Ciekawostki ze świata Formuły 1

16.05.2023 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Wyścigi Formuły 1 należą do najbardziej widowiskowych i prestiżowych sportów motoryzacyjnych na świecie. Nie powinno to dziwić, ponieważ po torach poruszają się bolidy, czyli ekstremalne samochody, które potrafią rozpędzić się do niewyobrażalnych prędkości. Formuła 1 jest wyjątkowa ze względu na uczestniczące w wyścigach Grand Prix pojazdy, które z sezonu na sezon są ulepszane. Oprócz umiejętności kierowcy na torze kluczem do sukcesu jest dopracowany bolid. Potężna maszyna, kompetentny zespół wraz z niezastąpionymi mechanikami oraz umiejętności kierowcy w końcowym rozrachunku przekładają się na sukcesy w postaci zwycięstwa w Grand Prix. Mają wpływ na sięgnięcie po tytuł mistrza świata! Chcesz odkryć F1 i poznać szczegóły? Zapraszamy na tekst, w którym przytoczymy ciekawostki!

Ciekawostki ze świata Formuły 1

Jak to się zaczęło, czyli historia Formuły 1

Początki Formuły 1 datuje się na rok 1950, lecz rozwój dyscypliny sportowej oraz podwaliny zostały zbudowane dużo wcześniej, ponieważ w 1906 roku. To wówczas francuski Automobilklub zorganizował wyścig niedaleko Le Mans, a całe wydarzenie było inspiracją dla późniejszych wyścigów F1 – Grand Prix. Oczywiście tamtejsze tory wyścigowe nie przypominały tych dzisiejszych, więc różnic było sporo!

Sporty motorowe zanotowały spory rozwój w latach 30. XX wieku. Wówczas zorganizowano Europejskie Mistrzostwa Kierowców, które były najważniejszymi zawodami na świecie. Następnie rozwój wyhamował, ze względu na II Wojnę Światową. Federacja AICAR pracowała nad regulacjami, które miałyby wprowadzić porządek w wyścigach oraz ogólne zasady. Od momentu wprowadzenia kwalifikacji - walki o pole position do głównego wyścigu, zasady zaczęły powoli przypominać te z dzisiejszych czasów. Po raz pierwszy kwalifikacje zastosowano w Grand Prix Monako. Po II Wojnie Światowej pojawiły się kolejne nowości. W 1950 roku zatwierdzono oficjalne Mistrzostwa Świata Formuły 1, a pierwsze wyścigi odbyły się na torach: Sliverstone w Wielkiej Brytanii, Bremgarten w Szwajcarii, Spa w Belgii, Reims-Gueux we Francji, Monza we Włoszech, na ulicach Monte Carlo w Monako.

 

Ile kosztuje wyprodukowanie bolidu F1?

Aby przystąpić do wyścigu Formuły 1, wszystkie zespoły muszą spełnić odpowiednie regulacje dotyczące bolidu, który będzie ścigał się po torach. Maszyna, która nieraz porównywana jest do statku kosmicznego, kosztuje potężne pieniądze i jest zbudowana z olbrzymiej masy części. Sam bolid F1 nie jest zwykłym samochodem!

Bolid zbudowany jest z kilkunastu głównych części, wśród których należy wyróżnić takie jak: skrzynia biegów, silnik – jednostka napędowa, czyli serce bolidu, tylne skrzydło, przednie skrzydło, opony, kierownica, kokpit/monokok, wydech, hamulce, bak paliwa. Do zadań konstruktorów, którzy odpowiadają za wyprodukowanie bolidu F1 należy przestrzeganie ustalonych zasad w regulaminach, dbanie o aerodynamikę bolidu na torze, którą sprawdzają inżynierzy podczas badań w tunelu aerodynamicznym. Kierowcy mocno eksploatują bolid podczas wyścigów, bardzo często korzystają ze skrzyni biegów. Przyjmuje się, że podczas jednego wyścigu F1 kierowca bolidu zmienia biegi od 2500 razy do 4000 razy.

Formuła 1 zaliczana jest do najdroższych sportów świata, więc zespoły mogą przeprowadzać wiele badań, aby sprawdzić jakość wprowadzonych zmian w bolidzie, nawet w trakcie sezonu. Warto zaznaczyć, że niektóre części zbudowane są z włókna węglowego.

Bolidy F1 to maszyny, które potrafią w kilka sekund rozpędzić się do 300 km/h. Specyfika wyścigów sprawia, że kierowcy pokonują ostre zakręty, wiec opony i hamulce muszą być przyzwyczajone do nagłego hamowania. Wobec tego podczas wyścigu bolid pojawia się w pit stopie, gdzie mechanicy wymieniają opony. To również wpływa na koszt bolidu!

Chcesz się dowiedzieć ile waży bolid F1? Zapraszamy na blog betomanii.pl: https://betomania.pl/ile-wazy-bolid-formuly-1/.

Ile kosztuje bolid F1? Według ekspertów szacuje się, że bolid Formuły 1 kosztuje 13-14 milionów dolarów. Oczywiście cena ta może wzrosnąć, jeśli zespoły zdecydują się na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Więcej na temat produkcji bolidu przeczytacie tutaj: https://betomania.pl/ile-kosztuje-bolid-formuly-1/.

 

Kierownica ma ponad 20 przycisków i przełączników

W bolidzie F1 bardzo ważną funkcję pełni kierownica, która nie tylko odpowiada za zmianę kierunku jazdy. Na kierownicy w bolidzie F1 znajduje się 20 różnych przycisków i przełączników. Dzięki niej kierowca bolidu może zmienić mapę silnika, regulować hamulce, uruchomić sprzęgło no i oczywiście kierować bolidem. To tylko część czynności, które są możliwe do wykonania za pomocą kierownicy.

 

Jaką mocą mogą pochwalić się bolidy?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej bolidy to niesamowite maszyny, które potrafią rozpędzić się w trakcie wyścigu do gigantycznych prędkości. Wobec tego, jaką mocą mogą pochwalić się bolidy? Producenci samochodów F1 nie podają oficjalnych danych, lecz eksperci szacują, że wynosi ona około 1000 KM.

 

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów. Zakaz wstępu na stronę internetową i udział w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.