Rodzaje wiertarek – co warto wiedzieć?

12.05.2023 Sprzęt

Artykuł sponsorowany

Na polskim rynku znajdziemy różne rodzaje wiertarek. Jednak, aby wybrać konkretny model, należy zastanowić się nad tym, do jakich prac potrzebujemy owego narzędzia. Co warto wiedzieć o wiertarkach? Jakie rodzaje wyróżniamy? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje wiertarek – co warto wiedzieć?

Rodzaje wiertarek – wiertarki ręczne

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów wiertarek są z pewnością wiertarki ręczne. Tego typu narzędzie sprawdzą się przede wszystkim w pracy z miękkimi rodzajami drewna czy tworzywami sztucznymi.

 

Wiertarki ręczne będą idealne do wiercenia otworów w warunkach bez prądu, np. w terenie. Konstrukcja tego narzędzia wykorzystuje pokrętło z długą wajchą, dzięki któremu operator nie musi wkładać aż tak dużej siły do obsługi urządzenia. Wiele wiertarek ręcznych posiada również specjalną stopkę, o którą można oprzeć się w trakcie wykonywania robót. 

 

Rodzaje wiertarek – wiertarki stołowe 

 

Kolejnym rodzajem wiertarki jest wiertarka stołowa. Produkt ten należy do profesjonalnych narzędzi, stosowanych głównie w przemyśle. Specjalna budowa urządzenia, które mocujemy do stołu, sprawia, że wkrętarka jest stabilna. Dzięki temu bez problemu może wykonać bardzo precyzyjne otwory. 

 

Wiertarka stołowa pozwala na wykonywanie otworów w drewnie, żeliwie, brązie, a także wielu innych materiałach. W przypadku tego narzędzia możemy bardzo łatwo regulować głębokość wiercenia, położenia stołu oraz zamocowania wiertła.

 

Rodzaje wiertarek – wiertarki akumulatorowe

 

Jak sama nazwa wskazuje, wiertarka akumulatorowa posiada wbudowany akumulator, który ładujemy, podłączając urządzenie do prądu. Gdy bateria jest naładowana, możemy korzystać z wiertarki bez konieczności podłączania kabla. 

 

Ten rodzaj wkrętarki doskonale sprawdza się do wszystkich prac remontowych oraz naprawczych w domu.

 

Wiertarki udarowe i sieciowe

 

Wiertarka udarowe to urządzenie przeznaczone do wykonywania otworów w twardych materiałach, np. w betonie. Tym, co ją różni od klasycznej wiertarki, jest posiadanie mechanizmu udarowego, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie uderzeń przekazywanych na wiertło elektronarzędzia. Urządzenie nie tylko wierci, ale również kuje. 

 

Natomiast narzędziem bardziej wszechstronnym jest młotowiertarka, która pracuje w trzech trybach pracy: wiercenie z udarem, wiercenie bez udaru bądź kucie. Co więcej, w odróżnieniu od wiertarki udarowej, młotowiertarka działa za pomocą udaru elektropneumatycznego. 

 

Do prac budowlanych oraz przemysłowych wykorzystywane są także wiertarki sieciowe, które umożliwiają ustawienie głębokości wiercenia oraz regulację śruby. Dzięki temu każdy operator może dostosować tryb pracy urządzenia do konkretnych prac. Co więcej, można jej używać bez przerwy, ponieważ nie ma potrzeby ładowania akumulatorów. Wystarczy jedynie podłączenie do gniazdka. 

 

 

 

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z ustawieniami prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.