Węgorz elektryczny (Electrophorus electricus)

Opublikowany 2009-01-12 22:27:37

lOS
3879
Dzięki specyficznym narządom elektrycznym – które zajmują do 80 proc. ciała ryby – potrafi wytworzyć napięcie od 300 do 600 V. Dzięki tej broni może ogłuszać lub uśmiercać swoje ofiary, a także bronić się przed większymi zwierzętami, także przed ludźmi. Dodatkowo prąd jest wykorzystywany do komunikowania się oraz podczas elektrolokacji, czyli orientacji w przestrzeni za pomocą elektryczności. Węgorze nie są jedynymi morskimi „wytwórcami” prądu. Taką samą umiejętność posiadają mruki, drętwy oraz sum elektryczny, ale to węgorz (a właściwie ryba z rodziny strętwokształtnych, bo z prawdziwym węgorzem ma wspólny jedynie kształt) wytwarza największe napięcie.

Komentarze (1)


Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.