Jak zarobić w wakacje? 5 propozycji

22.05.2020 Finanse

Artykuł sponsorowany

Rok szkolny za pasem, jednak Ty w te wakacje postanawiasz nie próżnować? Chcesz zarobić trochę pieniędzy na swoje wydatki, a może odłożyć odpowiednią kwotę na przyszłoroczne wojaże? Wakacyjna praca to idealne rozwiązanie dla ciebie. Wielu młodych ludzi, w czasie lata postanawia poszukać zajęcia. Głównym, przyświecającym im celem jest chęć zarobienia własnych pieniędzy, a także zdobycia nowych doświadczeń. Sposobów na dorobienie w wakacje jest wiele. Wszystko zależy od twoich preferencji i pomysłowości. Poznaj 5 patentów na to, jak zarobić latem.

Jak zarobić w wakacje? 5 propozycji

 

1. Praca sezonowa

 

Lato to czas, w którym szczególne oblężenie przeżywają lokale gastronomiczne. Wszelkie restauracje, bary, fast foody czy nawet budki z lodami zapełniane są turystami. W związku z tym lokale potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Bez większego problemu pracę znajdziesz jako kelner, pomoc kuchenna czy „na zmywaku”. Ze wszystkich trzech, najbardziej opłacalna finansowo posada to kelner. Dlaczego? Oprócz podstawowej pensji, dostaje on również napiwki od klientów, o których mówi się jak o „drugiej wypłacie”. Sposób rozliczania napiwków różni się w zależności od restauracji. Czasem ich suma rozdzielana jest po równo pomiędzy wszystkich pracowników danego dnia, czasem zaś kelner zachowuje je tylko dla siebie.

Kolejne oferty pracy sezonowej to, np. sprzedawca w sklepach z pamiątkami, w budce z lodami czy praca w tzw. food trucku. Najwięcej podobnych ofert można znaleźć w miejscowościach turystycznych. Szczególnie dużo jest ich nad morzem, gdzie oferta pracy wiąże się z wyjazdem oraz zakwaterowaniem na miejscu.

Ponadto, wakacje to czas urlopów „regularnych” pracowników firm. Dlatego też prawie w każdym miejscu, w którym nie jest wymagane konkretne wykształcenie, znajdziesz pracę. Popularnym zajęciem jest, np. wykładanie towarów na sklepowe półki lub tzw. merchendising, czyli dbanie o estetyczne ułożenie artykułów.

 

2. Hostessa, obsługa imprez masowych

 

Kolejnym sposobem na dorobienie w wakacje jest praca przy okazji licznych festiwali, wydarzeń kulturalnych, czy degustacji. Zadaniem hostessy (kobiety, ale również mężczyzny) może być, np. częstowanie gości próbkami danego produktu oraz zachęcanie ich do danej aktywności. Takie osoby rozdają również ulotki, pomagają odszukać konkretne miejsca oraz służą informacją. Hosstesy zatrudniane są także na przeróżne promocje. Wówczas ich zadaniem jest reklama danego produktu. Mężczyźni natomiast często za zadanie dostają obsługę nalewaków z piwem na festiwalach, kontrolowanie uczestników na brankach oraz sprawdzanie im biletów. Przy okazji podobnych prac można dużo zarobić, gdyż stawka godzinowa jest tutaj wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w pracy sezonowej. Minusem jednak jest niestałość wspomnianych przychodów oraz zleceń.

 

3. Opieka nad dziećmi

 

W lato przeważnie przedszkola oraz żłobki są zamknięte. W związku z tym, rośnie zapotrzebowanie na opiekunki nad dziećmi. Jeżeli posiadasz odpowiednie doświadczenie (np. masz młodsze rodzeństwo, którym się opiekujesz lub pracowałeś/aś już w podobnych charakterze) to praca idealna dla ciebie. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy powierzy opiekę nad swoją pociechą niewykwalifikowanej niani. Jeżeli natomiast uda ci się znaleźć podobną pracę, najprawdopodobniej sporo zarobisz. Kwota oczywiście będzie zależała od twoich umiejętności oraz częstotliwości pracy. Niemniej jednak jest to zajęcie dość dobrze opłacane.

 

4. Wyjazd za granicę

 

Wiele osób, na czas wakacji decyduje się na prace za granicą. W związku z możliwością wyższych zarobków decydują się na spędzenie lata z dala od domu rodzinnego. Istnieje wiele agencji umożliwiających młodym wyjazd. Zapewniają one ubezpieczenie, transport, zakwaterowanie oraz dogadują warunki umowy. Praca za granicą to zwykle zbiórki owoców sezonowych, praca na magazynie czy sprzątanie. Zwykle zarobki są bardzo opłacalne, należy jednak dokładnie zapoznać się z ofertą agencji, która organizuje wyjazd. Dzięki temu unikniesz stresujących sytuacji związanych z nieprawidłowościami.

 

5. Wyprzedaż szafy

 

Jeżeli postanawiasz spędzić te wakacje na błogim lenistwie, ale jednak chciałbyś/chciałabyś odrobinę zarobić, to sposób idealny dla ciebie. W wakacje warto zrobić porządki w swoich rzeczach. Ta opcja szczególnie przypadnie do gustu dziewczętom, ale nie tylko! Panie bowiem mogą sprzedać swoje stare ubrania. Najłatwiej jest zrobić to w internecie, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć twoje ogłoszenie. Warto korzystać z darmowych stron jak OLX, czy założyć konto na Vinted. Dzięki temu nieco odświeżysz swoją szafę, a przy okazji zarobisz.

Panowie natomiast mogą zastanowić się na wyprzedażą nieużywanego sprzętu elektronicznego czy gier komputerowych. Podobnie jak w przypadku dziewczyn, do tego celu posłużą im portale internetowe oraz darmowe strony. Warto zastanowić się również nad wycieczką na tzw. pchli targ, gdzie za drobną opłatą będziesz miał możliwość sprzedaży swoich rzeczy.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.