Wynajmujesz samochód? O tym nie możesz zapomnieć!

29.08.2019 Ciekawostki

Kiedy do celu podróży docieramy pociągiem lub samolotem, a jednocześnie na miejscu chcemy być mobilni, dobrym rozwiązaniem okazuje się wynajem samochodu. Jednak podejmując taką decyzję, należy liczyć się z kosztami oraz pewnymi zasadami, których należy przestrzegać. Wynajmujesz samochód? O tym nie możesz zapomnieć!

Wynajmujesz samochód? O tym nie możesz zapomnieć!

Wynajmujesz samochód? Zapoznaj się z wymaganiami wobec klientów

Każda wypożyczalnia pojazdów ma prawo wyznaczyć wewnętrzne zasady, którymi będzie kierować się przy selekcji klientów oraz podpisywaniu umów. Jedną z nich jest ustalenie progu wieku. Okazuje się, że nie każda osoba pełnoletnia może korzystać z tego rozwiązania. Niektóre wypożyczalnie, takie jak przykładowo carfree.pl, wymagają od klienta ukończenia co najmniej 21 lat. Jednak nie jest powiedziane, że taki wiek gwarantuje nam wynajęcie samochodu w każdej wypożyczalni. Dodatkowo trzeba posiadać odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Można spotkać się z warunkiem posiadania prawa jazdy od co najmniej roku, dwóch czy nawet 5 lat.

Warto również wspomnieć, że jeśli planujemy prowadzenie samochodu na zmianę z inną osobą, wówczas należy zgłosić dodatkowego kierowcę już przy rezerwowaniu pojazdu. Dodatkowo każdy musi spełniać takie same warunki obowiązujące w wypożyczalni.

Sprawdź wszystkie koszty wynajmu samochodu!

Podczas wynajmu samochodu należy zwracać uwagę na wszelkie koszty, ponieważ tak samo jak w przypadku innych umów mogą zdarzyć się tak zwane “gwiazdki”. Zacznijmy od podstawowej opłaty. W tej kwestii należy zwrócić uwagę, czy cena została podana za miesiąc (do kilku tysięcy złotych), dzień (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), a może godzinę. Nie wszystkie wypożyczalnie podają pełny cennik na swoich stronach internetowych. Bardzo często dopiero na jednym z etapów rezerwacji dowiadujemy się, jaki będzie koszt. Zwróćmy uwagę również na kaucję, czy i kiedy jest ona wymagana. W niektórych wypożyczalniach obywatele Polski korzystają  ze zwolnienia z tej opłaty. Natomiast obcokrajowcy będą zobowiązani do wniesienia kaucji. Może ona również obowiązywać jedynie przy wynajmie najdroższych samochodów.

Warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z tankowaniem. Jedno rozwiązanie to odbiór samochodu z pełnym bakiem oraz zwrócenie go w takim samym stanie. Oznacza to, że klient samodzielnie tankuje samochód. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas będziemy narażeni na dodatkowe koszty. Inna możliwość to samodzielne zatankowanie pustego baku oraz oddanie samochodu w takim samym stanie, w jakim przyjęliśmy.

Limit kilometrów!

Warto również zwrócić uwagę na limit kilometrów. W zależności od ustaleń wypożyczalni mogą one obowiązywać tylko przy wynajmie powyżej miesiąca – tak jak w przypadku carfree.com.pl, gdzie limit wynosi 3 000 km – lub przy każdym okresie. Wykroczenie poza określony limit skutkuje dodatkowymi opłatami.

Nie zapominajmy również o upewnieniu się, czy dana wypożyczalnia pozwala na wyjazd wynajmowanym samochodem poza granicę Polski. W tej kwestii ograniczeniem może być przykładowo pozwolenie na podróżowanie wyłącznie do krajów UE. Tak więc, sprawdzajmy wszystkie informacje dotyczące kosztów oraz terminów, aby uniknąć dodatkowych problemów. 

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.