aby podłączyć nowy sprzęt. Oznacza to, że rzeczy są nam całkowicie zbędne i powinny natychmiast wrócić do sklepu.

6. Kupowanie za oszczędności.

Starajmy się powstrzymać i oprzeć pokusie zakupów na raty, nawet te oprocentowane na zero. Postarajmy się po prostu odłożyć pieniądze np. na nowy sprzęt czy meble. Pozwoli nam to na stwierdzenie, czy faktycznie zależy nam na określonym przedmiocie aż tak bardzo, że będziemy w stanie oszczędzać na niego przez jakiś czas.


7. Zakupy po sezonie.

Istnieje cała grupa produktów sezonowych. Planowanie zakupów pozwala na zaoszczędzenie sporych pieniędzy. Naprawdę zimowy płaszcz czy buty, wykonane z dobrej jakości tkaniny przetrwają spokojnie cale lato w twojej szafie, a kupione wczesną wiosną będą po prostu dużo tańsze.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.