Nagły ból bez przyczyny. Czym są nerwobóle i co oznaczają?

17.03.2020 Medycyna

Artykuł sponsorowany

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek doświadczyć nagłego, rwącego bólu? Pozornie pojawił się on znikąd. Nie byłeś w stanie zlokalizować jego dokładnego miejsca ani przyczyny. Po chwili przechodził i nie pojawiał się ponownie przez dłuższy czas. Postanowiłeś więc go zignorować. To czego doświadczyłeś, to najprawdopodobniej nerwobóle. Czym są i dlaczego pojawiają się bez wyraźnego powodu?

Nagły ból bez przyczyny. Czym są nerwobóle i co oznaczają?

Nerwobóle, zwane także neuralgią to dolegliwości bólowe, których doświadcza człowiek pozornie bez powodu. Nie są chroniczne, a niespodziewane i nagłe. Towarzyszy im uczucie palącego, bądź rwącego bólu, często o bardzo dużym nasileniu. Nerwobóle pojawiają się podczas codziennych, niewymagających czynności. Może być to, np. oddychanie, jedzenie czy mycie twarzy. Objawy neuralgii pojawiają się znikąd i równie szybko znikają. Co dzieje się wówczas w naszym organizmie?

 

Ból spowodowany neuralgią może być odczuwalny na skórze, w błonie śluzowej, bądź w mięśniu. Zawsze występuje w obrębie pola unerwienia danego nerwu lub jego gałęzi. Ból odczuwany dzięki układowi nerwowemu, jest sygnałem dla organizmu o powstałych zmianach chorobowych. Natomiast w przypadku neuralgii, bólom tym nie towarzyszy żadna inna dolegliwość, przez co trudno rozpoznać ich przyczynę. Dodatkowo, w normalnych warunkach, nerwy są jedynie przekaźnikiem mózgu, informującym o chorobie. Jednak przy neuralgii to same nerwy, bezpośrednio wysyłają sygnały bólowe do mózgu. Dlaczego? W ten sposób buntują się przeciwko nieprawidłowościom w organizmie.

 

Nerwobóle pojawiają się nagle i niespodziewanie. Są objawem niepokojącym, jednak często lekceważonym. Pojawiają się w różnych miejscach, wskazując przy tym na różne ich przyczyny. Najczęściej pojawiają się w 6 typowych lokacjach: między żebrami, na plecach, na głowie i szyi, w brzuchu, sercu oraz na twarzy i zębach. Oto dwa najczęściej występujące.

 

Klatka piersiowa (ból między żebrami)

 

Jest jednym z najczęściej występujących rodzajów bólu. Promieniuje od kręgów szyjnych, wzdłuż żeber, aż do klatki piersiowej. Może wskazywać na problemy z żebrami, kręgosłupem, podrażnienia lub uszkodzenia nerwów, a także niedobór witamin (głównie z grupy B). Najczęściej występuje u osób, które zatruły się tlenkiem węgla, metalami ciężkimi oraz u osób nadużywających alkoholu w okresie wzrostu. Mogą być także przyczyną boreliozy oraz półpaśca.

 

Zęby i twarz (nerw trójdzielny)

 

To drugi z najczęściej występujących rodzajów neuralgii. Towarzyszący mu ból jest rwący i piekący. Atakuje połowę twarzy. Najczęściej spowodowany jest urazami lub stanami zapalnymi wokół zęba lub zatok.

 

Nerwobóle mogą mieć różny charakter i miejsce występowania. Można jednak powiedzieć o kilku najczęściej występujących przyczynach neuralgii. Bóle te wynikają między innymi z ucisku lub uszkodzenia nerwów, wskutek czynników mechanicznych, stresu lub nowotworów. Takie dolegliwości mogą również wskazywać na choroby, jak cukrzyca, borelioza czy toczeń rumieniowaty. To także możliwy sygnał o niedoborze witamin, zaburzeniach autoimmunologicznych oraz metabolicznych.

 

Leczenie

 

Nerwobóle zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli natomiast są one częste oraz przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, należy zgłosić się do neurologa. Następnie w przypadku stwierdzenia choroby, stosuje się odpowiednie dla niej leczenie.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.