Koreanski ninja

Opublikowany 2010-07-10 20:05:46

Komentarze (14)


  • lol
    2010-07-28 11:29:31
    to dla głą//mbów jak nie wiedzą jest google ja tym się interesuje!
  • lol
    2010-07-12 23:45:48
    to wszystko trzeba wiedzieć co się wsadza i co ogląda a nie baje dajesz ha,ha
  • lol
    2010-07-12 23:45:16
    Poprawne japońskie określenie to shinobi-no-mono (忍の者), słowa ninja (忍者) rozpowszechniło się jednak szerzej ze względu na to, iż jest łatwiejsze w wymowie. Pierwsze udokumentowane użycie terminu shinobi, pierwotnie zapisywanego przy pomocy chińskich znaków jako 志能備, pochodzi z VIII wieku. Pojawia się w wierszu Heguri Uji no Iratsume dedykowanym Ōtomo no Yakamochi. Pierwotne znaczenie terminu shinobi to ukraść, zaś mono (wymawiane też jako sha lub ja) oznacza osobę. Słowo ninja zdobyło popularność w kulturze po II wojnie światowej. Główny znak nin (jap. 忍, nin?) składa się z dwóch mniejszych znaków. Górny ha (jap. 刃, ha?) oznacza ostrze natomiast dolny kokoro (jap. 心, kokoro?) oznacza serce lub duch. Razem oznaczają tajemnicę, skrytość i wytrzymałość. Jutsu (jap. 術, Jutsu?) oznacza prawdę i umiejętność. Ninja oznacza więc człowieka wyszkolonego w sztuce bycia niewidocznym, zaś ninjutsu oznacza umiejętność bycia niewidocznym. Inne znane terminy to o-niwaban (お庭番 człowiek w ogrodzie), suppa, rappa, mitsumono, kusa (草 trawa) i Iga-mono (człowiek z Iga).
  • lol
    2010-07-12 23:44:49
    Techniki, którymi posługują się ninja, zwane ninjutsu (忍術) dzielą się na innin (陰忍) - techniki do działań w ukryciu oraz yōnin (陽忍) - techniki do działań jawnych. Innin przeznaczone są do zadań dywersyjnych na terytorium wroga. Yōnin zaś stosuje się podczas przygotowanych wcześniej pod względem strategicznym ataków. Badania z ostatnich lat wykazały, że ninja byli nie tylko wspólnotą wojowników przestrzegajacych własnych, bardzo rygorystycznych praw, ale i ugrupowaniem charakteryzującym się zarówno obszerną znajomością fauny i flory, jak i ogromną wiedzą z dziedziny chemii
  • lol
    2010-07-12 23:44:25
    wiązanego z nimi czarnego kostiumu. Takie przedstawienie ninja wywodzi się z teatru kabuki - charakterystyczny czarny ubiór noszony był tam przez pomocników zajmujących się rekwizytami i scenografią podczas przedstawienia. Widownia przyjmowała, że są oni niewidzialni, dlatego postacie ninja noszących takie kostiumy również miały symbolicznie być niewidzialne. Ponadto, widowni trudno było odróżnić ich od pomocników, co potęgowało efekt zaskoczenia po dokonaniu zamachu. Ninja preferowali ucieczkę od walki w starciu, przez co musieli być zdolni do możliwie najszybszego odwrotu. Podczas bitew przywdziewali zbroje
  • lol
    2010-07-12 23:44:04
    Tradycyjnie przedstawia się ich ubranych na czarno, z kolczugą pod okryciem wierzchnim, mieczem na plecach i twarzą pokrytą czarnym barwnikiem. Barwy takie byłyby pomocne podczas działań nocnych. Istnieje teoria, iż ich stroje mogły być jednak ciemnobrązowe, gdyż barwnik taki był tańszy do uzyskania. Przypuszcza się, iż krój stroju początkowo przypominał ówczesne ubrania rolników z regionu Kōka (甲賀地方, dzisiejsza południowo-wschodnia część prefektury Shiga - 滋賀県) i z regionu Igano (伊賀地方, dzisiejsza zachodnia część prefektury Mie - 三重県). Następnie zaczęli dobierać strój odnośnie miejsca, w jakim przyszło im działać. Jednak brak jakichkolwiek historycznych informacji potwierdzających używanie przez ninja stereotypowo
  • lol
    2010-07-12 23:43:39
    Ashiko - szpony, które zakładało się na stopę, tak by ułatwiły one wspinaczkę na drzewo, bądź ścianę zamku. Bō - długi kij (około 180 cm), który umożliwiał walkę na dystans. Nunchaku Manriki-gusari - łańcuch bojowy, długi na trzy stopy[potrzebne źródło], z większymi ogniwami na końcach. Służył do miażdżenia czaszek, używany był również do duszenia. Kama Hanbō Fuki-ya - dmuchawka używana do wydmuchiwania rzutek z trucizną w przeciwnika. Broń dystansowa, używana tylko z zaskoczenia, mająca na celu otrucie lub oślepienie wroga. Czasami była używana jako rurka do oddychania w wodzie. Kiedy ninja ukrywał się w wodzie, wystawiał tę rurkę i niepostrzeżenie przemieszczał się w kierunku nieprzyjaciela. Łuk Chigiriki - kij z łańcuchem, z ciężką kulą na końcu. Trafienie było śmiertelne bądź ogłuszające
