Ubezpieczenie na życie. Czy warto je mieć i od czego zależy jego cena?

24.04.2020 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie na życie może posiadać każdy z nas. Niektórzy zadowalają się polisą, którą proponuje im zakład pracy lub szkoła. Inni zaś wykupują ubezpieczenie prywatnie. Czy warto posiadać polisę na życie? Ile kosztuje i od czego zależy jej cena?

Ubezpieczenie na życie. Czy warto je mieć i od czego zależy jego cena?

Ubezpieczenie na życie to nic innego, jak finansowa ochrona klienta, w określonych sytuacjach życiowych. Polega na tym, że ubezpieczony wpłaca cyklicznie składki, które składają się na sumę polisy. W przypadku zaistnienia określonych w umowie wydarzeń, klientowi wypłacane jest odszkodowanie. Co istotne, pieniądze, które wpłacamy na ubezpieczenie, nie podlegają zwrotowi. W przypadku, gdy nie wydarzy się nic, co uprawnia klienta do pobrania odszkodowania, pieniądze przepadają. Wyjątkiem są polisy oszczędnościowe, dzięki którym będziemy w stanie odzyskać część wpłaconych funduszy.

 

Przed czym chroni polisa na życie?

 

Ubezpieczenie może chronić przed czterema podstawowymi wydarzeniami. Jest to śmierć, poważna choroba, leczenie w szpitalu oraz niezdolność do pracy, powstała wskutek nieszczęśliwego wypadku. Zakres polisy można jednak poszerzyć. Przykładowo, jeżeli chciałbyś otrzymać odszkodowanie za złamanie nogi – możesz wykupić ubezpieczenie, które ci to zagwarantuje. Jednak wraz z rosnącą ilością usług, cena polisy rośnie.

 

Ile kosztuje i od czego zależy cena ubezpieczenia?

 

Na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ona bowiem od szeregu czynników, których kompilacje ustalane są bardzo indywidualnie. Można jednak przewidzieć, co spowoduje zwiększenie się ceny polisy, a co jej obniżenie.

 

Jednym z podstawowych aspektów, od których zależy cena ubezpieczenia, jest okres ochrony. Klient może być bowiem zabezpieczony na rok, pięć lat, a nawet dożywotnio. Zasada jest taka: czym dłuższy okres ochrony, tym składka będzie droższa.

 

Kolejny czynnik to wysokość sumy polisy, czyli kwota, na jaką ubezpieczamy nasze zdrowie i życie. Czym jest ona wyższa, tym bardziej kosztowne będą składki.

 

Zakres ochrony, czyli ilość usług, które wchodzą w skład pakietu ubezpieczeniowego, także mają niebagatelne znaczenie. Jeżeli jest ich więcej, czyli zabezpieczają przed wieloma różnymi zdarzeniami, również składka polisy będzie bardziej kosztowna. Jednak dzięki temu, że polisa dostosowywana jest przez agenta do indywidualnych potrzeb klienta, może on zrezygnować z niepotrzebnych części pakietu, a w zamian dodać te pożądane.

 

Wpływ na koszt polisy na życie ma także sam ubezpieczony. Znaczenie ma jego wiek oraz stan zdrowia. Czym dana osoba jest starsza, tym składka wzrasta, gdyż zwiększa się również szansa na chorobę oraz śmierć. Podobnie, jeżeli dana osoba jest schorowana lub cierpi na poważne dysfunkcje. Cena wówczas będzie wyższa.

 

Na kształt ubezpieczenia oraz jego koszt będzie miał również wpływ zawód, jaki wykonuje klient. Może być on bowiem bardziej lub mniej niebezpieczny, a przez to stwarzać ryzyko śmierci i uszczerbku na zdrowie. Również jeżeli ktoś uprawia sporty ekstremalne i wyczynowe, będzie musiał więcej zapłacić za ubezpieczenie.

Artykuł zamieszczony przy współpracy z Agencja Ubezpieczeniowa Zieniewicz - Ubezpieczenia olsztyn

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.