Alternatywne sposoby inwestowania. Co oprócz lokat i papierów wartościowych?

17.06.2020 Finanse

Artykuł sponsorowany

Posiadając pewną nadwyżkę pieniędzy, prędzej czy później przychodzi nam do głowy pomysł, aby pomnożyć zyskane oszczędności. Wówczas pierwszą myślą zwykle jest założenie lokaty lub inwestycja w papiery wartościowe, jak akcje czy obligacje. Okazuje się jednak, że istnieją również alternatywne sposoby na to, aby pomnożyć kapitał. Nie musisz zatem wybierać tych najbardziej oczywistych. W co jeszcze można inwestować? Oto 5 przykładów.

Alternatywne sposoby inwestowania. Co oprócz lokat i papierów wartościowych?

Nieruchomości

 

Inwestycje w nieruchomości to najczęściej kupno mieszkań pod wynajem. Ten rodzaj bogacenia się może być bardzo dochodowy, jednak na prawdziwe zyski trzeba zwykle trochę poczekać. Na początku bowiem inwestuje się duże ilości kapitału w kupno oraz ewentualne wyposażenie lokalu, a następnie ta kwota się zwraca i zaczyna rosnąc. Inwestycje w nieruchomości są trudną, aczkolwiek lubianą przez wielu formą zarobku. Przede wszystkim natomiast przynoszą długoterminowe zyski.

 

Waluta

 

Kolejnym ciekawym sposobem na wzbogacenie się jest inwestycja w waluty. Polega ona na zakupie określonej kwoty pieniędzy w danej walucie oraz jej sprzedaż z zyskiem. Wówczas, w momencie najniższego kursu pieniądze należy nabyć, a sprzedać gdy będzie on stosunkowo wysoki. Różnica będzie stanowiła nasz zysk. Jest to metoda dla cierpliwych oraz wymaga stałego śledzenia zmian na rynku.

 

Złoto

 

Inwestycja w złoto to dość prosta i pewna inwestycja. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku laika, nie mającego zbyt dużo do czynienia z rynkiem finansowym. Na czym polega ta inwestycja? Zwykle kupuje się sztabkę złota najwyższej próby, którą można nabyć za pośrednictwem strony internetowej. Samo posiadanie złota nie rozmnoży naszego kapitału, lecz zainwestowane pieniądze nie stracą w przyszłości swojej wartości, np. ze względu na inflację. Dodatkowo, inwestycja w złoto jest pewna oraz stabilna, gdyż prawie w ogóle nie traci ono na wartości.

 

Własny biznes

 

Zmiana pracy na etacie oraz otwarcie własnego biznesu może przynieść naprawdę duże zyski. Wówczas powodzenie firmy w większości zależy od ciebie oraz twoich działań. Nie ma znaczenia jaki rynek będzie twoim docelowym, ponieważ praktycznie na każdym polu możliwy jest sukces. Aby inwestować we własny biznes musisz natomiast posiadać umiejętności przywódcze oraz analityczne, a także solidnie obmyślić biznesplan. Dodatkowo, na początku potrzebna jest pewna kwota pieniędzy, którą przeznaczysz na start firmy.

 

Rozwój osobisty

 

Chociaż inwestycja we własny rozwój nie jest klasycznym instrumentem inwestycyjnym, to z pewnością warto takową podjąć. Nadwyżkę pieniędzy można wówczas przeznaczyć na różnego rodzaju kursy, zdobywanie wiedzy czy poszerzanie umiejętności. Co prawda, fizycznie nie przybędzie nam pieniędzy, jednak to właśnie nabytymi zdolnościami możemy więcej zarobić. Nie jesteśmy również w stanie dokładnie określić zysków, ani strat, lecz istnieje duża szansa, że ta długoterminowa inwestycja się nam opłaci.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.