papuga kozia inaczej modrolotka czerwonoczelna to wlasnie moj ptasior,Papuga Kozia (Cyanoramaphus auricepis)
Rodzina: Papugi (Pisttacidae)
Papuga kozia jest nazywana również modrolotką lub papugą czerwonoczelną. Pochodzi z Nowej Zelandii. Charakteryzuje się dużą opiekuńczością, bardzo dobrze wysiaduje jaja - wykorzystywane jest to w celu podkładania jaj od papug, które mają problemy z odchowem młodych. Papuga kozia jest łatwa w oswajaniu, szybko uczy się naśladować dźwięki, a nawet pojedyncze słowa.
Utrzymanie...
Papuga kozia jest ruchliwym stworzeniem, lubi grzebać w piasku na dnie klatki i wyjadać wcześniej nie zjedzone nasiona. Ze względu iż przebywa dużo na dnie klatki klatka powinna mieć wymiary: długość: 80cm, wysokość: 50cm (optimum). W klatce musi być czysto, aby zapobiec chorobom. Żerdzie w klatce powinny być grubości kciuka, najlepiej świerze gałęzie drzew. Papugi kozie mogą być trzymane zarówno pojedynczo jak i stadami.
Środowisko naturalne...
Pochodzenie: Nowa Zelandia. W naturze gnazduje w dziuplach drzew. W ostatnich latach wszystkie rodzaje Cyanoramphus zostały zdziesiątkowane przez farmerów, tak, że obecnie dwa z nich całkowicie wymarły.
Pokarm...
Pokarm podobnie jak inne papugi: nasiona słonecznika, kanar, nasiona konopi, owies, zielenina, marchew, jabłko. Pokarm chętnie wygrzebują z dna woliery lub klatki.
Rozmnażanie...
Papuga kozia jest gatunkiem bardzo płodnym. Dobra para potrafi wydać w jednym lęgu nawet 9 młodych. Do gniazdowania papugom kozim potrzebna jest budka o wysokości 35-40cm i podstawie 20x20. Otwór wejściowy nie powinien być mniejszy niż 8-9 cm. Samica składa od 4 do nawet 9 białych jaj. Okres wysiadywania to 19-21 dni. Młode przebywają około 5 tygodni w budce lęgowej. Młodych karmi samica, samiec przynosi pokarm samicy do gniazda. Po opuszczeniu gniazda młode papugi karmione są przez rodziców przez okres około 3 tygodni. Po tym czasie młode należy oddzielić. Papugi kozy osiągają dojrzałość płciową po około 10 miesięcach.
Komentarze (24)