Muzyka bez ZAIKS i STOART. Jak nie płacić ZAIKSowi?

25.10.2021 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Można pokusić się o stwierdzenie, że muzyka jest niemal jak powietrze. Podczas zakupów, wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, w poczekalni u stomatologa – wszędzie towarzyszy nam sącząca się z głośników muzyka. Być może nawet tego nie zauważamy, lecz gdyby jej zabrakło, z pewnością czulibyśmy się w tych miejscach nieswojo. Jeśli zaś stoimy po tej drugiej stronie – czyli jesteśmy przedsiębiorcami, udostępniającymi muzykę klientom – to niestety musimy się liczyć z wydatkami na publiczne odtwarzanie muzyki. Jednak czy zawsze? Czy da się odtwarzać muzykę bez ZAiKS i jakichkolwiek opłat? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, podsuwając alternatywne rozwiązania.

Muzyka bez ZAIKS i STOART. Jak nie płacić ZAIKSowi?

 

Muzyka bez zaiks

Opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki wiążą się z kwestią praw autorskich. Dotyczy to każdej muzyki; popularnych utworów i znanych artystów. Niemniej nasuwa się pytanie: czy istnieje muzyka zwolniona z opłat, muzyka do restauracji bez ZAiKS czy też muzyka do sklepu bez ZAiKS? Czym właściwie jest muzyka bez zaiks?

Muzyka bez ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP to zasoby muzyki niezależnej, zwolnione z konieczności nabywania licencji od wymienionych organizacji. Takie pakiety zawierają zazwyczaj około godziny muzyki, przeznaczonej do publicznego odtwarzania – w sklepach, punktach usługowych, galerii handlowej, w obrębie lokalu gastronomicznego. Słowem: wszędzie, gdzie zachodzi taka potrzeba. Oferty te są dostępne zupełnie legalnie w ramach działalności firm, zajmujących się produkcją, dystrybucją i sprzedażą niezależnej muzyki. Muzyka dostarczana jest przez niezależne wydawnictwa i twórców. Jest to zarówno muzyka pop, jak i smooth jazz, club dance, latino, disco, rock, a także prawdziwe radio. Muzyka bez opłat ZAiKS jest zatem jak najbardziej możliwa.

Licencja na publiczne odtwarzanie muzyki

Jak już wspomnieliśmy – każdy, kto chce odtwarzać muzykę w miejscu publicznym, jest ustawowo zobowiązany do uregulowania opłat, związanych z prawem autorskim. Głównymi Organizacjami Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi są w Polsce: ZAIKS, STOART, SAWP, ZPAV. Wielu przedsiębiorców błędnie zakłada, że tylko umowa, zawarta z tymi podmiotami, uprawnia do publicznego odtwarzania muzyki. Nie jest to prawdą. Istnieją inne rozwiązania. W przypadku muzyki bez zaiks wykupuje się pakiety muzyczne lub abonament, co jest znacznie tańsze aniżeli zobowiązania finansowe w stosunku do zaiks-u. W niektórych sklepach czy punktach usługowych można się natomiast spotkać z kuriozalną sytuacją, kiedy obsługa wywiesza kartkę z zawartą na niej informacją, jakoby muzyka była puszczana tylko pracownikom, nie zaś klientom. Warto wyraźnie podkreślić, że informacja ta nie ma żadnego znaczenia. A tym bardziej nie zwalnia z opłat za rozpowszechnianie muzyki! Takie zachowanie może sprawić kłopot podczas kontroli. Nie uniknie się w ten sposób kary czy konieczności uiszczenia zaległych opłat. Nie warto zatem uciekać się do tak absurdalnych rozwiązań, kiedy na wyciągnięcie ręki są naprawdę korzystne opcje bez konieczności wiązania się umową z zaiks czy innymi organizacjami.

Muzyka i radio internetowe bez opłat zaiks – jak to załatwić?

Jak już wspomnieliśmy muzyka bez zaiks to nie tylko utwory i albumy, ale także radio internetowe, które puszcza wyłącznie muzykę na darmowej licencji. Wystarczy wejść na stronę wybranej firmy, oferującej muzykę bez zaiks i zapoznać się z ofertą. Następnie trzeba będzie wybrać opcję: album, pakiet muzyczny czy też pełna usługa pod postacią abonamentu, gwarantującego stały dostęp do muzyki. Jeżeli przedsiębiorca jest już związany umową z zaiks, to konieczne będzie wypowiedzenie umowy z organizacją zbiorowego zarządzania. W całym procesie nie ma niczego trudnego. Warto podjąć decyzję o takiej zmianie, by pieniądze przeznaczane dotąd na opłaty zaiks zostały w kieszeni.

 

Muzyka w lokalu – dlaczego warto i jak wybrać?

Przede wszystkim nie należy zwlekać z uregulowaniem sytuacji, związanej z rozpowszechnianiem muzyki. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na tradycyjne rozwiązanie i przedsiębiorca podpisze umowę z zaiks czy jednak zdecyduje się na to, by była to muzyka wolna od opłat – trzeba to załatwić niezwłocznie, by odtwarzanie muzyki w lokalu było legalne. Wybierając muzykę zwolnioną z opłat można zdecydować się na różne jej rodzaje i w zasadzie jest to konieczne, bowiem do każdego typu działalności i do każdego lokalu będzie pasowało co innego. Sklep z odzieżą młodzieżową będzie wymagał odtworzenia energetycznej skocznej muzyki. Lokal gastronomiczny, serwujący meksykańskie jedzenie, powinien postawić na muzykę latino. Z kolei gabinet stomatologiczny powinny wypełniać subtelne kojące dźwięki. Każda muzyka ma pewien wpływ na klienta, nawet podświadomy. Można w ten sposób niejako moderować zachowania klienta. Energiczna nieco ostrzejsza muzyka może na przykład skłonić do zakupu większej liczby produktów. Relaksacyjna muzyka będzie natomiast zachęcać klienta gabinetu psychoterapii do powrotu na kolejną wizytę.

Podsumowując; muzyka jest ważnym elementem życia każdego z nas. Otacza nas wszędzie i wpływa na nasze samopoczucie. Jako przedsiębiorcy musimy jednak czuwać nad formalnymi aspektami rozpowszechniania muzyki w gabinecie czy lokalu. Warto zaoszczędzić, wybierając muzykę bez opłat.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.