Czym jest implant i w jaki sposób go wszczepimy?

22.07.2022 Medycyna

Wiele osób zmaga się z mniejszym lub większym brakiem uzębienia. Niestety wpływa to niekorzystnie na estetykę twarzy, ale także na codzienne funkcjonowanie. Najważniejsze, by jak najszybciej temu zapobiec.

Czym jest implant i w jaki sposób go wszczepimy?

Czym jest implant? Rodzaje leczenia implantologicznego w Olsztynie

 

Implant zębowy to śrubka z tytanu. Jest wszczepiana w luźną przestrzeń pomiędzy innymi zębami. Każdy z nich ma umocowaną od góry koronę, most lub protezę, co w całości odbudowuje utraconego zęba. Stosować go można podczas leczenia bezzębia, ale również w przypadku utraty jednego lub kilku.

 

Leczenia implantologicznego może podjąć się każda osoba, nawet jeśli jest w pełni zdrowa. Konieczne jest jednak posiadanie zdrowych dziąseł, przyzębia oraz wystarczającą ilość tkanki kostnej. W przeciwnym razie trzeba będzie przeprowadzić specjalną terapię, która odbudowałaby kość.

 

Wyróżnić można trzy rodzaje leczenia: pojedyncze, kilkukrotne oraz bezzębie. Każde z nich polega na wszczepieniu implantu, jednak sam przebieg zabiegu nieco się różni.

 

Implanty pojedyncze są wyposażone w specjalny łącznik, na którym zamieszcza się rekonstrukcję wytworzoną wcześniej przez protetyka. Kilkukrotne są wtedy, gdy występuje kilka ubytków obok siebie. Najlepszą opcją jest wtedy zastosowanie mostu, który jest oparty na implantach, ponieważ stosowanie pojedynczych byłoby długotrwałe i uciążliwe dla pacjenta. W leczeniu bezzębia stosuje się nowoczesne i funkcjonalne zarazem protezy, które są w stanie odbudować braki w jamie ustnej. Nie ma ryzyka, że wypadną podczas podstawowego funkcjonowania. Dodatkowo, wyglądają bardzo estetycznie.

 

Dlaczego jest to korzystne?

 

Dzięki implantom nie tylko pozbędzie się nieprzyjemnych ubytków, ale można również zapobiec problemom z wymową, ponieważ ubytki w uzębieniu zaburzają poprawne podparcie języka, co powoduje, że artykułowanie niektórych głosek nie jest właściwe.

 

Odbudowy protetyczne, które są osadzane na implantach charakteryzują się bardzo wysoką jakością oraz estetyką. Ze względu na kształt i strukturę niewiele odbiegają od prawdziwych zębów. Zaletą jest również długotrwała wytrzymałość, czasem nawet dożywotnia. Nie bez powodu niektórzy uważają, że rekonstrukcje protetyczne to trzecie zęby człowieka.

 

Naturalne tkanki przy zębach wchodzą w interakcję z implantami i obrastają je, by zapewnić sobie odpowiednie obciążenie i zapobiegają własnemu zanikowi. Wszelkie ryzyko dotyczące ich wypadnięcia jest zniwelowane, dzięki czemu można odczuwać niesamowity komfort po ich wszczepieniu.

 

Jak się przygotować?

 

Przede wszystkim trzeba się zgłosić na konsultację wstępną do stomatologa w swoim mieście, np. w Olsztynie, który doradzi czy dla konkretnego pacjenta implant będzie konieczny czy jest może na to jakieś inne rozwiązanie. Obowiązkowa jest także dokładna diagnostyka, która wykaże, w jakim stanie jest jama ustna i czy nie jest konieczne jej wcześniejsze wyleczenie.

 

Niestety, jeżeli pacjent, niezależnie od wieku, nie posiada wystarczającej ilości tkanki kostnej, można przeprowadzić specjalny zabieg z zakresu chirurgii, który ją nadbuduje. Do tego wykorzystuje się w najwyższej jakości biomateriały, które powodują, że wszystko przebiega profesjonalnie i bezboleśnie. Po tym można przystąpić do wszczepienia implantów. Na sam koniec mocowane są specjalne łączniki oraz odbudowy protetyczne.

 

 

 

 

Korzyści po wszczepieniu implantów

 

Wszczepienie implantów przynosi korzyści nie tylko dla pacjentów, u których wystąpiły ubytki, ale również u zdrowych osób. Przede wszystkim uzyskać można znaczny komfort użytkowania. Implant, który jest osadzany podczas zabiegu zawsze będzie mocno ustabilizowany. Wszystko jest prowadzone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, którymi może być np. zamocowanie protez. Podrażnienia dziąseł i inne dolegliwości są niwelowane. Pacjent może komfortowo funkcjonować i cieszyć się uzyskanym efektem.

 

Kolejną zaletą tego zabiegu jest poprawa wizerunku. Wiele osób udaje się na wszczepienie implantów, aby polepszyć swój uśmiech i estetykę. Implanty są na tyle profesjonalnym materiałem, że nie odbiegają one wyglądem od naturalnych zębów. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej można utrzymać higienę jamy ustnej.

 

Odbudowa protetyczna

 

Jest to kolejny etap zaraz po wszczepieniu implantów. W przypadku pojedynczych braków uzębienia stosowane są korony protetyczne, dzięki czemu implanty nie ingerują w zdrowe zęby i same w sobie zapobiegają zanikaniu kości. Następnym rodzajem obudów protetycznych jest most, który jest zazwyczaj stosowany, gdy pacjent utracił kilka zębów. Jest to mocowane na stałe, dzięki czemu odczuwać można niezwykły komfort oraz wygodę. Natomiast protezy łukowe zalecane są w przypadku bezzębia, bądź utraty dużej ilości zębów. Umożliwiają one pełną odbudowę i uzyskanie nowego wyglądu.

 

Nowoczesne leczenie cyfrowe

 

Dzięki nowym, innowacyjnym metodom leczenia można zapewnić pacjentom szerszy zakres usług. W niektórych miastach stosowana jest cyfrowa wizualizacja uśmiechu DSD (Digital Smile Design), która pokazuje lekarzowi efekty leczenia… jeszcze przed zabiegiem! Ten sposób pochodzi z Brazylii, gdzie stomatolog i technik dentystyczny opracował ten patent. Wykonuje się wtedy kilka zdjęć twarzy pacjenta, po czym wprowadza się je do specjalnego programu komputerowego. Za jego pomocą powstaje dokładna wizualizacja przyszłego uśmiechu, która wyświetlana jest na komputerze lub tablecie. Wgląd do niej mają pacjent oraz lekarz prowadzący. Dzięki temu można porozmawiać o swoich ewentualnych obawach, zaobserwować czy na pewno będzie to wymarzony efekt i zadać konkretne pytania, gdy pojawią się jakieś wątpliwości.

 

Implanty zębów są również stosowane w Olsztynie, dzięki czemu pacjenci mają szerszy wybór ofert stomatologicznych w swoim mieście. Zatem bez problemu mogą zgłosić się z każdą dolegliwością jamy ustnej.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.