Rozbili międzynarodową grupę przestępczą

Opublikowany 2016-09-28 12:31:00

agmi
820

Funkcjonariusze Straży Granicznej, współdziałając ze służbami Litwy i Łotwy, rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która organizowała nielegalną migrację obywateli Wietnamu przez Rosję i kraje nadbałtyckie do Polski.

W działaniach, które doprowadziły do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania członków grupy – obywateli Polski i Rosji, uczestniczyli funkcjonariusze z Nadbużańskiego OSG, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, Służby Ochrony Granicy Państwowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz Zarządu Operacyjnego Głównego Zarządu SG Łotwy. Zatrzymania przeprowadzono jednocześnie na terytorium Polski, Litwy i Łotwy. W Polsce ujęto dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatela RP, którzy tworzyli trzon grupy. Cudzoziemcy przebywali na terytorium naszego kraju na podstawie udzielonej im zgody na pobyt tolerowany. Jednocześnie służby łotewskie zatrzymały kolejnych członków grupy przestępczej – dziesięciu obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, popełniających przestępstwa na granicy łotewsko – rosyjskiej. W tym samym czasie strona litewska aresztowała na podstawie ENA jednego z głównych organizatorów nielegalnej migracji – obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej. Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Na wniosek Prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Sąd Rejonowy w Lublinie w stosunku do zatrzymanych dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatela Polski zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Do tej pory w sprawie zatrzymano 84 nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu, w tym 42 przez Straż Graniczną oraz 42 przez służby litewskie i łotewskie dzięki informacjom uzyskanym przez Straż Graniczną. W Polsce śledztwo nadzoruje Prokuratura Krajowa w Lublinie.

Komentarze (0)


Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.