Wymiana wyświetlacza w iPhonie - samemu czy w serwisie?

15.06.2022 Technologia

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne smartfony zabieramy ze sobą wszędzie, ponieważ stale potrzebujemy być w kontakcie oraz mieć dostęp do różnych informacji. Czasami wystarczy chwila nieuwagi lub zmęczenie, by upuścić iPhone'a i doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie każdy upadek musi od razu oznaczać zbicie szybki czy naruszenie konstrukcji wyświetlacza, jednak gdy tak się stanie, to wówczas telefon będzie wymagał pilnej naprawy. Ale czy w ogóle można i czy warto samodzielnie wymienić ekran w iPhonie?

Wymiana wyświetlacza w iPhonie - samemu czy w serwisie?

Nowoczesne smartfony zabieramy ze sobą wszędzie, ponieważ stale potrzebujemy być w kontakcie oraz mieć dostęp do różnych informacji. Czasami wystarczy chwila nieuwagi lub zmęczenie, by upuścić iPhone'a i doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie każdy upadek musi od razu oznaczać zbicie szybki czy naruszenie konstrukcji wyświetlacza, jednak gdy tak się stanie, to wówczas telefon będzie wymagał pilnej naprawy. Ale czy w ogóle można i czy warto samodzielnie wymienić ekran w iPhonie?

Kiedy warto oddać uszkodzony iPhone do serwisu?

W profesjonalnych serwisach pogwarancyjnych Apple jak np. AppleHome w Warszawie pracownicy dysponują oryginalnymi częściami do iPhone'ów każdej generacji. Niekiedy takie części są dostępne od ręki, ale zdarza się również, że trzeba na nie dłużej poczekać. Naprawa w ramach serwisu zwykle wiąże się z otrzymaniem gwarancji na nową część lub samą usługę. Jednak koszt wymiany wyświetlacza w serwisie jest dosyć drogi i może być nieopłacalny, jeśli posiadamy starszy model iPhone'a.

Wówczas klienci nierzadko decydują się na zakup nowego telefonu, zamiast naprawić stary. Mimo wszystko warto skorzystać z autoryzowanego serwisu, gdy zależy nam na oryginalnych częściach lub gdy wiemy, że sami nie poradzimy sobie z naprawą iPhone'a.

Kiedy warto zdecydować się na samodzielną naprawę iPhone'a?

Samodzielna wymiana wyświetlacza jest możliwa, jeśli będziemy posiadać odpowiednie akcesoria w postaci:

  • iOpenera lub śrubokręta pentalobe
  • otwieraka do obudów typu spudger
  • pincety
  • małego śrubokręta

Poza tym trzeba również zamówić właściwy zamiennik wyświetlacza do posiadanego modelu iPhone'a. Planując swoją pierwszą wymianę, warto także obejrzeć filmy instruktażowe na YouTube, dzięki którym dowiemy się, jak zdemontować poszczególne elementy telefonu, by nie uszkodzić żadnego ważnego mechanizmu. Należy pamiętać również, że taka naprawa wymaga dużego skupienia, cierpliwości i wykonania szeregu bardzo precyzyjnych ruchów. Wobec czego, jeśli źle złożymy smartfon, to jego ponowna naprawa może się okazać niemożliwa.

Zestaw do wymiany wyświetlacza w iPhonie

W popularnych sklepach internetowych można kupić gotowe zestawy naprawcze do różnych modeli smartfonów marki Apple. Zakup zestawu jest dużo tańszy niż wymiana wyświetlacza w serwisie, dlatego wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że po zamontowaniu wyświetlacza trzeba będzie jeszcze odpowiednio skonfigurować telefon poprzez podpięcie go do laptopa i połączenie z Apple w celach diagnostycznych. Cała procedura może nam zająć naprawdę sporo czasu, a jeśli będziemy to robić pierwszy raz, to istnieje duże ryzyko niepowodzenia. Natomiast w serwisie naprawa potrwa zdecydowanie krócej i dodatkowo otrzymamy w pełni sprawny i gotowy do użytku sprzęt.

Mimo wszystko, jeśli uda nam się samodzielnie wymienić wyświetlacz w iPhonie to będzie to duża oszczędność pieniędzy. Dlatego, jeśli dana osoba ma zdolności manualne i lubi techniczne wyzwania, to może z powodzeniem podjąć się naprawy uszkodzonego iPhone'a. Ważne, by dobrze się do takiego przedsięwzięcia przygotować i korzystać wyłącznie z dobrych narzędzi oraz sprawdzonych części zamiennych. 

Tekst powstał we współpracy z Warszawskim serwisem iPhonów AppleHome (https://applehome.pl/wymiana-wyswietlacza-iphone-warszawa/)

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.