Materace do spania - jak wybrać ten idealny?

30.12.2021 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb, jakie każdy z nas ma. Dbając o jego odpowiednią jakość zapewniamy sobie energię do funkcjonowania w ciągu dnia, jak i zdrowie oraz dobre samopoczucie. Jak dobrać materac do spania, aby sobie to umożliwić?

Materace do spania - jak wybrać ten idealny?

1. Dobrze dobrany materac - czyli jaki?

2. Materace - skala twardości

3. O czym pamiętać wybierając materac dla siebie?

 

Dobrze dobrany materac - czyli jaki?

Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu, zarówno dla sfery fizycznej jak i psychicznej. Jeżeli nie możemy uzyskać odpowiedniej jego jakości lub długości, prędzej czy później zacznie się to odbijać na naszym zdrowiu. To właśnie dlatego tak ważnym jest, aby dobrać sobie odpowiedni materac i ogólnie dbać o to, by nasz sen przebiegał w tzw. higienicznych warunkach. Wybierając idealny materac powinniśmy uwzględnić podstawowe parametry naszego ciała, jak wzrost czy waga, a także zadbać o to, by dopasowywał się dobrze do kształtu ciała i umożliwiał dobry, jakościowy wypoczynek. Jeżeli mamy problem z postawą lub inne przypadłości wymuszające użycie bardziej specyficznego modelu, również należy o nich pamiętać.

 

Materace - skala twardości

Dobry materac to przede wszystkim taki, na którym przyjemnie nam się śpi. Musi być odpowiednio miękki, aby nas nie uwierał, ale również nie za miękki, abyśmy nie czuli, że się w nim zapadamy. Wyróżniamy kilka różnych stopni w skali twardości, które oznaczone są następująco:

  • H1: materac miękki, dla osób nieprzekraczających 60 kg wagi. Często dobierany do drobnej postury lub dla dzieci i nastolatków;

  • H2: materace średnio miękkie: najczęściej wybierane, idealne dla osób ważących między 60 a 80 kilogramów;

  • H3: materac średnio twardy: przeznaczony dla przedziału wagowego 80-100 kg. Dobrym przykładem może być materac Hilding Pasodoble lub Hilding Salsa;

  • H4: materac twardy, dedykowany osobom ważącym powyżej 100 kg lub o bardzo konkretnej posturze. Jest to najtwardszy rodzaj materacy, jaki znajdziemy na rynku.

 

O czym pamiętać wybierając materac dla siebie?

Szeroki wybór materacy na rynku oznacza, że każdy z nas jest w stanie dopasować coś, co będzie nam idealnie odpowiadało. Warto poświęcić na to chwilę i zadbać, by wybrany model posiadał ergonomiczne podparcie i umożliwiał nam głęboki, długi sen. Powinniśmy kierować się naszymi wymiarami i wzrostem, tak aby po położeniu się na wznak mieć jeszcze miejsce nad głową i pod stopami - dzięki temu niezależnie od przyjętej w nocy pozy, będzie nam zawsze wygodnie. Warto zwrócić uwagę także na wnętrze: materac sprężynowy będzie różnił się od tego z pianki wysokoelastycznej czy pianki poliuretanowej, o co również warto spytać podczas zakupów.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.