Automatyzacja procesów w biurach rachunkowych za pomocą systemu ERP

31.07.2023 Finanse

Artykuł sponsorowany

Postęp technologiczny niejako wymusza wdrażanie w firmach nowych programów. Jednocześnie programy te pomagają wiele codziennych czynności usprawnić, zoptymalizować i zmniejszyć ryzyko błędów. Przykładem są systemy ERP. Znajdą swoje zastosowanie w każdej branży, w tym można je wykorzystać w biurze rachunkowym.

Automatyzacja procesów w biurach rachunkowych za pomocą systemu ERP

System ERP, z angielskiego Enterprise Resource Planning, to rozwiązanie informatyczne mające wspierać kompleksowe zarządzanie i kontrolę w organizacji. System składa się z modułów odpowiadających działom firmy, a tworzone i przetwarzane przez ich pracowników dane trafiają do jednej wspólnej bazy. Taka konstrukcja oprogramowania wiąże się z szeregiem korzyści. Jedną z tych, jakie skłaniają do tego rozwiązania, jest automatyzacja. Co oznacza dla biura rachunkowego?

Co zostaje zautomatyzowane?

Praca w biurze rachunkowym wymaga ogromnej wiedzy, a przy tym wypełniania druków, raportów, robienia wyliczeń. W dużej mierze są to czynności powtarzalne, opierają się na szablonach, które muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. To między innymi tutaj jest miejsce na automatyzację. Mając system ERP, powtarzalne czynności przebiegają znacznie sprawniej. Automatycznie wyliczane są wynagrodzenia pracowników, generowane wnioski i faktury, automatycznie wprowadzane są dane. Już na pierwszy rzut oka da się zauważyć, że oprogramowanie pozwoli zredukować czas, ale na tym nie koniec zalet.

Największe zalety automatyzacji dzięki ERP

Program dla biura rachunkowego to podstawowe narzędzie w pracy księgowego. Jednak teraz coraz częściej jest on jednym z modułów systemu ERP. Na podstawie tego, co było wyżej, wiadomo, że jedną z zalet jest oszczędność czasu. Oprócz tego można zniwelować ryzyko błędów ludzkich, co w przypadku biura rachunkowego wiązałoby się z wieloma kosztami.

Ponadto część systemów ERP, jak enova365, posiada Panel Klienta Biura Rachunkowego, co znacząco usprawnia kontakt z klientami. To miejsce komunikacji między stronami, w którym umieszcza się dokumenty, jak faktury. Tutaj również wszystko jest zautomatyzowane, a obieg dokumentów jest znacznie szybszy. Wpływa to nie tylko na szybką komunikację, ale też opinie na temat biura rachunkowego.

Nie można zapominać o sprawnej komunikacji wewnątrz firmy. Wszyscy pracownicy będą pracować na jednej wspólnej bazie danych, przez co łańcuch komunikacyjny jest krótszy.

Na co spojrzeć, wybierając system ERP?

Systemy ERP znajdują zastosowanie w każdej organizacji, ale nie zawsze są w takiej samej formie, a więc posiadają te same moduły i funkcje. W przypadku biura rachunkowego istotne jest to, czy aktualizacje są na czas, kiedy zbliża się termin zmiany przepisów. Systemy ERP muszą być wyposażone w narzędzia do pełnej księgowości, generowania raportów, rozliczeń i wszystko, co jest niezbędny w pracy księgowego. Warto przy tym upewnić się, że oprogramowanie jest konfigurowalne i w przyszłości będzie można poszerzyć zakres funkcjonalności. Chcąc pracować zdalnie lub hybrydowo, należy się upewnić, że system ERP to umożliwi.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.