Jak i gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

24.05.2022 Finanse

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą musi posiadać każdy samochód. W innym wypadku jego właściciel naraża się na spore konsekwencje prawne, które potrafią być dotkliwe szczególnie pod względem finansowym. Dlatego warto jest zainteresować się tym, gdzie można najlepiej, czyli zazwyczaj najtaniej ubezpieczyć swój samochód osobowy.

Jak i gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

1.Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni kierowców poruszających się po drogach. Kierowcę pojazdu przed koniecznością płacenia odszkodowania za spowodowane straty w wyniku na przykład kolizji, a kierowcę auta poszkodowanego przed koniecznością płacenia za naprawy z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC pozwala na pokrycie wydatków nie tylko związanych ze szkodami majątkowymi, ale też osobowymi. Dlatego odszkodowania są przez ubezpieczycieli wypłacane także w wypadku uszkodzenia ciała, konieczności leczenia czy rehabilitacji poszkodowanego, koszty pogrzebu ofiar lub ofiary wypadku, a pokrywane są również takie świadczenia jak zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej.

Polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj jest umową zawieraną na rok. Na krótsze mogą liczyć jedynie właściciele działalności zajmujących się handlem samochodami osobowymi, czy też posiadacze aut ze statusem zabytkowego, gdy te nie służą do prowadzenia działalności zarobkowej. W innym wypadku właściciel auta zawiera ją na rok. Co roku automatycznie się ona przedłuża. Nie dzieje się tak jednak w wypadku zmiany właściciela auta.

O ubezpieczeniu OC nie ma co zapominać. Zaostrzono bowiem kary za jego brak. Gdy odpowiednie organy wykryją, że samochód przez maksymalnie 3 dni nie był ubezpieczony to jego właściciel musi zapłacić karę w wysokości 1 200 złotych. Za taki okres właściciele aut ciężarowych są karani kwotą rzędu 1 810 złotych, a właściciele innych pojazdów karą w wysokości 200 zł. Kolejny próg to od 4 do 14 dni bez ubezpieczenia. Wtedy kary to kolejno 3 010, 4 520 oraz 500 złotych dla odpowiednio samochodów osobowych, ciężarowych i innych pojazdów. Dlatego lepiej nie ryzykować i sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/.

2.Gdzie szukać ubezpieczenia OC?

Składkę za ubezpieczenie zazwyczaj płacimy raz do roku. Można ją także rozłożyć na raty. Wiele osób poszukuje w OC oszczędności, gdyż w wypadku szczególnie młodszych kierowców, którzy nie mają tyle doświadczenia i przede wszystkim zniżek roczna składka potrafi być naprawdę spora. Najlepszy sposób na znalezienie odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego, które zapewni odpowiednio wysoką składkę jest skorzystanie ze strony internetowej, która oferuje kalkulację składki i po wpisaniu danych swojego auta, a także dotyczących właściciela lub właścicieli samochodu wyświetli nam porównanie ofert wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Jeden z takich portali można znaleźć pod adresem ubezpieczamy-auto.pl.

Skorzystanie z internetowego rankingu ubezpieczeń ma wiele zalet. Po pierwsze jest szybkie i zazwyczaj pozwala załatwić formalności dotyczące ubezpieczenia OC w zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Ponadto dzięki takim porównywarkom możemy szybko zobaczyć, czy na przykład u ubezpieczyciela, który wyliczył składkę wyższą o kilkanaście złotych nie możemy liczyć na dodatki takie jak lepszy pakiet assistance, który może okazać się nieoceniony w razie na przykład awarii na drodze. Niektórzy ubezpieczyciele wraz z OC oferują także ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ochronę zniżek, która działa tak, że dzięki dodatkowej opłacie w razie kolizji nie stracimy wypracowanych zniżek.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.