Dlaczego ludzie chcą wierzyć w miłość idealną? Komedie romantyczne

18.09.2020 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Komedie romantyczne uważane są za filmy typowo kobiece. Ze względu na swoją tematykę mówi się, że są również idealnym dodatkiem do randki we dwoje. W większości podobne filmy traktują o tym samym. Między głównymi bohaterami rodzi się uczucie, często w akompaniamencie zabawnych wydarzeń i zbiegów okoliczności. Droga do miłości nie jest jednak zawsze usłana różami. Zwykle para nie może być razem ze względu na liczne bariery, jednak na końcu szczęśliwie silne uczucie zwycięża. Dlaczego i za co tak wielu z nas kocha komedie romantyczne?

Dlaczego ludzie chcą wierzyć w miłość idealną? Komedie romantyczne

Komedie romantyczne nie są w gruncie rzeczy uważane za kino ambitne, niosące głęboki przekaz. Zdarzają się oczywiście wyjątki, jednak to właśnie ich lekka forma sprawia, że cieszą się dużą sympatią. Komedie romantyczne są bowiem rozrywką w czystej postaci. Fabuła nie jest zbyt zawiła, a temat często prozaiczny, przez co stają się idealnym sposobem na wieczorny relaks. Dodatkowo element humorystyczny bawi oraz poprawia nastrój, przez co czujemy się szczęśliwsi. Kto bowiem nie ludzi się śmiać?

 

Wydarzenia prezentowane w komediach romantycznych są z jednej strony niezwykłe, z innej zaś zdaje się, iż mogłyby przydarzyć się każdemu z nas. Prezentują nam analogię, dzięki której przyrównujemy sytuacje doświadczane przez bohaterów do własnego życia. Wniosek? Ze zwykłej, szarej myszki możemy stać się najszczęśliwszą na świecie kobietą (oczywiście u boku odpowiedniego mężczyzny). Niezwykłe przypadki, niespodziewane spotkania i miłość od pierwszego wejrzenia to elementy fantastyczne, które wplatane są w rzeczywistość. Przez to idealnie wykreowana miłość zdaje się nam możliwa, ponieważ w miejscu głównej bohaterki stawiamy siebie. Utożsamiamy się z nią, z jej wadami i życiowym bałaganem. Myślimy, że jeżeli w filmie podobna kobieta znalazła miłość i szczęście, to i nas może to czekać. To myślenie jest niestety bardzo niebezpieczne.

 

Kiedy film wciąga i angażuje? Gdy jego fabuła jest niezwykle interesująca oraz wówczas, gdy z danymi bohaterami jesteśmy w stanie się utożsamić. Większość z nas ma już za sobą pierwsze zauroczenia, a może nawet miłość. Dzięki temu jesteśmy w stanie wczuć się w wydarzenia prezentowane w komediach romantycznych. Dlaczego jest to dobry sposób na randkę? Z tego samego powodu. Teoretycznie zarówno kobieta jak i mężczyzna doświadczyli w swoim życiu podobnych wydarzeń, przez co obydwoje mogą się w nich odnaleźć. Niestety jednak panowie znacznie mniej chętnie podchodzą do takich filmów. Nie ma jednak co generalizować. Istnieją bowiem zarówno kobiety, które nie lubią komedii romantycznych, jak i mężczyźni, którzy na nich płaczą. Utarło się natomiast, że filmy idealne dla par to właśnie te z wątkiem miłośnym w tle. Jednak czy na pewno?

 

Komedie romantyczne, choć ciekawe i zabawne, mogą być również niebezpieczne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fikcję, którą wplatają w rzeczywistość. Przez to cudowne zakochania wydają się być czymś naturalnym i powszechnym. Wówczas fikcja interpretowana jest jako „norma”, z którą się oswajamy. Wiedzę o budowaniu związku i poszukiwaniu miłości zaczynamy czerpać z filmów oraz podobne oczekiwania nakładamy na rzeczywistość. Okazuje się natomiast, że „do zakochania nie wystarczy jeden krok”, a nasz partner czy partnerka ma o wiele więcej wad, niż idealny bohater komedii romantycznej. Oczekiwania stają się zbyt wygórowane, przez co dochodzi do konfliktów. Roszczeniowa postawa „bo ty powinieneś być…, a nie jesteś” oraz brak chęci pracy nad związkiem może doprowadzić do jego rozpadu. Należy zatem z rozwagą oglądać, a nade wszystko interpretować podobne filmy.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.