Wymiana akumulatora - czy warto wykonać to samemu?

28.11.2023 Ciekawostki

Artykuł sponsorowany

Zużycie części samochodowych to naturalny proces, który wymaga regularnej kontroli zwłaszcza w przypadku, gdy auto jest mocno eksploatowane. Jednym z zadań, prędzej czy później czekających kierowców staje się wymiana akumulatora. Jak często należy wymieniać akumulator samochodowy? Czy warto próbować wykonać to zadanie samodzielnie? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Wymiana akumulatora - czy warto wykonać to samemu?

 

Samodzielna wymiana akumulatora: czy to dobry pomysł?

Wymiana akumulatora w samochodzie, choć może nie wydawać się trudnym zadaniem, wymaga jednak odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Bez wątpienia stanowi to profesjonalne zadanie, które najczęściej powierza się mechanikom. Niemniej jednak, dla osób z pewnym doświadczeniem w naprawach samochodowych, samodzielna wymiana akumulatora może być osiągalnym zadaniem. Należy mieć na uwadze, że wymiana akumulatora jest zadaniem technicznym i wymaga odpowiedniej wiedzy na temat działania samochodowej elektryki.

Dlaczego zadanie wymiany akumulatora lepiej powierzyć fachowcom?

Warto przede wszystkim pamiętać, że nieprawidłowa instalacja akumulatora może prowadzić do poważnych problemów. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia samochodu lub nawet wywołania pożaru. Jeśli zatem nie masz pewności co do swoich umiejętności technicznych, lepiej skonsultować się ze specjalistą i oddać to zadanie w jego ręce, wybierając zaufany warsztat samochodowy. Ponadto bardzo często producenci akumulatorów oferują długoterminowe gwarancje, które mogą być ważne tylko w przypadku zakupu i instalacji przez profesjonalnego mechanika. Jeśli wymienisz akumulator samodzielnie, istnieje ryzyko utraty gwarancji, co w przypadku popełnienia błędu może wiązać się z nieprzewidzianymi i dość wysokimi kosztami. 

Ile kosztuje wymiana akumulatora? 

Chociaż znajdą się i fachowcy gotowi zamontować nowy akumulator w cenie 50 zł, usługa ta może kosztować Cię znacznie więcej — zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach. Wielu kierowców szczególnie podczas niskich zimowych temperatur, zmuszona jest skorzystać z pomocy "pogotowia akumulatorowego". W tego typu przypadkach cena naładowania rozładowanego akumulatora lub jego całkowita wymiana może wynieść nawet 200 zł, lub więcej. 

Co ile lat wymiana akumulatora staje się konieczna?

Należy wiedzieć, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co ile wymiana akumulatora. Niektórzy kierowcy wolą zapobiegać awaryjnym sytuacjom, wymieniając go profilaktycznie, inni natomiast używają go, dopóki jest to tylko możliwe. Standardowo trwałość akumulatora ocenia się zwykle na okres 4-6 lat, jednak przy idealnym doborze sprzętu i jego odpowiedniej eksploatacji można ten czas wydłużyć. Działa to jednak również w drugą stronę — niektóre sytuacje znacząco skracają żywotność akumulatora: nie służą mu m.in. mocne rozładowanie i częste niedoładowanie, niestabilna podstawa, niewłaściwa naprawa, brudna obudowa czy kiepski stan osprzętu silnika.

Czas wymienić akumulator? Wybierz zaufany warsztat

Podsumowując, samodzielna wymiana akumulatora wymaga odpowiednich narzędzi, wiedzy technicznej i umiejętności. Jeśli nie jesteś pewien swoich zdolności lub nie chcesz ryzykować uszkodzenia samochodu, lub utraty gwarancji, lepiej skonsultować się ze specjalistą — warto zadbać o bezpieczeństwo i zapewnić profesjonalne wykonanie tego zadania. Jak jednak znaleźć zaufany warsztat w swojej okolicy? Szybko i bez wychodzenia z domu znajdziesz go na stronie Q Service Castrol. Dzięki temu nie tylko zyskasz fachową wymianę akumulatora, ale też znajdziesz inne usługi, które pozwolą Ci utrzymać swoje auto w jak najlepszym stanie technicznym przez długie lata.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.