Bruk czy zieleń? Czyli jak urządzić przestrzeń przed domem

04.05.2020 Ciekawostki

Przestrzeń wokół domu stanowi niejako wizytówkę mieszkańców posiadłości. To jak wygląda podwórko, dużo mówi o upodobaniach estetycznych właścicieli, jak i ich uporządkowaniu. Przestrzeń ta musi współgrać z wyglądem samego domu oraz pasować do niego stylistycznie. To czy postawicie na duży, zielony ogród pełen kwiatów, czy też w większości utwardzicie tę powierzchnię ma niebagatelne znaczenie, zarówno funkcjonalne, jak i wizualne. Na co się zdecydować? Czy podwórko powinno być minimalistyczne i uporządkowane, a może nieco swawolne i naturalne?

Bruk czy zieleń? Czyli jak urządzić przestrzeń przed domem

Pomysłów na urządzenie przestrzeni wokół domu jest tak wiele, jak jej właścicieli. Jednakże króluje kilka ich typów. Domowe podwórko można w całości utwardzić, wykorzystując w tym celu kostkę bukową czy beton lub pozostawić je naturalne, siejąc trawę i sadząc rośliny. Popularne jest także mieszanie obydwu stylów, dzieląc przestrzeń pomiędzy roślinność a część utwardzoną.

 

Funkcjonalność

 

Urządzając przestrzeń wokół domu należy zastanowić się, czy będzie ona funkcjonalna. Jeżeli posiadamy garaż, dobrze sprawdzi się utwardzany podjazd, dzięki któremu przemieszczanie się auta na terenie posesji nie będzie sprawiało kłopotu. Również droga od bramy wejściowej do drzwi domu powinna być wyraźnie zaznaczona oraz wzmocniona. Ułatwi to zarówno codzienne funkcjonowanie domowników, jak i wskaże gościom kierunek, w którym powinni się udać, odwiedzając rodzinę. Dodatkowo transport cięższych rzeczy, takich jak walizka czy wózek dziecięcy, nie będzie stanowiło problemu.

 

Wygląd

 

Podwórko, które otacza dom powinno swoim wyglądem pasować do samego budynku. Dlatego też jeżeli dom zbudowany został w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, podobnie powinno wyglądać podwórko. Jednakże to, czy postawisz na dużą ilość roślinności, równo przyciętą, zieloną trawę, czy na betonowe płyty, zależy tylko od Ciebie. Zastanów się, jak chciałbyś spędzać czas na swojej posesji. Planujesz dużo się ruszać i bawić się z dziećmi? Na większej przestrzeni posiej jedynie trawę. Jeżeli natomiast zamierzasz relaksować się w ogrodzie, czytając książkę lub delektując się promieniami słońca, zadbaj, aby otaczała cię roślinność.

 

Połączenie natury i nowoczesności

 

Wielu ludzi decyduje się na połączenie zieleni oraz betonowych utwardzeń. Jest to dobre rozwiązanie, uwzględniające zarówno funkcjonalność, jak i estetyczny wygląd. Materiałów, które mogą posłużyć do utwardzenia przestrzeni jest wiele. BudoBruk 2000 oferuje usługi w zakresie układania każdej kształtki betonowej, jak i naturalnych kamieni takich jak granit, bazalt czy piaskowiec. Odpowiednio dobrany materiał zaznaczy charakter przestrzeni i pomoże dopasować ją stylistycznie do domu. Uzupełnienie utwardzonych ścieżek i podjazdu może natomiast stanowić zielony ogród. Trawa oraz krzewy, a nierzadko również warzywne grządki, wprowadzą nieco przyjemnych dla oka widoków oraz warunków idealnych do relaksu.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z - Brukarstwo śląsk

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.