  • lol
    2010-07-12 23:43:18
    Tetsu-bishi - małe, metalowe, ostro zakończone kawałki metalu. Gdy ninja uciekał, wyrzucał je na ziemię, aby przeciwnik wdepnąwszy w nie, nie był w stanie kontynuować pościgu. Czasami polewano końcówki trucizną, aby były jeszcze bardziej śmiercionośne[potrzebne źródło]. Shobo - mała broń, używana do uderzania w witalne części człowieka. Kark, szyja, oczy, krocze były najlepszymi miejscami do użycia tej broni. Shuriken - popularnie zwany gwiazdką niekoniecznie przyjmował jej wygląd. Czasem był to po prostu mały nóż do rzucania. Shu - ręka, Ri - wyrzut, Ken - ostrze. Najczęściej były rzucane w witalne części ciała. Nieraz powlekane śmiercionośną trucizną działającą na układ krążenia.
  • lol
    2010-07-12 23:42:56
    Kyoketsu-shoge - tradycyjna broń ninja. Była to kombinacja yari (włócznia) z sierpem i żelaznego pierścienia ok. 10 cm. średnicy umocowanego na końcu liny zrobionej często z kobiecych lub końskich włosów, o dł. 2,4 do 3 metrów. Sposób walki: ninja rzucał obręcz z przywiązanym sznurem, sznur oplatał ramiona, nogi lub szyje przeciwnika. Szybkim i mocnym szarpnięciem linki ninja zmuszał wroga do zbliżenia się i zadawał mu cios sztyletem.
  • lol
    2010-07-12 23:41:12
    Miecze - nazywane są ninja-tō. Były proste i krótsze od katany. Miecz taki łatwo było ukryć. Nie mieli oni dostępu do kowali, co tłumaczy niską jakość ich mieczy[potrzebne źródło]. Rękojeść ninja-tō była dłuższa niż u katan ze względu na to, iż wewnątrz rękojeści ukrywano sztylety i inne małe bronie mające zaskoczyć przeciwnika w walce[potrzebne źródło]. Był to miecz wymyślony z nazwy jak i z kształtu na potrzeby Hollywood. Miecze ninja były zazwyczaj prymitywnymi ostrzami o dość krótkim ostrzu i małej masie. Nie mogły bowiem przeszkadzać przy wspinaczce, często posiadali miecze wakizashi. Wachlarz - posiadał metalowe ostro zakończone wstawki. Ninja mógł rzucić takim wachlarzem lub zranić z bliska swego przeciwnika. Kunai - metalowe narzędzie, używane przez rolników, a później także przez ninja. Z wyglądu przypomina rybę.
  • lol
    2010-07-12 23:40:41
    Podstawową bronią ninja był miecz ninja-tō, zwany też shinobi-gatana. Był on nieco krótszy od katany, lecz dłuższy niż wakizashi. Miecze takie nie były wytwarzane ze szczególną starannością. Traktowane były jako narzędzie, które łatwo zużyć i zastąpić. Ninja posługiwali się także sztuką rzucania nożami kunai lub gwiazdami shuriken, zaś na pięść nakładali tzw. tagaki. Ninja posługiwali się bardzo wieloma rodzajami broni. Historia przedstawia nam solidny arsenał ich broni. Poczynając od mieczy, a kończąc na sztucznych pazurach używanych przez kunoichi[potrzebne źródło].
  • lol
    2010-07-12 23:39:16
    jakbyście nie wiedzieli to ninja pochodzi od mnichów buddyjskich mnisi wynajmowali ich dozleceń i nie chwalą się umiejętnosciami!A ten gość z prawdziwym wojownikiem nie poradził by sobie!shinobi-no mono) – rodzaj japońskich wojowników specjalizujących się w szpiegowaniu, zamachach i sztukach walki. Działali od okresu Kamakura do okresu Edo. Wojownicy ninja brali udział w tajnych operacjach i zamachach, służyli również jako najemnicy, a przede wszystkim jako wyspecjalizowani zabójcy.
  • gbacik
    2010-07-12 22:53:34
    korea
  • malibu2
    2010-07-12 21:30:54
    koleś faktycznie musiał sporo trenować ale ninja to raczej chiny i raczej nie używają katan... a tak poza tym to OLEJ STUDIA ZOSTAŃ NINJA

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.