Techno – dobre czy złe?

01.10.2019 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Na temat muzyki techno istnieje wiele publikacji. Co ciekawe, opinie na temat tej muzyki są skrajnie różne. Zdaje się, iż stojący po dwóch stronach barykady zwolennicy i przeciwnicy nurtu nieustannie starają się jednoznacznie wskazać na negatywny bądź pozytywny wpływ tego zjawiska. Tymczasem skupmy się na faktach. Postarajmy się rzetelnie opisać specyfikę muzyki techno.

Techno – dobre czy złe?

 

Co to jest?

 

Techno opisywane jest jako gatunek muzyki rozrywkowej, będący nurtem muzyki elektronicznej. Jego pochodne to m.in. trance, hardcore, rave czy dubstep.

Gatunek ten powstał w latach 80. ubiegłego wieku, w Detroit (Michigan, Stany Zjednoczone). Choć pochodził z USA, nigdy nie zdobył tam wielkiej popularności, natomiast silnie wpłynął na Europę, szczególnie Wielką Brytanię i Niemcy. To tam powstawały pierwsze i najbardziej rozsławione kluby techno, w których organizowano imprezy na setki tysięcy osób.

Techno zdobyło nadzwyczajną popularność na początku lat 90.

 

Obecnie, nazwa „techno” często bywa używana nieprawidłowo. Mianem tego gatunku określa się bowiem muzykę klubową, czy niektóre remixy utworów popowych. Przytoczone brzmienia skrajnie różnią się od typowej muzyki techno. Młodzi mówiący o swoim zainteresowaniu tym typem muzyki, często nie zdają sobie sprawy, iż ma ona z techno niewiele wspólnego.

Czym więc jest prawdziwe techno?

Jest to muzyka o jednostajnym, a zarazem szybkim tempie, w metrum 4/4. Liczba uderzeń na minutę wynosi 120-140.

Komponowana za pomocą syntezatorów, składa się niemal wyłącznie z dźwięków przetworzonych elektronicznie. Niektóre z utworów posiadają wyraziste nuty basowe. Techno, swoim brzmieniem nawiązuje do stylów industrialnych oraz pierwotnych.

Rzadko kiedy natomiast pojawiają się partie wokalne. To zjawisko prawie nie występuje.

 

Wpływ na organizm

 

Nie jest tajemnicą, że muzyka wpływa na człowieka w określony sposób. Skutkiem tego jest często zmiana nastroju słuchacza czy jego samopoczucia. Ale muzyka wpływa również na sam organizm.

Wytwarzane przez melodię fale dźwiękowe przenikają do naszego ciała i odpowiednio je stymulują. W przypadku techno, jego szybkie tempo wpływa pobudzająco oraz wprawia w swego rodzaju trans. Krążenie krwi w organizmie przyspiesza, a tym samym rośnie częstotliwość uderzeń serca. Ciało słuchacza oraz muzyka się synchronizują.

 

Wpływ działania zmiennego rytmu, a zarazem zapętlenie go, w połączeniu z impulsami dźwiękowymi oraz świetlnymi, niektórym przywodzi na myśl chęć wywołania w słuchaczu stanu podobnego do ataku epilepsji oraz hiperwentylacji.

 

Zwolennicy twierdzą, iż muzyka pozwala im doświadczyć niesamowitych stanów, zarówno ciała, jak i świadomości.

 

Badania naukowe natomiast dowodzą, iż nadstymulacja tym rodzajem muzyki może prowadzić do rozregulowania układu nerwowego oraz jego niepoprawnego funkcjonowania.

 

Imprezy

 

Organizowane są w klubach i to właśnie tam muzyka techno ma sposobność by w swojej złożoności wpłynąć na odbiorcę. Oprócz soczyście sączących się z głośników brzmień, używane są lasery, światła oraz neony. Zsynchronizowane z melodią, odpowiednio wysyłają sygnały. Często wyświetlane są również obrazy o bliżej nieokreślonym charakterze. Są abstrakcyjne.

 

Na podobnych imprezach dodatkowym stymulatorem rzadko staje się alkohol. Amatorzy nurtu techno zwykle sięgają po substancje psychoaktywne, choć nie jest to regułą.

 

Istnieje wiele wypowiedzi osób mówiących o niebezpieczeństwie płynącym ze słuchania tego typu muzyki. Ma ona również wielu wiernych fanów, którzy co roku gromadzą się na licznych festiwalach oraz koncertach techno.

Zapraszamy do zapoznania się z działem muzyki techno na naszym portalu: http://patrz.pl/szukaj,wiecej,techno,muzyka,1.html

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.