Geodeta. W czym może pomóc i za ile?

11.09.2020 TechnologiaCiekawostkiFinanse

Artykuł sponsorowany

Zawód geodety kojarzy się ze specjalistą, który przy pomocy specyficznej maszyny, podobnej do aparatu fotograficznego, mierzy odległości dróg czy innych powierzchni. Jak się okazuje, to nie są jego jedyne zadania. Zawód geodety jest niezwykle różnorodny. Dowiedz się w czym może pomóc ci ten specjalista.

Geodeta. W czym może pomóc i za ile?

Zawód geodety jest ściśle powiązany z budownictwem. Tam, gdzie powstaje nowa droga, dom czy sklep, nie może zabraknąć geodety. Czym się zajmuje i dlaczego jest tak niezbędny?

 

Geodeta przygotowuje powierzchnie pod budowę określonego obiektu. Bez jego pomiarów nie można rozpocząć prac. Wytycza granice działek, domów, budynków i dróg. Określa również administracyjne granice obszarów, aby dane obiekty pozostały na ściśle wyznaczonych gruntach.

 

Geodeta sporządza również mapy, np. mapę do celów projektowych, bez której nie można rozpocząć prac. Po zaakceptowaniu projektu, wytycza granice zaznaczonych na mapie obiektów, aby ekipa budowlana wiedziała dokładnie, w którym miejscu prowadzić prace. Do obowiązków specjalisty należą również: wznawianie znaków granicznych, geodezyjna inwentaryzacja obiektów budowlanych – stworzenie geodezyjnej mapy inwentaryzacyjnej, a także wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia terenu.

 

W czym dokładnie może pomóc ci geodeta?

 

Pomoc geodety przydaje zarówno podczas budowy domu, marketu, ogrodu, jak i drogi. Wszędzie tam, gdzie powstaje nowy obiekt, geodeta musi być obecny. Oprócz tego jego uprawnienia pozwalają przeprowadzać inspekcje geodezyjne oraz świadczyć pomoc prawną z zakresu geodezji, a także reprezentować danego inwestora.

 

Ile kosztuje geodeta?

 

Usługi geodety nie należą do najtańszych, jednak jeżeli zależy ci na dobrej jakości usłudze, pomoc specjalisty jest niezbędna. Co więcej, w większości przypadków jest ona również wymagana prawnie. Geodeta musi bowiem sporządzić odpowiednie dokumenty, które będą niezbędne do wydania pozwolenia na budowę. Po zakończeniu prac, wykonana przez niego inwentaryzacja oraz mapa również musi trafić do urzędu.

 

Ile zatem będziemy musieli wydać na usługi geodety? Oczywiście wiele zależy od miejsca w Polsce, w którym wykonywane będą prace. Stawki mogę się różnić.

 

Pierwsze zadanie geodety, czyli sprawdzenie granic działki może kosztować ok. 1 tys. zł. Następnie wykonanie mapy do celów projektowych pochłonie od 1,5 do 1,7 tys. zł, natomiast wytyczenie granic budynku ok. 1,4 tys. zł. Jeżeli zaś potrzebne jest wznowienie granic działki, cena za tę usługę wynosi od 1,2 tys. zł do 1,6 tys. zł. Łącznie, za wszystkie (także te nie wymienione) zadania, geodeta „pochłonie: ok. 50 tys. zł – w przypadku budowy, np. domku jednorodzinnego.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z https://www.horyzontgeodezja.pl/ -  geodeta olsztyn

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.