Ruchem oczu przybliżymy obraz? Wystarczą szkła kontaktowe

23.08.2019 TechnologiaCiekawostki

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali niezwykły wynalazek, który przypomina raczej filmy science fiction niż rzeczywistość. Chodzi o specjalne szkła kontaktowe.

Ruchem oczu przybliżymy obraz? Wystarczą szkła kontaktowe

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali specjalne szkoło kontaktowe, które jest oparte na ruchach gałek ocznych. Mrugając dwa razy, będziemy mogli przybliżyć obraz. Soczewki reagują na aktywność i w ten sposób będzie można powiększyć obraz, podobnie jak zoom w kamerze czy aparacie.

Uczeni uważają, że ich projekt mógłby zaistnieć w medycynie. Soczewki można by było wykorzystać w rozwiązaniach polepszających wzrok, okularach czy robotach. Z takiego innowacyjnego wynalazku chętnie korzystaliby również żołnierze, policjanci czy ratownicy medyczni. Jednak soczewki ułatwiłyby wykonywanie wielu zawodów, w których wzrok odgrywa istotną rolę, np. chirurga, szczególnie podczas skomplikowanych operacji.

Jednak pomysł ten już teraz budzi kontrowersje. Pojawiają się pytania, co z prywatnością? Skoro do wynalazku każdy mógłby mieć dostęp, to staje się jasne, że moglibyśmy śledzić czy inwigilować każdego, nawet przypadkowego przechodnia na ulicy.

Urządzenie jednak jest dopiero w planach, a na jego pojawianie się na rynku przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Soczewki powiększające obraz nie są nowym pomysłem. Już w 2015 r. pojawiła się informacja, że powstała soczewka kontaktowa z zoomem optycznym. Wtedy naukowcy próbowali rozwiązać problem jakości obrazu i rozmiarem urządzenia.

 

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.