W Rosji będzie jeszcze większa inwigilacja? Wkrótce policja otrzyma nietypowy gadżet

12.03.2019 Sprzęt

Z doniesień agencji informacyjnej RBK wynika, że już niedługo moskiewska policja otrzyma nowoczesny gadżet. O czym mowa? O okularach z funkcją rozpoznawania twarzy. Jednak ma to na celu nie tylko szybsze złapanie przestępców, ale też... przeciwników Putina.

W Rosji będzie jeszcze większa inwigilacja? Wkrótce policja otrzyma nietypowy gadżet

Funkcja rozpoznawania twarzy robi coraz większą furorę. Za jej pomocą można odblokować nie tylko iPhone'a, ale też zabezpieczyć dostęp do ważnych plików w innych smartfonach. Opcja ta ciągle jest rozwijana i wykorzystywana np. w monitoringu miejskim, inwigiliując ulice wielkich miast na całym świecie. Jednak rozwój technologii umożliwił niektórym firmom posunąć się o krok dalej. Oprócz funkcji rozpoznawania twarzy w czasie rzeczywistym, korzystają także z przesyłu informacji na temat danej osoby.

Wydaje się więc, że gadżet jest wręcz stworzony dla policji. Dzięki okularom z tą funkcją przestępcy będą czuli się mniej bezkarni, a funkcjonariusze będą mogli pochwalić się większą skutecznością. Jednak policyjne okulary będą informowały nie tylko o przestępczej ścieżce obserwowanego. W Moskwie znajdą jeszcze inne zastosowanie, a mianowicie będą wykrywały... opozycjonistów partii Władimira Putina. Jednak informacja ta nie jest oficjalnie potwierdzona.

W stolicy Rosji system miejskiego monitoringu jest już bardzo zaawansowany i mocno rozbudowany. Łącznie działa tam około 170 tysięcy kamer, jednak tylko 1,5 tysiąca z nich jest podłączona do systemu rozpoznawania twarzy, czyli mniej niż 1 procent. W Rosji zapotrzebowanie na tego typu usugi wzrasta, dlatego Moskiewski Departament Nowoczesnych Technologii zakupił już sporą partię zaawansowanych technologicznie okularów. Zamówienie złożono w tej samej firmie, która podłączała kamery, w związku z tym policjanci będą korzystali z tej samej bazy danych, co miejski monitoring.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.