Swędzenie – czym jest i dlaczego się pojawia?

25.01.2020 CiekawostkiMedycyna

Artykuł sponsorowany

Swędzenie to jedno z najbardziej nieprzyjemnych uczuć, jakich doświadczamy. Przemożna potrzeba podrapania się, która często nie daje za wygraną, to istne piekło. Niektórzy swędzenie przyrównują do bólu lub nazywają je jeszcze bardziej nieznośnym. Jednak skąd tak naprawdę bierze się swędzenie? Czym jest i dlaczego je odczuwamy? Czy to uczucie jest normalne?

Swędzenie – czym jest i dlaczego się pojawia?

Czym jest swędzenie?

 

Definicja swędzenia każe nam uznawać je za nieprzyjemne uczucie pochodzące ze skóry, które wywołuje chęć drapania lub pocierania, w celu złagodzenia objawów. Jednak czym tak naprawdę jest świąd? Powstaje on wskutek drażnienia zakończeń nerwowych, zlokalizowanych w skórze właściwej. Czynniki, które powodują swędzenie mogą mieć pochodzenie chemiczne, bądź mechaniczne. Rolą uczucia świądu jest ostrzeżenie o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą kontakt czynnika drażniącego ze skórą. Często jednak, zwykłe swędzenie nie oznacza zagrożenia ani choroby, a jest jedynie normalną reakcją organizmu.

 

Jakie są przyczyny „zwykłego” swędzenia?

 

Zwykle, sporadyczny i krótkotrwały świąd nie oznacza nic poważnego. Każdy z nas doświadcza go nawet parę razy w ciągu dnia. Co wywołuje swędzenie?

Jedną z najczęstszych przyczyn niepowstrzymanej potrzeby podrapania się jest tak zwane muskanie. Wywoływane jest przez czynnik mechaniczny oraz bezpośredni z nim kontakt. Takim muskaniem może być dotknięcie piórkiem lub innym drażniącym przedmiotem. Wówczas, po „gilgotkach” musimy się podrapać.

Swędzenie mogą wywołać również nieodpowiednio dobrane kosmetyki i środki piorące. W przypadku kontaktu ze skórą, drażnią ją oraz często powodują wysypkę. Oznacza to, że dany składnik chemiczny, obecny w kosmetykach lub detergentach, wywołuje u nas reakcję alergiczną. W takim przypadku należy jedynie wyeliminować te czynniki, używając zamienników.

Również ubrania wykonane z nieprzyjemnych, drapiących materiałów (np. wełna) mogą wywoływać swędzenie. Jeżeli „gryzienie” noszonego przed ciebie swetra z czasem nie ustąpi, najlepiej jest wymienić go na inny.

Szczególnie w okresie zimowym, świąd może być wywołany nadmiernym wysuszeniem skóry. Brak odpowiedniej ilości płynów w ochraniającej nas warstwie skóry to częsta przyczyna swędzenia. Pojawia się najczęściej na głowie, twarzy oraz na dłoniach.

Dolegliwości swędzenia to także częste pozostałości po ugryzieniach owadów, takich jak meszki, pajęczaki czy pluskwy. Zwykle jednak, w związku z tym nie grożą nam żadne poważne konsekwencje.

Okazuje się, że świąd może wystąpić również po zażyciu gorącej kąpieli oraz po wysiłku fizycznym.

Sporadyczne i krótkotrwałe swędzenie to normalna reakcja organizmu. Nie świadczy zwykle o chorobach lub dysfunkcjach ciała. Co jednak jeżeli występują niepokojące objawy?

 

Długotrwałe i uciążliwe swędzenie może być przyczyną, m.in. atopowego zapalenia skóry, grzybicy, alergii, świerzbu, wszawicy, cukrzycy, zaburzeń odżywiania oraz nadczynności tarczycy. W podobnych przypadkach należy poprosić o pomoc lekarza.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.