Koronawirus na wakacjach – jak przygotować się na wyjazd w czasie pandemii?

05.10.2021 Finanse

Artykuł sponsorowany

Zgodnie z przewidywaniami czwarta fala pojawiła się w Polsce i z dnia na dzień działa na naszą rzeczywistość ze wzmożoną siłą. Co jednak, gdy w tych niepewnych czasach planujesz wyjazd i chciałbyś odpocząć poza granicami Polski? Jak się przygotować? Co będzie potrzebne do wylotu? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Koronawirus na wakacjach – jak przygotować się na wyjazd w czasie pandemii?

Upewnij się, że polisa turystyczna obejmuje Covid-19

Zanim spakujesz walizki i udasz się na zasłużony wypoczynek, powinieneś wykupić polisę ubezpieczeniową przeznaczona stricte dla turystów. Ubezpieczenie wakacyjne pomoże Ci poradzić sobie z wieloma finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. Oprócz standardowych pakietów warto również sprawdzić, czy polisa obejmuje swoim działaniem skutki, wynikające z zakażenia Covid-19. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że będziesz w obcym kraju, zakażony groźną chorobą i niezbędna okaże się pomoc medyczna. Dowiedz się więcej jak powinno wyglądać ubezpieczenie podróżne obejmujące covid.

Zaszczep się

Obecnie coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której dany kraj wymaga okazania dowodu zaszczepienia przeciw Covid-19. Nie jest to co prawda jeszcze powszechne, ale można przewidywać, że tak właśnie klaruje się przyszłość podróżowania. W tym momencie do wielu krajów można jeszcze wjechać na podstawie negatywnych wyników testów na Covid, ale zapowiada się, że taki stan rzeczy może potrwać już niedługo. Na dzisiaj więc szczepienie nie jest niezbędne do przekroczenia większości granic, ale kto wie, co będzie jutro?

Poznaj lokalne obostrzenia

Chwilowa odwilż w Polsce sprawiła, że wielu z nas zapomniało już o obostrzeniach oraz środkach bezpieczeństwa, które rząd może wprowadzić. W innych europejskich krajach sytuacja jednak nie musi tak wyglądać, ponieważ jak pokazują statystyki, pandemia przebiega wszędzie nieco inaczej. Jeśli wiec wybierasz się poza granice Polski, sprawdź, czy w miejscu Twojego wypoczynku nie obowiązują utrudniające życie obostrzenia. W końcu kto, chce spędzić cały urlop w hotelu lub wszędzie poruszać się w maseczce ochronnej? Najnowsze informacje o epidemii znajdziesz na stronach rządowych.

Przygotuj dokumenty

Przepisy są przestrzegane dzisiaj tak jak jeszcze nigdy dotąd. W końcu chodzi o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa w przestrzeni publicznej. Z tego też powodu powinieneś przed wyjazdem skompletować wszystkie niezbędne do wylotu dokumenty takie jak: dowód osobisty, paszport, wyniki testu lub o ile go posiadasz, certyfikat szczepień. Urzędnicy oraz pracownicy lotnisk nie zastosują wobec Ciebie żadnej taryfy ulgowej, jeśli zapomnisz o jakimś dokumencie. Nic nie pomogą proszenia i błagania. Procedury są bowiem w tym momencie bardzo restrykcyjne.

Dowiedz się, co z kwarantanną

Ten punkt łączy się trochę z tym, w którym radziliśmy Ci poznać lokalne obostrzenia. Kwestia kwarantanny wymaga jednak dodatkowego doprecyzowania. Bardzo ważne jest, żebyś przed wyjazdem dowiedział się, jak funkcjonuje kwarantanna dla osób przekraczających granicę danego kraju. Jeśli tego nie zrobisz i będziesz mieć pecha, możesz rozpocząć swój urlop od kilkudniowego pobytu w pokoju hotelowym.

Zagraniczny wyjazd jest teraz nieco skomplikowany i wymaga więcej przygotowań niż w przeszłości. Ciężko w takiej sytuacji mówić o jakiejkolwiek spontaniczności, ale wiedz, że wszystkie przepisy oraz regulacje mają na celu walkę z koronawirusem. Jeśli zależy Ci zatem na przeżyciu zagranicznego urlopu w zdrowiu oraz dobrym humorze, zastosuj się do powyższych rad i zadbaj o wszystkie szczegóły swojego wyjazdu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wypoczynek przebiegnie bez żadnych zakłóceń. W przypadku, gdy wciąż zastanawiasz się na szczepieniem, weź pod uwagę fakt, że niedługo może okazać się, że wylot z Polski do innego kraju, bez certyfikatu covidowego jest niemożliwy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu wyjeżdżając w Tatry: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-w-tatry-polskie-i-slowackie-jak-wybrac.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.