E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

25.02.2022 InternetCiekawostki

Artykuł sponsorowany

E-sport cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród kibiców, jak i osób, które poważnie myślą o tym, aby uczestniczyć zawodowo w takich rozgrywkach. Na znanych turniejach pojawiają się dziesiątki osób, a miliony obserwują zmagania przed ekranami komputerów i telewizorów. Znane marki sponsorują wydarzenia, a wysokie nagrody za zajęcie pierwszego miejsca motywują do tego, aby nieustannie poprawiać własne umiejętności. Skąd wynika ten niezwykły fenomen i dlaczego wirtualne dyscypliny sportu cieszą się tak dużą popularnością? Wyjaśniamy.

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Ewolucja gier komputerowych

Esport nieustannie się rozwija. Sprzyja temu zwłaszcza szybka ewolucja gier komputerowych oraz konsolowych. Widać to zwłaszcza na przykładzie grafiki, która stała się bardzo atrakcyjna również dla osób, które do tej pory nie miały styczności z tym rodzajem rozrywki. Tym samym obserwowanie zmagań zawodników jest przyjemne zarówno dla oka, jak i ucha. Widać wyraźny skok jakościowy również w samej mechanice rozgrywki.

 

Gry komputerowe posiadają zaawansowaną fizykę oraz stają się coraz bardziej zbliżone jakością do świata rzeczywistego. Tym samym zawodnicy, którzy chcą wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami muszą poświęcić mnóstwo czasu, aby na początek opanować absolutne podstawy. Następnie muszą znaleźć niełatwo dostrzegalne sposoby oraz metody na to, aby zapanować nad kontrolowaną postacią w grze. Również umiejętność efektywnego kontrolowania samego środowiska, a więc otoczenia, ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu sukcesu. Jest więc mnóstwo zmiennych, które wpływają na to, że każda rozgrywka może stać się całkowicie nieprzewidywalna.

 

Niezwykłe umiejętności zawodników

Spryt, umiejętność planowania oraz niezwykłe cechy charakteru poszczególnych zawodników mają podczas każdych rozgrywek diametralne znaczenie. Większość rozgrywek e-sportowych toczy się na zasadach drużynowych. Poszczególne grupy zawodników muszą więc posiadać ponadprzeciętne umiejętności komunikacyjne. Liczy się szybkość oraz bezbłędność przy podejmowaniu decyzji. Jeden błąd może całkowicie odmienić oblicze meczu. Niekiedy dochodzi do sytuacji w której tylko jeden zawodnik z teamu jest w stanie pokonać wszystkich zawodników przeciwnej drużyny. Takie sytuacje na długo zapisują się w pamięci kibiców.

 

Warto mieć świadomość tego, że oprócz niezwykłego talentu liczy się także ciężka praca, która polega na regularnych treningach. Dość często polega to na codziennych, sześciogodzinnych sesjach podczas których zawodnicy ćwiczą taktyki oraz współpracę drużynową, a także szlifują własne umiejętności.

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.